OZE poradzą sobie bez subsydiów. „Wpływ polityki staje się marginalny”

OZE poradzą sobie bez subsydiów. „Wpływ polityki staje się marginalny”
Budowa morskiej farmy wiatrowej Rampion. Fot. E.ON
REKLAMA

Energetyka odnawialna w Europie musi radzić sobie bez subsydiów i sobie bez nich poradzitaki wniosek płynie ze zorganizowanej przez Bloomberga konferencji, która skupiła szefów największych europejskich koncernów energetycznych.

Szefowie niemieckiego innogy Peter Terium i włoskiego Enel Francesco Starace zapewnili podczas odbywającej się w Londynie konferencji „Future of Energy EMEA”, że w obecnej sytuacji rynkowej, którą cechuje wycofywanie subsydiów dla OZE, producenci zielonej energii będą musieli konkurować na zasadach rynkowych z wytwórcami energii ze źródeł konwencjonalnych.

Wtórował im szef działu OZE w amerykańskim General Electric, Jérôme Pécresse, który zaznaczył, że to nie interwencje polityczne, ale malejące koszty stają się głównym motorem rozwoju energetyki odnawialnej.

General Electric dostarczy turbiny wiatrowe dla największej farmy wiatrowej na świecie, która powstanie w amerykański stanie Oklahoma i której moc sięgnie 2 GW. Jak ocenił podczas konferencji Bloomberga Jérôme Pécresse, ten projekt „ma sens zarówno jeśli chodzi o koszt jak i technologię”. – Wpływ polityki staje się coraz bardziej marginalny – zaznaczył.

Rozwojowi OZE ma sprzyjać – w sytuacji wycofywania subsydiów – spadający koszt technologii. Szefowie największych europejskich koncernów energetycznych przekonywali na konferencji Bloomberga, że to spadek kosztów umożliwi osiąganie rentowności w sytuacji, w której produkcja energii nie będzie dofinansowywana ze środków publicznych.

Leonard Birnbaum, szef działu Networks & Renewables w niemieckim koncernie energetycznym E.ON, stwierdził, że sektor OZE musi pogodzić się z sytuacją, w której nie może liczyć na subsydia. Mimo to – zapewnił – farmy wiatrowe i fotowoltaiczne powinny być inwestycjami opłacalnymi.

Zwiastunem nowej ery dla energetyki odnawialnej w Europie stała się pierwsza aukcja dla morskiej energetyki wiatrowej, którą przeprowadzono przed kilkoma miesiącami w Niemczech. Czołowe europejskie koncerny energetyczne zaoferowały w niej sprzedaż energii z ogromnych morskich farm wiatrowych, które mają powstać u wybrzeży Niemiec do połowy przyszłej dekady, po stawkach wynoszących 0 euro, co oznacza, że produkowaną energię będą sprzedawać bez jakiejkolwiek gwarantowanej ceny, wyłącznie na zasadach rynkowych.

Żadna inna branża nie ma gwarancji określonego zwrotu z inwestycji. Dlaczego my mamy ją mieć? Byłem zaskoczony, że zerowe oferty w aukcjach mamy tak szybko. Jednak jeśli spojrzeć na aukcje dla energetyki wiatrowej i słonecznej w Niemczech, trend widać bardzo wyraźnie – mówił Leonard Birnbaum .

Jeśli spytać, czy zerowe subsydia są możliwe, odpowiem, że muszą takie być. Inaczej domagalibyśmy się subsydiowania OZE w nieskończoność. Nie możemy tego oczekiwać. (…) Impreza jest skończona i teraz nie każdy może zarabiać pieniądze. Niemiecki system wsparcia był zaprojektowany tak, aby każdy mógł zarabiać pieniądze w każdej technologii. W przyszłości pieniądze będzie można zarabiać tylko na efektywnych projektach – komentował szef działu energetyki odnawialnej w E.ON.

Analitycy Bloomberga przedstawili podczas konferencji „Future of Energy EMEA” wyliczania, zgodnie z którymi OZE będą odpowiadać za 3/4 wartych 10,2 bln dolarów inwestycji w nowy potencjał wytwarzania energii elektrycznej do roku 2040. Bloomberg szacuje, że do tego czasu koszt produkcji energii z technologii fotowoltaicznych spadnie jeszcze średnio o 66 proc., a z farm wiatrowych o 47 proc. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (18)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Brawo!! koniec subsydiowania! gorąco popieram. Jeszcze tylko wycofać obowiązek pierszeństwa sprzedaży.
Ciekawski |
@Moja PV, również popieram! Idąc za ciosem wprowadzić również w najbliższym czasie podatek węglowy oraz wprowadzić dynamiczne taryfy!
ElektrowniaPV |
A co to jest "podatek węglowy" jakiś nowy wymysł chciwych urzędasów by nas doić?
ProfZbieraczZnaczków |
Na to (koniec subsydiowania) mogą sobie pozwolić kraje które już przeszły przez ten przeszły i mają 30 % OZE w miksie energetycznym, bo rynek już powstał i może się uniezależniać. W Polsce i innych krająch gdzie to raczkuje, systemy wsparcia są niezbędne (jak to miało miesce np w Niemczech czy GB)
Chłop z Mazur |
Do Moja PV TROLU pisowski skącz protestować OZE , bo zapewne masz piec wunglowy i wisi ci to czym ludzie oddychają i przez co umierają . Myślę że w ciągu paru lat zmieni się twój tok myślenia, wolę dokładać do rachunku za prąd z wiatraka niż utrzymywać nierentowne kopalnie. Wasz czas przeminą i zapewne obecnego rządu też przeminie mam nadzieję że to już długo nie potrwa .
MojaPV |
@Chłop "Skącz" :O !!! Nikt Ci nie broni dokładać do czego chcesz ale zlituj się i nie kalecz języka polskiego.
TchorzewskiZajączkowski |
Ile ci płacą OrangutanPV a pisanie tych bzdur pod każdym postem? dobre stawki muszą iść z naszych podatków, bo podskakujesz jak popcorn na patelni.
ElektrowniaPV |
Niektórzy oceniają innych swoją miarką, jak ten ktoś powyżej.
TchorzewskiZajączkowski |
Ja cie oceniam miarką uniwersalną, i pasujesz jak ulał. Podobne wrażenie ma większość forum.
MojaPV |
widocznie słowo "uniwersalna" ma dla ciebie bardzo subiektywne znaczenie
pro |
Jestem prosumentem i również popieram RÓWNOŚĆ na rynku, czyli zaprzestanie WSZELKICH form subsydiowania produkcji energii, niezależnie czy jest to energia z OZE, czy z węgla. Obecnie każdy obywatel Polski dopłaca rocznie do górnictwa ok. 1700 zł. Tylko tej dopłaty nie ma w rachunku za energię, dlatego ludzie jej nie widzą. Dopłaca budżet.
TchorzewskiZajaczkowski |
OrangutanPV radzil bym ci nie uzywac slownictwa ktorego do konca nie rozumiesz, ale w pierwszej kolejnosci zapoznaj sie doglebnie z definicja slowa hipokryta.
ElektrowniaPV |
Dzięki że się przedstawiłeś kolego powyżej
TchorzewskiZajaczkowski |
Ulala, widze ze pyskowki masz jak z przedszkola, pierwyj sort, widze ze na biezaco jestes. Takich to fachowcow w pisie maja? To ile od tego posta tchorzewskie placa?
MojaPV |
nawet nie wiesz jak zabawna jest ta "pisowska" obsesja:) osaczyli Cię prawda ?;)
TchorzewskiZajaczkowski |
Wyszlo szydlo z worka i teraz bedziesz wierzgal na prawo i lewo ze niby nie?;) wolny komentator
ProEco |
@MojaPV i @Elektrownia PV jesteście przygłupami węglowymi z pisu ;)
TchorzewskiZajaczkowski |
Widze ze moderator sprzyja pisowskim zaprzancom. MendaPV - inaczej J.W. latwo znalezc w sejmie ta pijawke ostatnio.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...