Fortum daje 3,76 mld euro za akcje Uniper

Fortum daje 3,76 mld euro za akcje Uniper
Fot. Fortum

Fiński koncern energetyczny chce przejąć niemal połowę akcji niemieckiego potentata w produkcji energii, który tylko w ubiegłym roku wypracował przychody na poziomie 67 miliardów euro.

Fortum złożyło niemieckiemu koncernowi energetycznemu E.ON ofertę przejęcia 46,65 proc. akcji Uniper za kwotę 3,76 mld euro. Fortum zaznacza, że proponowana cena 22 euro za akcję uwzględnia 36-procentową premię, mając na uwadze wycenę Uniper z maja, czyli zanim pojawiły się pierwsze informacje o możliwej transakcji.

Planowana akwizycja może poddawać w wątpliwość wcześniejsze deklaracje fińskiego koncernu w zakresie przejścia na produkcję energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Fortum przekonuje jednak, że zakup akcji Uniper to dobry ruch na zmieniającym się rynku energii w Europie.

REKLAMA

– Ta inwestycja poprawi pozycję obu firm w kierunku umacniania transformacji energetycznej w Europie. Jestem przekonany, że skorzystają na tym udziałowcy – zapewnił w rozmowie z Reutersem CEO Fortum Pekka Lundmark.

Reuters podkreśla, że wśród aktywów Uniper fiński koncern jest najbardziej zainteresowany należącymi do Niemców elektrowniami wodnymi oraz znajdującymi się w Szwecji elektrowniami jądrowymi.

REKLAMA

Fortum ma ponadto już prowadzić rozmowy na temat sprzedaży należących do Uniper elektrowni węglowych.

Należący do państwa koncern energetyczny z Finlandii koncentruje swoją działalność na rynku nordyckim i rosyjskim, jest aktywny także w Polsce. Fortum szuka okazji do akwizycji po zrealizowanej w latach 2014-15 sprzedaży sieci dystrybucyjnych, na czym zarobił 9,3 mld euro.

W ubiegłym roku Fortum przyjął, że jego celem jest przejście na produkcję energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych, a obecnie wytwarza z OZE już około 65 proc. energii. 

Uniper to spółka wydzielona w ubiegłym roku z grupy E.ON. Skupia elektrownie węglowe, gazowe, ale również wodne i atomowe. Ich potencjał sięga w sumie ok. 40 GW. Uniper posiada też własne gazociągi i terminale LNG. Włączono do niego również dział związany z handlem energią.

Sam E.ON po wydzieleniu konwencjonalnego biznesu do Uniper, skupił się na trzech obszarach – produkcji energii ze źródeł odnawialnych, dystrybucji energii elektrycznej oraz obsłudze klienta. W ostatnich kwartałach niemiecka firma jest szczególnie aktywna w obszarze energetyki prosumenckiej oraz elektromobilności.

red. gramwzielone.pl