Scenariusze rozwoju polskiej energetyki. Energia najtańsza w scenariuszu OZE

Scenariusze rozwoju polskiej energetyki. Energia najtańsza w scenariuszu OZE
Fot. rpeschetz, flickr cc-by
REKLAMA

Forum Energii przedstawiło swój najnowszy raport "Polski sektor energetyczny 2050. 4 scenariusze”, w którym wskazało, jak może rozwijać się polska energetyka. Analiza cen energii w skrajnych scenariuszachodnawialnym i węglowym pokazuje, że tańsza może być realizacja tego pierwszego scenariusza.Bez zmiany podejścia do energetyki i opracowania planu działań polską energetykę, w najlepszym razie, czeka dryf komentuje Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

Autorzy raportu "Polski sektor energetyczny 2050. 4 scenariusze" wskazują na potrzebę opracowania strategii rozwoju polskiej energetyki w perspektywie połowy b. wieku. Tymczasem publikacja rządowej strategii „Polityka energetyczna Polski do roku 2050” jest ciągle odkładana w czasie i nie wiemy, kiedy możemy spodziewać się jej prezentacji. O braku planu na polską energetykę świadczą choćby sprzeczne sygnały wysyłane w ostatnich miesiącach przez przedstawicieli rządu w sprawie kluczowej, energetycznej inwestycji, czyli pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Bez takiego planu narażamy się na ryzyko nietrafionych inwestycji i wysokich kosztów dla odbiorców. Energetyka zmienia się szybciej niż kiedykolwiek w historii – podkreśla Joanna Maćkowiak-Pandera.

Autorzy raportu wskazują również na potrzebę dywersyfikacji krajowego miksu energii poprzez zmniejszanie udziału, jaki ma w nim obecnie węgiel. – Utrzymując duży udział produkcji z węgla, trzeba się przygotować, że nie będzie to polski węgiel. Po 2030 r. zostaną wyczerpane istniejące kopalnie węgla brunatnego, a otwarcie nowych jest mało prawdopodobne – komentuje Forum Energii. 

Eksperci warszawskiego think-tanku prognozują, że spadek krajowego wydobycia węgla spowoduje, że w scenariuszu węglowym w 2050 r. od 45 proc. do 70 proc. paliw będzie pochodzić z importu. 

Polska gospodarka i energetyka w dużym stopniu zostały zbudowane na węglu. Ale z naszych analiz wynika, że ten model nieodwracalnie się kończy. Jeżeli tego nie weźmiemy pod uwagę, to zaczniemy coraz bardziej uzależniać się od importu tego surowca. Dlatego musimy zacząć dywersyfikować technologie wytwórcze, to jest kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego – komentuje Andrzej Rubczyński, dyrektor ds. badań i analiz w Forum Energii.

Najbardziej optymistyczny dla OZE scenariusz rozwoju polskiego miksu energetycznego zakłada zwiększenie udziału zielonej energii do 73 proc., a dopełniać generację mają w tym scenariuszu elektrownie gazowe. Autorzy raportu podkreślają spadające koszty produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz ich niskie lub zerowe koszty zmienne. Z drugiej strony koszty inwestycyjne w elektrowniach konwencjonalnych systematycznie rosną, a ponadto prawdopodobny jest również wzrost ich kosztów operacyjnych.

Najbardziej „emisyjny” scenariusz, który zawarto w raporcie "Polski sektor energetyczny 2050. 4 scenariusze” – scenariusz węglowy z udziałem OZE na poziomie jedynie 17 proc. – zakłada zmniejszenie redukcji emisji CO2 do połowy b. wieku tylko o 7 proc. W tym przypadku niemożliwe będzie zrealizowanie do 2050 r. kryterium emisyjności poniżej 550 g CO2/kWh – co ma być warunkiem dopuszczenia subsydiów dla energetyki, którego wprowadzenie już w najbliższych latach postuluje Komisja Europejska.

Spełnienie kryterium „550” ma być możliwe – zdaniem Forum Energii – przy trzech pozostałych scenariuszach – „zdywersyfikowanym bez elektrowni jądrowej”, „zdywersyfikowanym z elektrownią jądrową” oraz w scenariuszu „odnawialnym”.

Łączne koszty systemowe każdego z analizowanych scenariuszy zawartych w najnowszym raporcie „Forum Energii” są w okresie do 2050 podobne. Różnica nie przekracza 6 proc. Zamykają się w przedziale 529–556 mld EUR (CAPEX i OPEX w okresie 2016–2050).

Wobec obecnych cen energii na rynku hurtowym, na poziomie 30-40 EUR/MWh, około roku 2050 ceny energii w hurcie mają oscylować – według prognozy zawartej w raporcie – wokół poziomu około 100 EUR/MWh.

Forum Energii prognozuje, że realizacja scenariusza odnawialnego będzie oznaczać niższe ceny energii elektrycznej w porównaniu ze scenariuszem węglowym – od 2 do 9 EUR/MWh.

Scenariusz odnawialny, dzięki dużemu udziałowi OZE o niskim (zerowym) koszcie zmiennym zapewnia najniższy poziom cen w perspektywie średnio i długoterminowej. (…)W 2050 roku elektrownie na węgiel kamienny, nawet te pracujące w podstawie systemu, będą dostarczały energię o około 50 proc. drożej (w przeliczeniu na MWh) niż farmy wiatrowe i fotowoltaika. Budowa elektrowni węglowych, z nastawieniem na pracę w podstawie obciążenia, jest ryzykowna z ekonomicznego punktu widzenia. Wzrost udziału zmiennych OZE przyniesie konieczność zmniejszenia czasu ich pracy – komentuje Forum Energii.

Scenariusz odnawialny wykazuje się również najniższymi potrzebami importowymi – jak zaznaczają autorzy raportu – ze względu na duży udział jednostek OZE o niskich kosztach produkcji, skutecznie obniżających hurtową cenę energii.

Link do raportu Forum Energii "Polski sektor energetyczny 2050. 4 scenariusze”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPv |
Ależ nie o to chodzi żeby było taniej tylko "po staremu". Przecież wiadomo że najlepiej było za Gomułki.
MojaPV |
Kto płaci za raport ten wymaga.
Tchórzefski Zajączkofski |
Uwaga na opłaconych klakierów jak ten wyżej.
kr |
jeśli sfinansujesz inwestycję w OZE z własnej kasy musisz się liczyć z tym , że nie będziesz miał płacone za wyprodukowaną energię wiem to z własnego przykładu
Prawda |
A nie Wungiel leżący na głebokośc i 850m ? do którego każdy z nas dopłaca rocznie po 1750zł w ukrytych podatkach? :)
pro |
@kr - Jeśli jesteś prosumentem - to nie ma żadnego znaczenia, czy finansujesz instalację z własnej kasy czy z kredytu. Tak czy owak nie masz płacone za wyprodukowaną energię.
Szyszko |
Strona 49 rysunek 33 pokazuje perspektywę ceny hurtowej MWh do 2050 roku w tych 4 wariantach - w 2050 ceny Wszystkich Czterech Wariantów są w zasadzie takie same - między 95-100€ za MWh. Więc pisanie że wariant OZE jest najtańszy jest zwykłym kitem. Tym bardziej że naprawdę nikt nie wie jakie będą ceny za 5-10-15 lat. A co dopiero za ponad 30 lat. Jedno jest pewne. Energia będzie droższa, tak więc instalacje prosumenckie zawsze będą opłacalne. Potem wszystkie do 1 MW stabilne i max rozproszone. Na końcu wiatrówka lądowa. Węgiel i tak się kończy. A promowanie 70% OZE plus ruski gaz jest niemieckim bolszewizmem , które właśnie wczoraj przegrało. Merkel straciła ponad 10% dlatego że Niemcy najbardziej trują i energia jest droga.
Szyszko |
Niestety tylko 100% offgrid jest jakąś możliwością nad mniejszymi dopłatami do węgla czy wiatraków. Zakładajcie własne instalacje. I kupujcie samochody elektryczne oraz duże bufory ciepła. Nie stracicie.
TchorzewskiZajączkowski |
OrangutanPV przestań pisać pod kilkoma nickami i odpowiadać sam sobie, to paranoja. Ja wiem że PiS płacy ale bez przesady.
TchorzewskiZajączkowski |
płaci*
kr |
@pro jak się jest trolem to czytanie ze zrozumieniem to wielkie wyzwanie
pro |
@kr - Możesz podać definicję trola ? Bo widzę, że nie masz bladego pojęcia o czym piszesz.
ElektrowniaPV |
Takie scenariusze można o kant ... potłuc. Jedno jest pewne - niestabilne źródłą kosztują więcej ponieważ muszą mieć back-up i to nie podlega dyskusji. Tak więc nadmierny udział wiatru to gwarancja wysokich cen.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana minimalna powierzchnia dz czytaj dalej...

Dotacje do 80% na innowacje OZE.

… w zakresie OZE i efektywności energetycznej. Nawet 80% dotacji bezzwrotnej o wysokości do 340 tys czytaj dalej...

moduły GCL 270

Sprzedam moduły GCL 270 Wp, w Suwałkach, czytaj dalej...

PV 40 kW kpl. dach panele Używane Inw.NOWY 2000 zł kW

sprzedam komplet 40 kW cena 2000 zł panele mono 200 Wp używane 6 lat Inwerter NOWY gwarancja 2 czytaj dalej...