Orsted zamiast Dong Energy. Dlaczego duński potentat zmienia nazwę?

Orsted zamiast Dong Energy. Dlaczego duński potentat zmienia nazwę?
Fot. Dong Energy
REKLAMA

Duński koncern energetyczny Dong Energy zmieni nazwę na Orsted, co jest elementem strategii zakładającej odejście od biznesu związanego z paliwami kopalnymi i przejście w całości na zieloną energetykę. Nową wizję rozwoju ma podkreślać nowa nazwa, pochodząca od nazwiska słynnego duńskiego naukowca.

Państwowy koncern energetyczny z Danii podjął podobną decyzję, jaką podjęły wcześniej inne największe europejskie koncerny energetyczne – francuski GDF i czy niemiecki RWE – które, zmieniając swoją strategię rozwoju w kierunku niskoemisyjnej energetyki, zdecydowały się również na zmianę nazwy. 

Niemiecki koncern RWE w ubiegłym roku utworzył firmę innogy, która koncentruje się na produkcji energii ze źródeł odnawialnych, dystrybucji energii oraz obsłudze klientów końcowych. Konwencjonalne aktywa wytwórcze pozostały w RWE.

Wcześniej podobny ruch wykonał francuski koncern energetyczny GDF Suez, który zmieniając swój model biznesowy w kierunku niskoemisyjnej energetyki, zdecydował się również na zmianę nazwy na Engie.

Teraz w ich ślady idzie generujący roczne przychody na poziomie około 8 mld euro Dong Energy, który zmienia nazwę na Orsted.

Zmiana nazwy to element strategii państwowego koncernu energetycznego, który zapowiedział całkowite wycofanie się z biznesu związanego z paliwami kopalnymi. Już od kilku lat Duńczycy koncentrowali się przede wszystkim na inwestycjach w morską energetykę wiatrową, w czym są globalnym liderem. 

Dekadę temu zaczęliśmy naszą transformację od czarnej do zielonej energii. Od tego czasu zredukowaliśmy konsumpcję węgla o 73 proc., decydując się na całkowite wycofanie z węgla do roku 2023. Staliśmy się globalnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej, z udziałem w rynku sięgającym 25 proc., produkując energię dla 9,5 mln ludzi. Naszą ambicją jest zwiększenie tej liczby do roku 2030 do 30 mln –.komentuje duńska firma.

W ostatni piątek Dong Energy poinformował o sfinalizowaniu sprzedaży swoich działów zajmujących się wydobyciem i sprzedażą ropy i gazu. Nabywcą aktywów wycenianych na 1,3 mld USD jest brytyjska firma Ineos. Wraz ze sprzedażą działu Dong Energy Oil & Gas, do brytyjskiej firmy trafiło 430 pracowników.

Tym samym nieaktualny stał się skrót DONG, którego rozwinięcie to Danish Oil and Natural Gas.

Orsted, nowa nazwa duńskiego koncernu pochodzi od nazwiska urodzonego w 1777 roku duńskiego profesora Hansa Christiana Ørsteda, który na kartach nauki zapisał się dzięki odkryciu zjawiska oddziaływania elektromagnetycznego. Na jego cześć jednostkę natężenia pola magnetycznego w układzie CGS nazwano ersted.

Przełomowe odkrycie Hansa Christiana Ørsteda wynikało z jego ciekawości, poświęcenia i zainteresowania przyrodą. Te wartości są dla nas kluczowe, w naszej podróży od czarnej do zielonej energii – komentuje duński koncern.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Jujko |
Polski koncern narodowy zmienia nazwę na WSIS Wegiel smog i smród

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...