Macron wyda miliardy euro na OZE i chce podatku węglowego

Macron wyda miliardy euro na OZE i chce podatku węglowego
Emanuel Macron. Fot. Presidencia de la República Mexicana, flickr cc
REKLAMA

Francuski prezydent Emanuel Macron ogłosił założenia nowej strategii energetycznej, która ma prowadzić francuską energetykę do jeszcze większego uniezależnienia się od elektrowni emitujących CO2. Jednocześnie Macron postuluje wprowadzenie na terenie Unii Europejskiej znacznie wyższych niż obecnie kosztów emisji CO2.

Pałac Elizejski zapowiada, że w latach 2018-22 przeznaczy na inwestycje w obszarach związanych z energetyką około 20 mld euro. W tym niemal 9 mld euro wyda na programy poprawy efektywności energetycznej w budownictwie, 7 mld euro na wsparcie inwestycji w odnawialne źródła energii, a 4 mld euro na transport niskoemisyjny.

Obecnie nadal większość, bo niemal 80 proc. energii elektrycznej, Francuzi produkują z atomu. Jednak już poprzedni rząd zapowiedział zmniejszenie tego udziału do około 50 proc. już w roku 2025. Realizacja tego celu będzie oznaczać prawdziwą rewolucję we francuskiej energetyce. 

W kwietniu ubiegłego roku rada Conseil Superieur de l'Energie, pracująca jeszcze w rządzie François Hollande, przyjęła cel m.in. zwiększenia krajowego potencjału w zakresie energetyki słonecznej i wiatrowej odpowiednio do poziomu 30 GW oraz 25 GW już w roku 2023.

Paryż już wcześniej uzgodnił, że do 2030 r. udział OZE we francuskim miksie energii elektrycznej wzrośnie do 40 proc. Obecnie energia odnawialna stanowi ok. 19 proc. francuskiego miksu energii elektrycznej.

Nowy prezydent Francji utrzymuje kurs w polityce energetycznej obrany przez swojego poprzednika. Już sam ten fakt sprzyja inwestycjom na francuskim rynku OZE, wzmacniając zaufanie inwestorów do państwa.

Emanuel Macron mówiąc teraz o europejskiej energetyce, podkreślił również konieczność rozwijania wspólnego rynku energii i budowy większej ilości interkonektorów.

Zacieśnianiu transgranicznej współpracy może służyć organizacja bilateralnych aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Francja ostatnio sygnalizowała organizację pierwszych pilotażowych aukcji dla OZE, które chce przeprowadzić razem z Niemcami.

Podatek węglowy

Emanuel Macron wzywa również do ustanowienia w Unii Europejskiej minimalnej ceny emisji CO2. Jego zdaniem, aby taki mechanizm napędził inwestycje niskoemisyjne, potrzebna jest minimalna cena na poziomie około 25-30 euro za tonę CO2. Tymczasem aktualne ceny CO2 w unijnym systemie ETS kształtują się na poziomie ok. 6-7 euro za tonę, a taki poziom – m.in. zdaniem Komisji Europejskiej, która chce zreformować ETS – nie służy napędzaniu inwestycji w niskoemisyjne technologie.

Teraz potwierdza to Macron, zapewniając, że obecny system nie tworzy „odpowiednich sygnałów cenowych”.

Jeśli w najbliższych latach nie będziemy mieć znaczącej ceny emisji CO2, która pozwoli na gruntowne zmiany w naszych gospodarkach, to nie będzie mieć znaczenia. Musimy pracować w tym kierunku. Od dzisiaj musimy zorganizować się i działać – mówił Macron.

Niedawno Francuzi i Niemcy ogłosili wspólnie, że będą dążyć do porozumienia na forum Unii Europejskiej w celu reformy ETS, chcąc osiągnąć je już w przyszłym miesiącu. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (19)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Macron: "Jeśli żabie udka i ślimaki są dla was za drogie to tak podniesiemy wam cenę tego co obecnie jecie byście nie mieli wyboru" - logika francuskiego Makarona... ręce opadają. A potem sie dziwimy czemu europa przegrywa w walce konkurencyjnej z chinami czy USA.
Daniel |
@MalpaPV - ile tobie płacą za trolling gnojku?
Daniel |
@MalpaPV - ile tobie płacą za trolling gnojku?
Daniel |
Cała nadzieja w Macronie. Oby wszystko się jumu udało w związku z oze. ;)
TTT |
@MojaPV - Pojęcia konkurencyjności i zasady ekonomi są dla Ciebie obce, więc może nie wypowiadaj się na ten temat. Zapraszam do Krakowa lub na Śląsk , ale na dłużej niż jeden dzień wycieczki . Wtedy zrozumiesz po co OZE i czym jest walka z niską emisją. O tym jak bardzo tani i opłacalny jest "nasz" węgiel poczytaj w innym artykule ...wtedy może zrozumiesz dlaczego niema odwrotu przed OZE.
Szyszko |
4 mld na rok - a to się żabojad pochwalił, Macron myślał że Merkel wygra w Niemczech , a tu problemy ...
ElektrowniaPV |
@TTT Mylisz się w ocenie moje wiedzy nt ekonomii i zasad konkurencyjności. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że palacy w domowych kotłach węglem nie przestrzegają ŻADNYCH limitów zanieczyszczeń oraz nie płacą za emisje CO2. Natomiast Makaron chce podnosić cenę CO2 - nie trzeba być przenikliwym by zdać sobie sprawę, że to nijak ma się do wpływu na poprawę jakości powietrzaw Krakowie czy Śląsku. Tu chodzi o biznes - dużego odbiorcę technologii np. wiatrowych, które nie wpływają na zmniejszenie niskiej emisji.
MojaPV |
@Daniel - ustaw sobie ołtarzyk i módl się do wizerunku MAkarona
Daniel |
@MojaPV - że ty oszołomie wyznajesz swojego mentora Karakana to nie znaczy, że ja będę ciebie naśladował mając inny portret wystawiony.
pul |
Daniel | 2017-09-28 14:56:3 Jjak się w nim tak lubujesz to może wyjedź do Francji.
Rolnik |
Daniel po co dyskutujesz z tymi wariatami z sekty PiSowskie?
pul |
Znowu lewicowcy się odzywają.
Daniel |
@Rolnik - w sumie masz rację. Ale blachę bym jemu wypłacił... taką patriotyczną ;)
Daniel |
@pul - jeszcze go znienawidzicie bardziej bo jak Macron z Angelą wam da po gaciach to wam się żyć odechce darmoPiSozjady ;)
ElektrowniaPV |
Daniel to taki rodzaj jelenia i w sumie to by się zgadzało, czytając jego komentarze.
Witaszek |
Brawo Macron ! a łajzy z dobrej zmiany niech dalej pchają rękę do nocnika !! :)
MojaPV |
Jeśli czegoś chcecie Makaronowi zazdrościć to chyba ...pierwszej babci ;D bo intelektu raczej się nie da.
Witaszek |
ciekawa osoba: https://web.facebook.com/MojaElektrowniaPv/posts/1057330431055609:0
ElektrowniaPV |
Mizgulski jest ciekawy? sponsorowany prowokator

Giełda OZE

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...