Gigant paliwowy inwestuje w OZE

Gigant paliwowy inwestuje w OZE
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Francuski koncern paliwowy Total przejął niemal 1/4 udziałów w Eren Refirmie zajmującej się produkcją energii z farm wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych. To kolejna inwestycja Total w obszarze energetyki odnawialnej.

Na zakup 23 proc. udziałów w Eren Re francuski potentat wydał 237,5 mln euro. Zawarta umowa daje Francuzom możliwość przejęcia kontroli nad spółką, która zmieni teraz nazwę na Total Eren, po upływie 5 lat.

Działający na rynku źródeł odnawialnych od roku 2012 Eren Re zarządza elektrowniami o łącznej mocy 650 MW, a w ciągu 5 lat ma zwiększyć swój potencjał OZE do 3 GW. Obecnie francuska firma jest aktywna na rynkach OZE głównie w regionie Azji i Pacyfiku, Afryki oraz Ameryki Południowej.

Dla porównania dwa największe francuskie państwowe koncerny energetyczne EDF i Engie dysponują odnawialnymi źródłami energii o mocy po około 10 GW.

Inwestycja we francuskiego dewelopera projektów OZE pozwoli koncernowi Total wejść po raz pierwszy w obszar energetyki wiatrowej.

Francuski koncern paliwowy jest aktywny w obszarze fotowoltaiki od roku 2011, kiedy przejął większość udziałów w firmie SunPower będącej czołowym amerykańskim producenctem modułów fotowoltaicznych oraz deweloperem projektów PV.

SunPower szczyci się produkcją obecnie najwydajniejszych na rynku modułów fotowoltaicznych w tradycyjnej technologii krystalicznej.

Wcześniej w tym roku Total utworzył spółkę Total Solar, która będzie się zajmować budową farm fotowoltaicznych głównie w krajach rozwijających się, a także ma specjalizować się w obsłudze klientów przemysłowych. Również na działalności w krajach rozwijających się swoją działalność ma skoncentrować Total Eren. 

SunPower ma tymczasem skupiać się na obsłudze klientów zarówno z segmentu B2B jak i B2C w Stanach Zjednoczonych. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wójt |
tymczasem w polsce WUNGIEL!
vcd |
@Wójt- nudni jesteście z tym węglem i węglem. Zrobiłeś coś żeby się to zmieniło? Co ten kometarz wnosi do dyskusj.. To portal branżowy a komentarze rodem z onetu od płatnych troli.

Giełda OZE

fotowoltaika

fotowoltaika, elektryka, od 250zł / kWp czytaj dalej...

panele PV amorficzne 50W za 30zł / sztuka

sprzedam panele amorficzne 50W za 30zł/sztuka z gwarancją, w komplecie uchwyty. czytaj dalej...

kupie elektrownie wodna

kupie mala elektrownie wodna produkcja roczna miedzy 2000 Mwh a 4000Mwh moc min 300kw-900 kw spad czytaj dalej...

Dofinansowanie 30% do kompletnego zestawu fotowoltaicznego

Oferujemy możliwość pozyskania dofinansowania do 30% wartości instalacji wraz z kredytem na preferen czytaj dalej...