Spór o inteligentne liczniki. Energa pozwana na 174 mln zł

Spór o inteligentne liczniki. Energa pozwana na 174 mln zł
Fot. Energa
REKLAMA

Producent liczników Arcus złożył pozew dotyczący wycenionego na 174,11 mln zł odszkodowania od Energi.  Chodzi o zawartą w 2011 r. umowę na dostawę 420 tys. inteligentnych liczników energii razem z usługą wdrożenia infrastruktury pomiarowej.

W 2011 r. Arcus oraz Energa Operator S.A. podpisały umowę na wykonanie „Infrastruktury Pośredniczącej w technice PLC”. Umowa została zawarta na 8 lat, a budżet przeznaczony na realizację projektu określono na ponad 90 mln zł. W wyniku postępowania przetargowego wyłonionych zostało trzech wykonawców, wśród których znalazło się konsorcjum Arcus S.A. i T-Matic Systems Sp. z o.o. 

Energa-Operator zarzuciła później spółce Arcus niedostateczne wykonanie umowy. Z kolei zdaniem Arcus problem wynikł z niedokładnego przygotowania zamówienia na liczniki, w którym nieprecyzyjnie określono zadania wykonawcy. W efekcie zdaniem Arcus umowa na dostawę liczników jest nieważna, a Energa-Operator nie posiada praw do dostarczonych urządzeń.

Energa Operator rażąco źle przygotowała postępowanie przetargowe w spawie liczników. Skutek analizowany obecnie przez sąd to nieważność przygotowanych przez Energę i zawartych przez strony  umów.  Dodatkowo, Energa po ich podpisaniu stawiała niemożliwe do spełniania wymagania jak również wielokrotnie jednostronnie modyfikowała zapisy realizowanych już kontraktów i żądała wykonania dodatkowych prac grożąc, iż zamówienia w innej sytuacji nie odbierze. Konsorcjum, dla dobra realizowanego projektu, robiło wszystko, aby spełnić te żądania. Jednak dystrybutor energii nie odpowiadał na kolejne próby wyjaśnienia sytuacji. Na to wszystko nałożyły się także bezprawne wezwania do zapłaty, wytoczenie niezasadnego powództwa oraz wielokrotne zmiany zarządów Energi, które spowodowały paraliż decyzyjny, a finalnie wpłynęły na zaostrzenie sporu – komentuje Arcus.

W styczniu 2017 r. Energa Operator SA opublikowała oświadczenie, w którym poinformowała, że będzie domagać się wypłacenia świadczenia z tytułu gwarancji ubezpieczeniowej od konsorcjum Arcus SA oraz T-matic Systems SA.

Jak informuje Arcus, uzyskanie wypłaty bezwarunkowej gwarancji ubezpieczeniowej od ubezpieczyciela Ergo Hestia przez Energę Operator zostało zakwestionowane na wniosek Arcusa przez sąd, który nakazał zwrot pobranej przez Energę kwoty niemal 10 mln złotych.

Wielokrotne próby polubownego rozwiązania sporu przez Arcus i T-matic Systems zakończyły się na razie niepomyślnie. Ale pomimo braku efektów dotychczas podjętych działań wobec Energi Operator SA i złożenia pozwu, cały czas deklarujemy wolę dialogu. Wierzę, że poważne potraktowanie zasady polubownego rozwiazywaniu sporów z „Konstytucji biznesu” premiera Morawieckiego przez obecny zarząd Energi doprowadzi do mediacji i ugody satysfakcjonującej obie strony  – komentuje Michał Czeredys, prezes Arcus SA.

Zaoferowane przez Arcus systemy zarządzania infrastrukturą energetyczną i licznikami energii elektrycznej korzystają z dwukierunkowej transmisji danych po liniach energetycznych niskiego i średniego napięcia, a także pozwalają na zarządzanie bilansowaniem energii oraz na zdalną transmisję danych z liczników.

Inteligentne liczniki umożliwiają dwukierunkową komunikację między odbiorcą a sprzedawcą energii. Można je zdalnie konfigurować, wykorzystywać do odłączania lub podłączania zasilania oraz analizowania rzeczywistych danych o poziomie poboru energii elektrycznej i zanikach zasilania. Istotną zaletą dla każdego odbiorcy jest funkcja monitorowania zużycia prądu w czasie rzeczywistym i bieżącego planowania kosztów  energii, w tym włączania niektórych urządzeń, takich jak pralki, zmywarki w czasie obowiązywania taryf ekonomicznych. Najistotniejszą korzyścią jest sposób rozliczania odbiorców z dystrybutorami energii –  dotychczasowe prognozy zostaną zastąpione rachunkami za rzeczywiste zużycie prądu. Pozwoli to Polakom  zaoszczędzić nawet do kilkunastu proc. wykorzystywanej dziś energii. Nasze systemy pozwalają na znaczne oszczędności także u operatorów systemów dystrybucyjnych – komentował Wojciech Kruszyński, prezes Arcus S.A.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mol |
Trza napisać ustawę o "nieomylności prezesów Energii" i będzie git.
alladyn-solar-batt |
Wystarzyłoby połowę urzdników Energi wygnać na banicję i pozostawiona ,,reszta'' załogi z powodzeniem weźmie się do roboty. Inaczej nic z tego nie wujdzie.To święte krowy.
alladyn-solar-batt |
nawiasem mówiąc- ,,fachoFcy'' z energii, ,,fachjofcy'' z tauron, ,,fachofcy'' z PGE doradzają ministrom z ME i programują ich poglądy materiałami informacyjnymi.jakie i czy trafne (potencjalnie) mogłyby być przyszle decyzje ME oparte na ,,zdaniu fachoFców'', którzy nawet w wewnątrz firmowych procesach nie są w stanie zrealizować jednego (z wielu przecież) zadania, a zważmy, że obecnie pozatrudniano w Zarządach takich co są ,,swoi'' ale jeszcze mniej potrafią. Skoro każda aktywność gospodarcza Grupy Energa zaczyna prowadzić do przekręcenia na kasę kontrahentów, to tylko patrzeć jak wzorzec ten w calości zastosują pozostałe spółki z grupy BE tym bardziej, że przestępstwa te są ochraniane przez mafijną grupę ochronną ulokowaną w tym celu w parlamencie. Ulokowaną tam, bo tam mają ,immunitety'', a tymczasem to nie parlamentarzyści lecz związek przestępczy bo taki jedynie jest poplecznikiem dla produkowania ,,poprawek'' slużących jako ,,ustawa do okradania'' przez państwowe- prywatnych
Szyszko |
Jeszcze wiele takich „ umów " zawartych przez kolesi pójdzie do kosza. Wiele.

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...