Powstał Gorzowski Klaster Energii

Powstał Gorzowski Klaster Energii
Fot. Weltec
REKLAMA

Na terenie Gorzowa Wielkopolskiego powstał Gorzowski Klaster Energii. Jego utworzenie to efekt współpracy lokalnych przedsiębiorców zajmujących się produkcją energii z biomasy i biogazu.

Działanie zostało zainicjowane przez spółkę Inneko sp. z o.o., która zajmuje się przetwarzaniem odpadów dla Gorzowa Wielkopolskiego. W skład klastra wchodzą jeszcze m.in. spółki Neo Energy jako wytwórca energii pochodzącej z biogazu wysypiskowego pochodzącego z wysypiska należącego do Inneko, a także spółka BioEnergy Farm Stanowice zajmująca się produkcją energii cieplnej i elektrycznej z lokalnej biomasy, spółka Eneri działająca w branży fotowoltaicznej, a także Gorzowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego będące odbiorcą energii. Funkcję koordynatora klastra pełni Krajowy Instytut Energetyki Rozproszonej sp. z o.o. 

Celem Gorzowskiego Klastra Energii jest produkcja energii elektrycznej i cieplnej, która ma zaspokajać potrzeby lokalnych odbiorców takich jak gminy, gospodarstwa domowe czy średnie przedsiębiorstwa.

W najbliższym czasie planowana jest również inwestycja w kolejne moce wytwórcze, które jako paliwo wykorzystywać będą odpady RDF pochodzące ze składowiska zarządzanego przez Inneko.

W ramach klastra prowadzone są także prace badawcze nad takimi projektami jak linia do przetwarzania odpadów niebezpiecznych czy badania nad termicznym przekształcaniem odpadów. W tym celu powstaje badawczy model zgazowywacza. Ta technologia ma się przyczynić w znacznym stopniu do ograniczenia zanieczyszczeń oddawanych do atmosfery z procesu spalania paliw stałych i ciekłych .

Gorzowski Klaster Energii już dziś posiada znaczącą infrastrukturę wytwórczą, zarówno w obszarze energii elektrycznej, jak i cieplnej, a w najbliższym czasie ma ulec ona znaczącej rozbudowie. W należącym do Inneko laboratorium fizyko-chemicznym  prowadzone będą prace nad innowacyjnymi technologiami przetwarzania odpadów – komentuje Arnold Rabiega z Krajowego Instytutu Energetyki Rozproszonej, który uczestniczy w tworzeniu gorzowskiego klastra. – W ramach Gorzowskiego Klastra Energii jesteśmy w stanie wygenerować wielopoziomową synergię, która pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy regionu oraz środowisko naturalne – zapewnia. 

Krajowy Instytut Energetyki Rozproszonej jako koordynator klastra ma m.in. czuwać nad przestrzeganiem standardów zarządzania, definiować kierunki i strategię rozwoju klastra, a także inicjować i nadzorować działania nad optymalizacją salda wytwórczo-odbiorczego.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...