Energa nie podniesie cen prądu. URE odmówił

Energa nie podniesie cen prądu. URE odmówił
Daniel Obajtek, prezes Energi. Fot Energa
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki odmówił państwowemu koncernowi podwyżki cen energii elektrycznej dla 2,6 mln gospodarstw domowych. Z informacji portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że spółka jeszcze w tym roku chciała podnieść ceny o kilkanaście procent.

Gdański koncern chciał, co dość niecodzienne, podnieść ceny energii dla odbiorców prywatnych w trakcie roku. Z nieoficjalnych informacji WysokieNapiecie.pl wynika, że Energa Obrót zabiegała o ok. 15 proc. wzrost. Sam koncern nie potwierdził, ani nie zaprzeczył tym informacjom.

Decyzja URE wpłynęła do nas 5 września br. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami od decyzji Prezesa URE przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie w terminie dwóch tygodni od dnia jej doręczenia. Analizujemy aktualną sytuację, w najbliższych dniach zarząd podejmie decyzję co do dalszych kroków. Do czasu całkowitego zakończenia procesu nie komentujemy sprawy – poinformował nas Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy spółki.

Wniosek Energi o zmianę taryfy dla gospodarstw domowych wpłynął do regulatora 5 maja 2017 roku, na pięć dni przed publikacją sprawozdania finansowego koncernu za pierwszy kwartał tego roku. Energa wykazała w nim stratę brutto segmentu sprzedaż w wysokości 20 mln zł. Także w ostatnim kwartale 2016 roku segment sprzedaż odnotował stratę brutto – niemal 28 mln zł. Słaby wyniki mogły skłonić zarząd Energi Obrót do złożenia wniosku o podniesienie cen.

Skąd straty w obrocie?

Koncern od dłuższego czasu zwracał uwagę, że jego wyniki obciążają umowy długoterminowe na zakup zielonych certyfikatów od właścicieli farm wiatrowych. Energa znaczną część certyfikatów kupuje bowiem w takich umowach po wyższych cenach, niż aktualne stawki rynkowe. Jednak w marcu tego roku Sąd Najwyższy wydał niekorzystny dla Energi wyrok. Znacznie ograniczył on szanse spółki na wyplątanie się z zawieranych kilka lat temu kontraktów. Dopiero tydzień temu firma zapowiedziała, że skorzysta z kolejnego pomysłu – uznania umów za nieważne z powodu pominięcia trybu przetargowego przy ich zawieraniu.

Kolejnym powodem słabych wyników mogły być liczne błędy przy wystawianiu faktur i brak odpowiedniej windykacji dłużników. Część klientów Energi na faktury czekała ponad dwa lata. Zamówiony przez spółkę w 2013 roku system informatyczny długo nie działał prawidłowo. Dopiero w sierpniu prezes koncernu ogłosił, że firma dopiero wychodzi na prostą z samym wystawianiem prawidłowych faktur.

Jeden z naszych rozmówców znających sytuację Energi sugeruje, że jeszcze jednym powodem mogła być po prostu chęć wykazania się zarządu spółki przed właścicielem, czyli Skarbem Państwa. W ciągu ostatnich trzech lat zysk brutto spółki stopniał z 1,2 mld zł do 205 mln zł. W rezultacie od maja 2015 do maja 2017 roku akcje gdańskiego koncernu potaniały z niemal 25 zł do ok. 10 zł (dziś są warte niespełna 14 zł). Wzrost przychodów ze sprzedaży podbiłby zarówno kurs akcji, jak i zwiększył zyski.

Czy był to pomysł poprzedników? O tym w dalszej części artykułu na portalu wysokienapiecie.pl.

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Zorientowany |
Uuuuu, pierwsza porażka prezeza Daniela "wszystko mogę"? Teraz nastąpi odwołanie prezesa URE za ogłoszenie wcześniejszych aukcji i sprzeciw wobec Włodarza z Pcimia. A następnie poleci szef UOKiK za anse w związku z połączeniem PGE z aktywami EDF w Polsce. No a później witajcie podwyżki "sky is the limit".
Seb |
Ulala, Danielek Obierek podobno zaoszczędził masę kasy na ZC, a dalej brakuje? A może zatrudnił całą rodzinkę + dalszych krewnych od parzenia herbaty i OPEX eksplodował?
Szyszko |
Obajtek jest prezesem od MARCA tego roku !!!
Zz |
A szkoda ze sie nie zgodzili mam nadzieje ze podniosą od 1 stycznia. Prosumentow przybędzie szybszy zwrot inwestycji
olik74 |
Dobra zmiana dla dobra konsumentów. Zawsze można podwyżką obciążyć OZE.
. |
Szyszko, hosztaplerze, Obierek wniosek o podwyżkę był z MAJA, czyli dwa miesiące już trwało panowanie Daniela I Srogiego. Liczyć nie umiesz do pięciu?
IXI |
Nic, tylko stale patrzą, jakby tu jeszcze bardziej wydoić zwykłego Kowalskiego.
TT |
Spokojnie, dorobią sobie innymi opłatami zastępczymi.
??? |
Dlaczego trole milczą, proszę o obronę prezesa. Przecież to dla dobra odbiorców .
. |
nie dla "dobra", tylko dla "dóbr" - tych co mają w kieszeniach.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...