Ile dopłaciliśmy do OZE w systemie zielonych certyfikatów?

Ile dopłaciliśmy do OZE w systemie zielonych certyfikatów?
fotolia
REKLAMA

Eksperci instytutu WiseEuropa policzyli koszty wsparcia, z którego w ostatnich latach korzystały poszczególne sektory polskiej energetyki. Jak czytamy w raporcie warszawskiego think-tanku, dotacje do elektroenergetyki węglowej w latach 1990-2016 wyniosły ponad 100 mld zł, z czego niemal 80 proc. przypada na okres 2005-2016. Ile w tym czasie dopłaciliśmy do OZE? Więcej dla generacji, która nie skutkowała budową nowych mocy, czyli realizowanej przez istniejące elektrownie wodne i współspalanie, niż dla wytwarzania bazującego na nowych instalacjach.

Autorzy raportu „Ukryty rachunek za węgiel 2017" zaznaczają, że w porównaniu do wsparcia skierowanego do górnictwa i elektroenergetyki węglowej, subsydia wspierające rozwój energetyki odnawialnej w Polsce cechują się większą prostotą oraz przejrzystością stosowanych mechanizmów.

Łączna pomoc finansowa dla górnictwa i elektroenergetyki węglowej od 1990 roku miała sięgnąć dotąd niemal 230 mld zł, w tym dotacje dla elektroenergetyki węglowej wyniosły około 100 mld zł. Tymczasem – jak policzył instytut WiseEuropa – wsparcie dla OZE (z wyłączeniem starych elektrowni wodnych oraz współspalania) w tym okresie sięgnęło 17 mld zł, natomiast tylko w latach 2013–2016 wyniosło 9 mld zł.

W analizowanym okresie 2005-2016 podstawowym mechanizmem wsparcia dla producentów energii odnawialnej w Polsce były zielone certyfikaty. Wysokość finansowania w ramach systemu zielonych certyfikatów dla poszczególnych technologii OZE obliczono na potrzeby raportu na podstawie danych publikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki oraz indeksów Towarowej Giełdy Energii.

System zielonych certyfikatów został zamknięty, dla elektrowni OZE rozpoczynających produkcję energii, w połowie 2016 r. Instalacje, które do tego czasu objął ten system, mogą nadal z niego korzystać w okresie 15 lat od daty uruchomienia generacji.

WiseEuropa wylicza, że o ile wsparcie dla odnawialnych źródeł energii w systemie zielonych certyfikatów kosztowało w latach 2005-16 około 30 mld zł, to w tym czasie współspalanie pochłonęło 10,2 mld zł, istniejącym elektrowniom wodnym przyznano 6 mld zł, a nowym instalacjom 13,6 mld zł.

W raporcie „Ukryty rachunek za węgiel 2017” WiseEuropa kwalifikuje wsparcie dla współspalania węgla z biomasą również jako subsydia dla energetyki węglowej, gdyż – jak tłumaczą autorzy raportu – nie prowadziło do powstania nowych instalacji OZE oraz kierowało wsparcie operacyjne do istniejących elektrowni węglowych, poprawiając ich rentowność.

Jak zaznacza WiseEuropa, de facto subsydiowanie współspalania stanowi pośrednie wsparcie dla elektrowni węglowych. – Elektrownie węglowe dodawały biomasę do spalanego węgla jedynie tak długo, jak związane z tym koszty były niższe niż korzyści z tytułu uzyskiwanych zielonych certyfikatów. (…) Zwiększyło to ich dochody z tego tytułu w krótkim okresie, jednak doprowadziło również – w połączeniu z nazbyt powolnym wzrostem obowiązku zakupu certyfikatów oraz dynamicznym rozwojem energetyki wiatrowej – do nadpodaży certyfikatów na rynku oraz głębokiego spadku ich wartości – komentują autorzy raportu.

W pierwszych latach działania systemu zielonych certyfikatów występował niedobór certyfikatów na rynku, co skutkowało utrzymywaniem się ich cen na wysokim poziomie, wynoszącym w latach 2005-12 średnio niemal 250 zł/MWh, czyli zbliżonym do wartości tzw. opłaty zastępczej. – Zachęcało to elektrownie węglowe do szybkiego zwiększania skali współspalania – czytamy w raporcie.

Później jednak, wraz ze spadkiem cen zielonych certyfikatów, koncerny energetyczne stopniowo wycofywały się ze współspalania.

– Energetyka odnawialna otrzymuje znacznie niższe wsparcie niż energetyka węglowa. W ostatnich latach wsparcie dla instalacji OZE – z wyłączeniem starych elektrowni wodnych oraz współspalania  było ponad trzykrotnie niższe niż dotacje kierowane do górnictwa i elektroenergetyki węglowej. Po uwzględnieniu kosztów zewnętrznych wykorzystania węgla w energetyce, ciężar wsparcia czarnego paliwa jest wyższy niż w przypadku OZE, także w przeliczeniu na jednostkę energii produkowanej z danego źródła – komentuje WiseEuropa.

Skalę subsydiów dla poszczególnych sektorów energetyki w latach 2005-2016 obrazuje poniższy wykres pochodzący z raportu WiseEuropa „Ukryty rachunek za węgiel 2017".
 

Koszty wsparcia poszczególnych sektorów energetyki w latach 1990-2016. Źródło: WiseEuropa, „Ukryty rachunek za węgiel 2017”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (19)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MówięJakJest |
I dlatego każdy kto otwiera pysk na temat niedopuszczalności dopłat do OZE powinien zamknąć mordę.Dwulicową mordę.
MojaPV |
Współspalanie i energetyka wodna to tez oze i żaden najemny cwaniaczek z WiseEuropa tego nie zmieni. Proponowałbym równiez odniesienie wsparcia na jednostkę produkowanej energii bo inaczej to wygląda na materiał propagandowy.
Seb |
Powinno się policzyć ile big Energy zarobiło na odsprzedaży tej energii? Nie inwestując nic od siebie?
PV |
@MojaPseudoPV boli prawda węglowy trollu?
Aldebaran |
http://www.tvp.info/34154867/wegiel-z-usa-dla-polskich-elektrowni-paliwo-moze-tez-przyplynac-z-kolumbii
Chłop z mazur |
Niech podadzą ile kosztowały w tym okresie leczenia ludzi na choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza wtedy zrobi się z tych miliardów razy dwa.
MojaPV |
Greenpic zamawia raport w WiseEuropa a kto płaci ten wymaga. Samo WiseEuropa jest wspierane przez European Climate Fundation... jak się pytam jaki jest sens rozpatrywania na serio takiej propagandy :D chyba jedynie rozrywkowy.
Daniel |
@MojaPV - ty węglowy P...Sowski trollu!
TT |
@MPV- zacznij od siebie i się przedstaw kto cię sponsoruje. To jak ciebie traktować bo jeśli nie robisz tego dla pieniędzy lub ideologii (spaczonej) to pozostaje tylko wątek medyczny, a to by oznaczało, że choroba postępuje.
Tchórzefski Zajączkofski |
tutaj macie więcej o MendziePV: https://www.facebook.com/MojaElektrowniaPv/posts/1057330431055609:0
antytroll |
@MojaPV czemu twoi sponsorzy jakiegoś raportu nie zrobią żebyśmy się dowiedzieli jak jest naprawdę?
ElektrowniaPV |
Nie mam żadnych sponsorów. Natomiast w tym raporcie w sposób skandaliczny nagina się fakty twierdząc dla przykładu, że współspalania czy duża energetyka wodna to nie oze. Każdy może w prosty sposób sprawdzić, że to jednak oze.
Paweł |
tutaj brakuje bardzo ważnego wskaźnika czyli średniej wartości wsparcia w okresie subsydiowania przeliczoną na wyprodukowaną MWh, podanie samych wielkości całkowitego wsparcia jest niemiarodajne
PV |
@Paweł ile z tych 100 baniek dotacji dla elektrowni węglowych w latach 1990-2016 poszło na MWh z elektrowni węglowych powstałych z tych dotacji? Czy wszystkie dotacje nie poszły dla starych węglówek już dawno spłaconych?
Ekspert |
Elektrownie wodne to tez OZE z tym że według dyrektyw Unii, dozwolona pomoc publiczna jest przekazywana na rozwój energetuyki odnawialnej. Dlatego taka elektrownia Włocławek w latach 2005 -2015 dostałą niedozwoloną pomoc póbliczną w wysokości prawie 1,5 miliarda PLN. W przypadku współspalania sprawa jest nieco inna gdyż elektrownie musiałay zainwestować w systemy, np magazynowania, rozdrabiania i podawania biomasy do kotłów a takze pokrywania kosztów zakupu biomasy. Inna sprawa, czy dotacja ta była sprawiedliwa bo np cena biomasy była wypadkową ceny certyfikatu. Do roku 2013, cena biomasy była w przedziale 30 - 35 PLN/JG a po spadku wartosci certyfikatu, cena spadła nawet do wartości poniżej 20 PLN/GJ. Oznacza to, że można było dla wsp[ółspalania np dawać 50% certyfikatu i byłoby sprawiedliwie. W artyjule jeszcze nie podano jednej sprawy związanej z podatkiem od nieruchomości dla instalacji wiatrowych. Niowa ustawa PiSowska zwiekszyła ten podatek tak, że instalacja dostaje wiatrowa za energie wyprodukowana dostaje cenę energii czarnej (np 160 PLN/MWh) do tego certyfikat za cene ok 40 PLN/MWh obecnie, ale musi zapłacić dodatkowo podatek od nieruchomości w wysokości ok 50 - 55 PLN/MWh. Widać więc że w praktyce energetyka wiatrowa nie posiada zadnego wspartcia.
ElektrowniaPV |
Energatyka wiatrowa posiada wsparcie w postaci zielonych certyfikatów to, że trzeba płacić podatki to rzecz normalna i chyba nie będziemy tego kwestionować, prawda?. Natomiast jest jeszcze wiele ukrytych form wsparcia np. pierszeństwo dla oze przy sprzedaży energii, ciężko to wycenić bo właściwie to decyduje o "być albo nie być".
zeusgromowładny |
współspalanie to OZE ? Mr Google wyraźnie to weryfikuje !! polecam wśród innych opracowania Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH ) może otworzą oczy tym co usprawiedliwiają zniszczenie wsparcia dla OZE "współspalaniem" - wielkim przekrętem i oszustwem spółek skarbu państwa ( czyli nas wszystkich ) NA MILIARDY
zgryz |
Jak OZE spełni obowiązek 30 dniowego zapasu energii, to ewentualnie można je zacząć dotować. A tak to mordy kochane nie rozśmieszajcie mnie, bo budowa 5700 MW wiatraków w systemie 13-23 GW nie doprowadziła do zamknięcia ani jednego indywidualnego pieca kopciucha w niskiej emisji. OZE zmarnowało lata dotacji, a my smogiem oddychamy.
wredna morda |
Wiatrak ma zerowe koszty paliwa i pomimo czystego przychodu 160 + 40 PLN/MWh nie potrafi wyjść na swoje. Elektrownia węglowa ma przychód 140 zł, koszty paliwa i sorbentu koło 100 zł, podatki ma, opłaty za korzystanie ze środowiska ma, obowiązek zapasu 30 dni ma, a potrafi zarobić. Niższa marża większa sprzedaż. Nie stoi przez 70 % roku.

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...