Zmiana władz w mazowieckim WFOŚiGW

Zmiana władz w mazowieckim WFOŚiGW
Prezes WFOŚiGW w Warszawie Marek Ryszka. Fot. Ł. Cichocka, UMWM.

W wojewódzkich funduszach ochrony środowiska wymieniane są zarządy. To efekt przeforsowanej w tym roku przez PiS ustawy, która sprawiła, że na obsadę stanowisk kierowniczych w wojewódzkich funduszach większy wpływ będzie mieć teraz rząd. W ubiegłym tygodniu oficjalnie powołano nowego prezesa w WFOŚiGW w Warszawie.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, dostosowując strukturę organizacyjną funduszu do wymogów znowelizowanej w tym roku ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, odwołał dotychczasowych, a powołał nowych członków zarządu WFOŚiGW w Warszawie. Z funkcji zastępców prezesa zarządu Funduszu odwołani zostali Andrzej Daniluk i Ryszard Dziadak. Zakończono współpracę również z dotychczasowym prezesem Arturem Dąbrowskim, który kierował mazowieckim WFOŚiGW od maja 2013 r. 

Nominację na prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie otrzymał, powołany przez zarząd województwa mazowieckiego, Marek Ryszka, a zastępcą prezesa zarządu został Michał Kuliński.

REKLAMA

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego podkreśla, że zmiany w zarządzie WFOŚiGW związane są ze zmianą ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska de facto przekazała kompetencje dotyczące wybierania władz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej z samorządów wojewódzkich do resortu środowiska.

REKLAMA

Forsowane przez PiS zmiany otwarcie krytykowali przedstawiciele samorządów województw i władz poszczególnych WFOŚiGW.

 Obawiam się, że plany przejęcia przez rząd wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które do tej pory były ważnym źródłem wsparcia na tego typu inwestycje [dot. walki ze smogiem – red.], mogą zagrozić kontynuacji tych działań – komentował marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Z kolei prezes WFOŚiGW w Olsztynie Adam Krzyśków określał rządowe propozycje jako „bardzo niebezpieczną próbę centralizacji, upaństwawiania, zawłaszczania wieloletniego dorobku samorządowego”. Jak oceniał, środki będące w dyspozycji WFOŚiGW rosną i „ktoś najwyraźniej wskazał, że dobrze by było, aby były zarządzane w jednym ręku”.

Nowe prawo przygotowane przez PiS zmienia sposób powoływania członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Zgodnie z nowelą przyjętą przez Sejm w I połowie br. zmniejsza się liczba członków rad nadzorczych w NFOŚiGW z 12 osób do 11, a w wojewódzkich funduszach – z siedmiu do pięciu osób. Liczba członków zarządów wojewódzkich funduszy ma spaść z czterech do maksymalnie dwóch osób. 

red. gramwzielone.pl