Chaos w systemie aukcyjnym. Rząd zaskoczył inwestorów

Chaos w systemie aukcyjnym. Rząd zaskoczył inwestorów
Premier Beata Szydło. Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc
REKLAMA

Wprowadzonym niespodziewanie rozporządzeniem rząd de facto anulował kolejne, już ogłoszone na ten rok aukcje, w tym aukcję, która miała się odbyć zaledwie dwa dni po ogłoszeniu rozporządzenia, czyli dzisiaj.

Po przeprowadzeniu dwóch tegorocznych aukcji, w dniach 29 i 30 czerwca br., URE pod koniec sierpnia br. ogłosił kolejne cztery aukcje, które miały się odbyć w dniach 28 września, 2 października, 4 października i 6 października br. Ogłaszając te aukcje, Urząd wypełniał rozporządzenie Rady Ministrów z 20 marca 2017 r., w którym wskazano kolejność tegorocznych aukcji – w sumie miało ich się odbyć kilkanaście.

Aukcja z czwartku 28 września została przeprowadzona przez URE zgodnie z planem i bez problemów technicznych. Kolejna z ogłoszonych aukcji miała się odbyć już dzisiaj. Niespodziewanie jednak w piątek 29 września w Dzienniku Ustaw pojawiły się dwa rozporządzenia Rady Ministrów, w konsekwencji których URE anulował kolejne aukcje, które miały się odbyć w dniach 2, 4 i 6 października.

W obu rozporządzeniach z 29 września, podpisanych przez premier Beatę Szydło, nie przewidziano żadnego vacatio legis. W efekcie weszły w życie z dniem publikacji, 29 września, a URE, działając na podstawie nowych rozporządzeń, tego samego dnia anulował kolejne aukcje.

W pierwszym rozporządzeniu, nr 1819, rząd wyzerował ilość planowanej do zakupu energii i jej wartość – w przypadku wszystkich aukcji, w których przewidziano na ten rok wsparcie w rozporządzeniu RM z 20 marca 2017 r. (nr 712).

Co istotne URE, kierując się rozporządzeniami z 20 marca 2017 r., już przeprowadził pierwsze dwie aukcje – odbyły się w dniach 29 i 30 czerwca – dla których w rozporządzeniu z 29 września 2017 r. również wyzerowano ilość planowanej do zakupu energii i jej wartość.

Aukcję z 29 czerwca zaadresowano do inwestorów planujących budowę nowych instalacji OZE o mocy do 1 MW – jej beneficjentami zostali głównie inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych.

Natomiast aukcję z 30 czerwca, migracyjną, zaadresowano do właścicieli istniejących elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, dając im szansę na przejście z systemu zielonych certyfikatów do nowego systemu rozliczeń.

Urząd Regulacji Energetyki zdążył też przeprowadzić aukcję migracyjną z 28 września, adresowaną w szczególności do istniejących biogazowni innych niż rolnicze, jednostek wykorzystujących biomasę oraz niektórych elektrowni wodnych.

W drugim z opublikowanych w ostatni piątek rozporządzeń RM (nr 1820), dotyczącym kolejności przeprowadzenia tegorocznych aukcji, uchylono punkty 3-13 wcześniejszego rozporządzenia z 20 marca (nr 713), w którym wskazano właśnie 13 tegorocznych aukcji.

Oznacza to m.in., że rozporządzenie z 29 września uchyliło m.in. aukcję… którą URE przeprowadził dzień wcześniej – zgodnie z przepisami obowiązującymi na 28 września – opisaną w art. 1 pkt 3 rozporządzenia z 20 marca br.

Zgodnie z dyspozycją przepisów (…) aktów prawnych, w roku 2017 nie odbędą się kolejne aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii – poinformował wczoraj Urząd Regulacji Energetyki, wykonując rządowe rozporządzenia z 29 września.

Taka decyzja rządu, zawarta w rozporządzeniach Rady Ministrów z 29 września, oznacza, że nadzieję na organizację aukcji jeszcze w tym roku tracą m.in. inwestorzy planujący budowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy powyżej 1 MW. To właśnie ich miała promować kolejna aukcja wskazana w rozporządzeniu z 20 marca, którą miał ogłosić URE. Wartość sprzedanej energii miała sięgnąć ponad 1,97 mld zł.

Nadzieję na organizację aukcji tracą też inwestorzy, którzy mogli zgłosić swoje projekty w koszykach wskazanych w punktach 7-13 rozporządzenia z 20 marca. Szansę na wsparcie mieli zyskać inwestorzy planujący budowę m.in. elektrowni biomasowych, wodnych, biogazowych czy instalacji wykorzystujących do produkcji energii ulegające biodegradacji odpady przemysłowe i komunalne.  

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, w tym roku nie powinna się już odbyć żadna aukcja – o ile nie doczekamy się kolejnego, niespodziewanego rozporządzenia rządu.

Tymczasem niecały rok temu, w listopadzie 2016 r., inwestorzy działający na rynku OZE mogli usłyszeć od ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, że w aukcjach zaplanowanych na 2017 rok rząd zakupi energię odnawialną o wartości kilkunastu miliardów złotych.

– Będzie bardzo duża aukcja na poziomie, zakładam, kilkunastu miliardów złotych w przyszłym roku, która określi wtedy perspektywę na najbliższych 10 lat z perspektywą do 15 lat. Przygotowujemy się do bardzo poważnego ruchu finansowego w związku z tym – mówił w listopadzie ubiegłego roku minister Tchórzewski. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (34)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Xxx |
Żal, d***a i kamieni kupa
A w tym samym czasie ... |
W piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział w Sejmie, że jeszcze w tym roku rodziny emerytów GÓRNIKÓW dostaną rekompensaty w kwotach 10 tys. złotych. Uszczupli to budżet państwa o ponad 2 miliardy złotych.
sol |
A tak przy okazji, to deputat jest świadczeniem w naturze i górnicy powinni odebrać z kopalni węgiel, a nie pieniądze, przecież węgla nie brakuje.
hahaha |
haha - tak jak powiedziałem: duże projekty w polsce nie mają żadnego sensu! Tak że Developerzy zwijacie manatki. W polsce zgodnie z myśla, umiesz liczyć licz na siebie, sens ma tylko fotowoltaika na swoim dachu z całego OZE. Reszta to marzenia ściętej głowy developera i inwestora ;)
Prawda |
Póki co nasz Rząd blokuje rozwój odnawialnych zródeł energi na rzecz nierentownych kopalni węglowych... Kiedy cały świat odchodzi od paliw kopalnych na rzecz OZE. Tymczasem górnicy niestety wyznają PRL'owską zasadę "czy się robi czy się leży to wypłata się należy" - nie ważne, że holding przynosi straty, "my z przywilejów nie zrezygnujemy bo wiemy, że i tak państwo dopłaci". A wystarczyli by dobrzy managerowie, jak Ci w sprywatyzowanych kopalniach - gdy kopalnia nie przynosi zysków, jesteśmy pod kreską to niestety - trzeba ciąć koszty. A więc koniec z 13, 14 barbórkami i innymi bonusami" - w każdym normalnym przedsiębiorstwie tak by to wyglądało. Z ekonomią się nie wygra, dosypując co chwilę pieniędzy do studni bez dna. (Już o przekrętach biurowych i pasożytujących związkach nie wspominając). Miały być reformy - nie zdały rezultatu z braku kometencji lub strachu przed związkowcami to pozostaje albo prywatyzacja albo wygaszenie. Co z tego, że są u nas duże pokłady węgla, skoro są tak głęboko, że koszty wydobycia przerastają koszt importu nawet z drugiego końca świata gdzie są kopalnie odkrywkowe? Poza tym, od węgla się powoli odchodzi (CO2, szkodliwość, zanieczyszczenie powietrza itp.) i państwo zamiast bez końca ratować nierentowne kopalnie powinno zainwestować w energię odnawialną. Poza tym jest wiele grup zawodowych które są zmuszone się przekwalifikować.
wert |
Ktoś wie, o co tu chodzi?
ZAWIEDZIONY INSWESTOR |
Coraz bardziej wychodzi na jaw daleko posunięta niekompetencja tych dziwnych ministrów od energetyki. Nie wiem skąd się wziął ten Tchórzewski, ale w świetle jego dezorganizacyjnej działalności wielu producentów OZE może stracić jakąkolwiek chęć do czegokolwiek. Chyba już czas panie kolego ministrze oddać ster komuś inteligentniejszemu.Pan umie tylko rozdawać górnikom przywileje na które pracują inni Polacy.
sol |
@Prawda. Nikt mi nie wmówi, że górnicy nie nadają się do pracy na powierzchni, gdzie warunki pracy są przecież korzystniejsze. W kopalniach pracują elektrycy, mechanicy, operatorzy różnego rodzaju sprzętu, budowlańcy, ślusarze itd. Praca się znajdzie dla wszystkich, może niekoniecznie na Śląsku, tylko że wtedy PIS straci elektorat.
Seb |
D-E-B-I-L-E.
wert |
Już wszystko wiadomo. Komisja Europejska zakwestionowała system aukcyjny jako "dyskryminujący wiatraki". No to wiatrakowcy tak namieszali, że teraz cała branża OZE dostanie w doopę, poza planowanym wejściem feed-in-tariff dla biogazowni do 500 kW.
X |
Ilość planowanej do zakupu energii i jej wartość dla wytwórców, dla których aukcje odbyły się 29 i 30 czerwca nie zostały wyzerowane!
Sołtys |
Inaczej mówiąc to opłata na nierentowne kopalnie węglowe i górników! Co PIS celowo ukrywają bo górnik to mocny wyborca... Polski wungiel dlatego jest nierentowny bo leży na głębokóści 800m... już lepiej i min 70% taniej sprowadzać go z Australii gdzie jest wydobycie odkrywkowe przy świetle dziennym i na powierzchni niż kopać w polsce i budować całą drogą infrastrukurę żeby go wydobyć! Niestety zwykły zjadacz chleba tego nie wie, więc dopłaci i ostro będzie bronił węglowego trupa!
MojaPV |
Jeśli o mnie chodzi to niepotrzebne są żadne aukcje, cena rynkowa i koniec.
TchorzewskiZajączkowski |
jeśli chodzi o ciebie tłusty misiu, to ty w ogóle nie jesteś tu nikomu potrzebny.
x |
@wert, alias PawianPv - przestań zwalać winę na wiatrakowców za debilne ustawy
tak krótko |
@wert, no widzisz ofiaro losu.A może wina Tuska?Przecież dla takich płaczków zawsze jest ktoś inny winien. Powtarzam.Prąd z wiatraków to najtańsze oze i jeszcze długo nic w tej kwestii się nie zmieni
Gienio |
Wiatrakowcy - kasa w lidlu na was czeka :)
x |
@Gienio, nie będę Twojej matce roboty zabierał, bo nie będzie miał kto płacić Twoich rachunków za internet.
Tchórzewski |
@ x - Ja wam wiatrakowe trolle jeszcze pokaże! Na kolanach będziecie błagać banki, bo kredytu za wiatroki wam już nikt nie da! hi hi
Szyszko |
To nie rząd zaskoczył inwestorów, tylko „ prezes " URE kombinuje jak koń pod górę. Miał powiedziane - że aukcje dopiero po naprawieniu art 39 co nastąpi w nowelizacji jesiennej. Ale nie, ten wie swoje. Więc aukcje zostały odwołane.
Szyszko |
Ponadto po co nam instalacje powyżej 1 MW ?
. |
A wystarczyło napisać, że aukcje dla istniejących już instalacji na ten rok zostały odwołane
Kalina |
Polska - i nie będzie niczego! Zaraz od 2020 roku UE przeszanie nam dawać kasę i nic już w Polsce nie powstanie :)
sol |
@Szyszko. Otóż wbrew temu co napisałeś, w prawie liczy się to co jest zapisane, a nie powiedziane. A już sformułowanie, że "miał powiedziane" brzmi jak opowieść chłopka roztropka. Ale jak prezes "dostał napisane" to jak widzisz, od razu zareagował.
jj |
Geotermia i Rydzyk się sami nie sfinanusją przecież.
alladyn-solar-batt |
dopiero co minęło kilka dni, kiedy dwukrotnie uprzedzałem inwestorów by NICZEGO nie planowaliw styczności z obenym rządem. To (tan rząd) kolejna ekipa obsiadła na grupie przestępczej zarządzaniej przez prezesów wielkich spółek BigEnergy. Aby do wyborów. Tye, że do wyborów trzeba przygotować tych i takich co byliby wybrani....
Wiatrakowiec |
alladyn... masz w 100% racji ! i tylko za przeproszeniem naiwniacy się łudzą ze z ta ekipa powstanie jakieś oze ... , szkoda nerwów i pieniazkow, ale kto nie odczuje to na swojej skórze to po prostu da się nabrać, jak większość z nas którzy zostali oszukani :(
alladyn-solar-batt |
do wiatrakowiec- oszustwo ma krótkie nogi...Nie trwa po wsze czasy. Podobnie jak rządy- nawet PiS. Najważniejsze by gdy będzie po wszystkim- solennie sztuka po sztuce rozliczyć każdego z decydentów. W żadnej fabryce nie związano by końca z końcem gdyby nie był działającym mechanizm pod hasłem ,,sprawdzam''. Pracownicy robiliby co chcieli. W tzw. ,,demokracji'' (która jest wyłączniezłodziejikracją w białych kołnierzykach) nie istnieje mechanizm pod hasłem ,,sprawdzamy was''. Został przez sprawdzanych unicestwiony. Urwali się z lańucha.Co za tym idzie? Otóż rzecz prosa i jakżę oczywista - można dopouścić każdą przewalankę, każdą woltę, każd oszustwo.Także to oszustwo jakoby w Polsce pod hasełkami skądinąd znanych za granicą systemów aukji OZE miało było zaistnieć wsparcie. Kto ma oczy ten przejrzy...Gra pozorów, spektakl umizgów prospołecznych ubranych w najwyższej rangi partactwo wykonawcze. Gdybym takie rzeczy chciał zrobić możliwie najgorzej jak to się da- to nie wymyśliłbym takiej amatorszczyzny w krótkich spodenkach. Najgorsze jednak jest to, że małość zarządów oszukanych przez Polski rząd i Sejm spółek nie kieruje ich postępowania w stronę pozwu grupowego do arbitrażu w Sztokholmie. Tam szybko uporano by się z konkretnymi przypadkamie zgłaszających skargę i to bez uruchomienia nawet jednego megawata pojawiłyby się zyski z kar przypieprzonych rządowi RP za mataczenie instrumentami prawnymi z oczywistym skutkiem w postaci strat firm. Tak się sklada, że łatwo jest mataczyć ustawodastwo energetyczne i OZO-we gdy nie grozi żadna konsekwencja. No to się mataczy. To wypisz wymaluj ,,stare metody'' rodem z KGB. To tam wymyslono metody dezinformacji- czyli: jeżeli co do jakiegoś zjawiska w określonym czasie ,,wyprodukuje się'' wiele sprzecznych, zazębiających się ale równocześnie niedokłanych informacji- to ktokolwiek próbowałby ustalać sedno, prawdę, rzeczywisty obraz sytuacji - zawsze skazany będzie w zalewie zmiennych danych na porażkę. Takie wlaśnie ,,ustawowy'' zamysł ma PiS. Ciągłe zwroty, ciągłe zmiany, setki błędów, dziesiątki luk prawnych, ogólnie podawane definicje, polityka wałęsania się po zjazdach, kongresach i wystawach i ,,wyjawiania zamiarów'' przez ME (zamiarów ot tak wymyślonych przed wejśiem na salę), schizofrenia decyzyjna porzucenia i zaniechania komunikowanych posunięć (może wyborcy zapomną), kreowanie przed kamerami narcystyznych wizerunków. Rząd wypisz wymaluj jak ,,małpa w kąpieli'' co wywróżył Aleksander Fredro.Zaś w miedzyczasie....w miedzyczasie gdybyście nie wiedzieli CBA powyciągała haki na radnych i członków zarządów w powiatach. Takie tam OZE- mało istotne- przejęcie powiatów i gmin w nadchodzących wyborach o....to jest zadanie. Tym się para kacze stado. Zachciało się Wam OZE? Popijajcie herbatkę z malinami na poty. Zdrowiej będzie!
SPS |
Stabilność i przewidywalność prawa według PiS!
Wiatrakowiec |
Alladyn .. i kto sie ludzi na jakies klastry, hybryde itd to nie zle musi byc naiwny heheee
piotr |
Pieprzeni PIS-owcy
gfdd |
Zima znów zaskoczyła drogowców tfu Deweloperów haha
Minister |
Duże instalacje powyżej 1MW - precz z polski! Stawiajmy na prosumenta, zwykłego katolika z swoim PV na dachu :)
Jle podatniki kar placa? |
Ile juz placimy kar za nie wprowadzenie aukcji OZE. W nastepnym roku beda moze wprowadzane,to juz o pare lat za pozno!!!!! Co znowu sie stalo ?! Jak tam sie bogato zyje ks.Tadeuszowi z radia Maria. Chcielibysmy ta jego pozlacana karoce za pieniadze podatnikow widziec.

Giełda OZE

Usługi Projektowe

Firma z bardzo dużym doświadczeniem wykona projekty budowlane jak i wykonawcze instalacji fotowoltai czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę 2 ha pod fotowoltaikę. Mazowieckie

Wydzierżawię działkę 2 ha pod fotowoltaikę. Ziemia kl. 5-6. Nad działką linia SN, brak MPZT i ograni czytaj dalej...

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną ( PV )

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...