Największy państwowy koncern energetyczny w klastrze energii

Największy państwowy koncern energetyczny w klastrze energii
Fot. PGE
REKLAMA

Porozumienie o ustanowieniu Południowo-Zachodniego Klastra Energii zawarli przedstawiciele samorządów lokalnych powiatu zgorzeleckiego, dwóch spółek z Grupy PGE oraz dziesięciu lokalnych przedsiębiorstw i instytucji. Na terenie powiatu zgorzeleckiego działa już inny klaster, jeden z aktywniejszych w kraju takich podmiotów.

Sygnatariuszami porozumienia o utworzeniu Południowo-Zachodniego Klastra Energii są samorządy lokalne Powiat Zgorzelecki, Gmina Bogatynia, Gmina Węgliniec, Gmina Pieńsk, Gmina Zawidów, spółki Grupy Kapitałowej PGE – PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (Elektrownia Turów i Kopalnia Węgla Brunatnego Turów) oraz PGE Energia Odnawialna, a także lokalni przedsiębiorcy – Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne ELTUR-SERWIS, Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne TOP SERWIS, MegaSerwis, EPORE, Przedsiębiorstwo Transportowo-Sprzętowe „Betrans”, ELBEST, Polskie Pomidory, Citronex I, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Wielospecjalistyczny Szpital – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu.

Klaster energii to stosunkowo nowy model biznesowy, który szybko znalazł podatny grunt w polskich warunkach. To jedna z wielu inicjatyw wpływających na innowacyjność nie tylko sektora energetycznego, ale i całego regionu. Cieszymy się że taka kooperatywa powstaje na terenie powiatu zgorzeleckiego – komentuje Urszula Ciupak, Starosta Zgorzelecki.

Południowo-Zachodni Klaster Energii ma uwzględniać lokalną specyfikę i potrzeby aktywizowania rozwoju regionu poprzez wykorzystanie dostępnych lokalnie zasobów energetycznych, m.in. wysokosprawnej kogeneracji i odnawialnych źródeł energii.

Jak deklarują twórcy tej inicjatywy, w ramach klastra podejmowane będą działania mające doprowadzić do stworzenia nowoczesnego środowiska współpracy w zakresie badań, wdrożeń i kształcenia kadr z zapewnieniem wzajemnego przekazywania wiedzy, środków oraz najnowszych, innowacyjnych technologii. Poprzez aktywizację mieszkańców powiatu klaster ma sprzyjać także rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego w regionie.

– Południowo-Zachodni Klaster Energii to kolejna tego typu inicjatywa w Polsce. W klastrze znajdzie się również miejsce dla wysokosprawnej kogeneracji zawodowej produkującej energię elektryczną i ciepło na rynek lokalny. Zapewni to partnerom klastra bezpieczeństwo energetyczne przy jednoczesnym utrzymaniu konkurencyjności cenowej – komentuje Sławomir Zawada, prezes zarządu spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, z Grupy PGE.  – Energetyka zawodowa wspiera społeczności lokalne w osiągnięciu najważniejszego celu, jakim jest zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej, szczególnie na obszarach mniej zurbanizowanych. Mikroistalacje OZE będą stanowić swoiste uzupełnienie energetyki zawodowej, która jest i jeszcze przez długie lata będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski – komentuje prezes zarządu spółki PGE GiEK.

Jedną z kluczowych przewag Południowo-Zachodniego Klastra Energii ma być zapewnienie bilansowania i współdziałania źródeł OZE ze źródłami konwencjonalnymi. Dla zapewnienia stabilności dostaw energii użytkownikom końcowym, PGE Energia Odnawialna, inna spółka z Grupy PGE, przewiduje m.in. budowę magazynu energii.

Południowo-Zachodni Klaster Energii wpisuje się w strategię działania Grupy PGE. Jest to nowy obszar biznesu wychodzący naprzeciw zmieniającemu się modelowi rynku energii elektrycznej. Zawarte porozumienie jest doskonałym przykładem budowania lokalnych partnerstw, nastawionych na rozwój i współpracę – komentuje Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

W tym samym dniu listy intencyjne w zakresie planowanej w przyszłości współpracy w ramach Południowo-Zachodniego Klastra Energii podpisały również Tauron Dystrybucja, Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, Politechnika Warszawska, a także Narodowa Agencja Poszanowania Energii.

W regionie Zgorzelca działa już inny klaster energii. Więcej o jego działalności i planach w artykule: Koło Zgorzelca powstają pierwsze farmy fotowoltaiczne. W przyszłym roku 17 MW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (15)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zyrandol |
To jakieś wolne żarty z Polaków. Klastry energii miały być dla OZE a nie dla węgla. Jest kasa do wzięcia to PGE robi Klaster. Coś niebywałego. Ale cóż bolszewizm ma się dobrze przy dobrej zmianie.
Qqqq |
To już wiadomo gdzie pójdą dotacje na klastry. Jak ktoś myślał ze dla wiatru i foto to już wie ze węgielki jedyny słuszny kierunek partii
Sic |
Nie ma to jak dofinansowywać istniejące inwestycje poprzez zmianę charakteru spółki. Brawo wy! Złodzieje o moralności kurtyzan!
Szyszko |
I już po klastrze. Nawet nie współczuję.
Wiatrkowiec |
Dobra hehee
ElektrowniaPV |
Kasa tylko na wiatraczki i to tylko do wybranych!, nawet jak PGE ma wiatraki to im się nie należy !!! Całe subsydia dla wybrańców!
TchorzewskiZajaczkowski |
Kasa jak na razie to jest tylko na Witczakow i inne pisowskie niedojdy, od czego tylko inflacja rosnie. Sad cie juz nie sciga misiu kolorowy?
MojaPV |
Zajączek przestań się błaźnić
Tchórzefski Zajączkofski |
Uważaj Witczak bo wrócisz do klatki. Swoją drogą jak siedziałeś poprzednio, to byłeś stroną bierną czy aktywną? Na grypsującego mi nie wyglądasz.
MojaPV |
Zajaczek i jego seksualne fantazje
Tchórzefski Zajączkofski |
Witczak i jego gumowa końcówka dwunastnicy :)))
MojaPV |
myślę zajączek, że takie fantazje wymagają już wizyty u specjalisty.
Tchórzefski Zajączkofski |
To ty witczak masz jakieś fantazje i wciskasz to różnym użytkowniom pod wieloma postami, ja wiem że w pisie to klasztor ale może znalazłbyś sobie jakąś panią za pieniądze od Tchórzyka to ci ulży i nie będziesz więcej bzdur pisał na gramwzielone?
ElektrowniaPV |
Ja wiem zajączek, że dajesz mi rady poparte własnym doświadczeniem ale dziękuję, nie musisz.
TchorzewskiZajączkowski |
A jakie rady dawali ci koledzy w pace misiu kolorowy? :)

Giełda OZE

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...