Jak sfinansować budowę elektrowni OZE

Jak sfinansować budowę elektrowni OZE
Budowa farmy fotowoltaicznej k. Legnicy. Materiał inwestora.

Temat tak gorący, jak gorący jest płynący czas dla inwestorów, którzy dostali dotację unijną lub wygrali aukcje organizowane przez Urząd Regulacji Energetyki i zastanawiają się co dalej... To znaczy skąd wziąć środki na budowę planowanych inwestycji. Okazuje się, że otrzymana dotacja lub wygrana aukcja to dopiero połowa sukcesu. Wielu inwestorów zmaga się dzisiaj z tym problemem.

W obecnej chwili nie ma praktycznie banku, który udzieliłby finansowania na budowę elektrowni OZE dla spółki celowej – i to niezależnie, czy ma przyznaną dotację, czy też wygraną aukcję.

Widać jednak światełko w tunelu… Na Dolnym Śląsku, w okolicy Legnicy, spółka T&T PROENERGY z Leszna właśnie kończy budowę, dla inwestora z Polski, elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW (na zdjęciu). Środki na budowę w całości pochodzą z finansowania zewnętrznego. W tym przypadku z dofinansowania unijnego (konkurs ubiegłoroczny) i kredytu. Z tego, co nam wiadomo, to chyba pierwszy tego typu projekt w Polsce realizowany w całości ze środków zewnętrznych, gdzie inwestorem jest spółka celowa bez historii finansowej.

REKLAMA

Oddanie do użytku elektrowni fotowoltaicznej koło Legnicy zaplanowano już wkrótce – nastąpi na przełomie września i października bieżącego roku. Jest to już druga tego typu inwestycja na Dolnym Śląsku realizowana ze środków zewnętrznych i budowana przez firmę z Leszna.

Dzięki pojawieniu się możliwości finansowania zewnętrznego poprzez krajowe i zagraniczne instytucje finansowe, mające wieloletnie doświadczenie w tym zakresie, otwiera się szansa dla inwestorów chcących inwestować w odnawialne źródła energii w Polsce. Daje ona możliwość pozyskania długoterminowego finansowania krajowego ze zmiennym oprocentowaniem lub zagranicznego ze stałym oprocentowaniem na cały okres kredytowania (nawet do 15 lat).

Finansowanie odbywa się za pośrednictwem instytucji finansowych mających wieloletnie doświadczenie w finansowaniu tego typu przedsięwzięć na całym świecie. Co najważniejsze, dzięki finansowaniu zagranicznemu możemy pozyskać środki w wysokości nawet 100% wartości inwestycji – na wszystkie rodzaje odnawialnych źródeł energii – bez konieczności wnoszenia udziału własnego (w polskich bankach udział własny wynosi od 20 do 30%).

REKLAMA

Być może te dwa w/w fakty otworzą drogę do pozyskania środków na budowę elektrowni OZE dla potencjalnych inwestorów, zmienią ich sytuację i dadzą nowe perspektywy dla tych, którzy się jeszcze zastanawiają…  Bo prąd, niestety, będzie coraz droższy.

Wszystkim zainteresowanym pozyskaniem finansowania na budowę elektrowni OZE podajemy adres kontaktowy:

t.m.energy.investment@gmail.com

Fot. Farma fotowoltaiczna pod Legnicą (mat. inwestora). 

artykuł sponsorowany