Zmiana władz w mazowieckim WFOŚiGW

Zmiana władz w mazowieckim WFOŚiGW
Prezes WFOŚiGW w Warszawie Marek Ryszka. Fot. Ł. Cichocka, UMWM.
REKLAMA

W wojewódzkich funduszach ochrony środowiska wymieniane są zarządy. To efekt przeforsowanej w tym roku przez PiS ustawy, która sprawiła, że na obsadę stanowisk kierowniczych w wojewódzkich funduszach większy wpływ będzie mieć teraz rząd. W ubiegłym tygodniu oficjalnie powołano nowego prezesa w WFOŚiGW w Warszawie.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, dostosowując strukturę organizacyjną funduszu do wymogów znowelizowanej w tym roku ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, odwołał dotychczasowych, a powołał nowych członków zarządu WFOŚiGW w Warszawie. Z funkcji zastępców prezesa zarządu Funduszu odwołani zostali Andrzej Daniluk i Ryszard Dziadak. Zakończono współpracę również z dotychczasowym prezesem Arturem Dąbrowskim, który kierował mazowieckim WFOŚiGW od maja 2013 r. 

Nominację na prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie otrzymał, powołany przez zarząd województwa mazowieckiego, Marek Ryszka, a zastępcą prezesa zarządu został Michał Kuliński.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego podkreśla, że zmiany w zarządzie WFOŚiGW związane są ze zmianą ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska de facto przekazała kompetencje dotyczące wybierania władz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej z samorządów wojewódzkich do resortu środowiska.

Forsowane przez PiS zmiany otwarcie krytykowali przedstawiciele samorządów województw i władz poszczególnych WFOŚiGW.

 Obawiam się, że plany przejęcia przez rząd wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które do tej pory były ważnym źródłem wsparcia na tego typu inwestycje [dot. walki ze smogiem - red.], mogą zagrozić kontynuacji tych działań – komentował marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Z kolei prezes WFOŚiGW w Olsztynie Adam Krzyśków określał rządowe propozycje jako „bardzo niebezpieczną próbę centralizacji, upaństwawiania, zawłaszczania wieloletniego dorobku samorządowego”. Jak oceniał, środki będące w dyspozycji WFOŚiGW rosną i „ktoś najwyraźniej wskazał, że dobrze by było, aby były zarządzane w jednym ręku”.

Nowe prawo przygotowane przez PiS zmienia sposób powoływania członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Zgodnie z nowelą przyjętą przez Sejm w I połowie br. zmniejsza się liczba członków rad nadzorczych w NFOŚiGW z 12 osób do 11, a w wojewódzkich funduszach – z siedmiu do pięciu osób. Liczba członków zarządów wojewódzkich funduszy ma spaść z czterech do maksymalnie dwóch osób. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
LoL |
Stołki, stołeczki, synekurki. Ciekawe czy nowy prezes wogóle wie na czym polega jego nowa praca? Miejmy nadzieję że gosposia Marysia mu pomoże wdrożyć się do nowych zadań.
hospodyna |
Prezes WFOŚiGW w Olsztynie Adam Krzyśków nie powinien się martwić. Fundusze istniały i świetnie sobie radziły bez jego udziału. Pani Prezes Kądziela była najlepszym prezesem funduszu w jego historii. I oby taki był nowy zarząd. Projekty będą realizowane, słońce rano będzie wstawać i wieczorem zachodzić.
Niezapominajka |
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w działają od 1993 r. Zostały powołane na podstawie przepisów ustawy z 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska. Fundusz posiada osobowość prawną z mocy ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. - Dz.U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.): - do dnia 31.12.2009 r.był wojewódzkim funduszem celowym w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.); - od dnia 01.01.2010 r.jest samorządową osobą prawną w rozumieniu art. 9 pkt 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2009 r., Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.). W 2010 roku rządził rząd Tuska - czyli to PO i PSL dokonali zmiany wojewódzkiego funduszu celowego na samorządową osobę prawną!!!! PSL i PO zmieniły formę funkcjonowania funduszy, a teraz udają, ze ttak było od początku świata.
Sabina K. |
Fundusze środowiska na poziomie wojewódzkim stały się upolitycznione za czasów PSL i PO jak nigdy wcześniej w swojej historii. Gdy widzę konferencje prasowe działaczy PSL, wypowiedzi aparatczyków jestem pewna jednego. Gdyby to nie był tak łakomy kąsek nie byłoby tyle szumu. Nadszedł czas aby zadbać o środowisko naturalne a nie polityczne.
.... |
A teraz kolejne zmiany, w Toruniu odwołano zastepce w Wawie tez

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...