Klastry energii, czyli eksperyment na żywym organizmie (wywiad)

Klastry energii, czyli eksperyment na żywym organizmie (wywiad)
Arnold Rabiega, prezes Krajowego Instytutu Energetyki Rozproszonej
REKLAMA

 Klastry mogą być ciekawym kierunkiem rozwoju dla energetyki rozproszonej, o ile zmienione zostaną zasady gry, które zostały stworzone stricte dla energetyki scenatralizowanej  mówi w wywiadzie na temat obecnego stanu rynku klastrów energii oraz stojących przed nimi wyzwań Arnold Rabiega, prezes Krajowego Instytutu Energetyki Rozproszonej (KIER). 

Gramwzielone.pl: Idea klastrów energii, którą promuje Ministerstwo Energii, znajduje odzwierciedlenie w coraz większej ilości tego rodzaju podmiotów, które powstają w naszym kraju. Na razie poszczególne klastry nie wychodzą jednak poza sferę deklaracji i porozumień. Od czego będzie zależeć ich powodzenie?

Arnold Rabiega, KIER: – Powodzenie klastrów będzie zależeć od trzech najistotniejszych czynników, z których jeden jest niestety zupełnie od nich niezależny. Pierwszym jest przygotowanie przez klaster dobrej umowy klastra, która tworzy wewnętrzne zasady niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania na każdym etapie. Drugim jest stworzenie odpowiedniej, ambitnej, ale realnej strategii rozwoju klastra, która zakłada coraz lepszą realizację postawionych przed klastrem celów. Tego drugiego kryterium nie uda się niestety spełnić, jeżeli główną i niestety dosyć częstą motywacją do założenia klastra jest jedynie chęć zdobycia dotacji czy innych benefitów. Trzecim, bardzo istotnym czynnikiem są warunki, jakie stworzone zostaną przez legislatora. 

Na dzień dzisiejszy nie ma oficjalnych informacji dotyczących mechanizmów, za pomocą których klastry miałyby stanowić atrakcyjną alternatywę dla działalności poza klastrowej. Założenia dotyczące sprzedaży energii w lokalnym łańcuchu dostaw są oczywiście słuszne, ale póki co nie mają żadnego umocowania w rzeczywistości. 

Jak od strony formalnej powinien wyglądać klaster? Jakie klauzule powinny znaleźć się w umowach będących jego podstawą? 

– Klaster energii powinien opierać się przede wszystkim na dobrej, przemyślanej umowie klastra. Większość klastrów na dzień dzisiejszy funkcjonuje w oparciu o coś na wzór listu intencyjnego mającego charakter luźnej deklaracji o chęci współpracy w ramach klastra i obszarze funkcjonowania. Jest to oczywiście zgodne z bardzo niekonkretną definicją ustawową klastra energii, ale niewystarczające do funkcjonowania w warunkach gospodarczych.

Kwestia kształtu umowy jest zagadnieniem dosyć rozległym i stosunkowo zindywidualizowanym, dlatego ciężko będzie mi odpowiedzieć na to pytanie trzymając się konwencji wywiadu. Szczegółowo te i inne kwestie dotyczące zasad konstruowania klastrów i ich strategii będziemy omawiać 26 września podczas organizowanego przez nas szkolenia o praktycznych aspektach funkcjonowania klastrów energii.

Krajowy Instytut Energetyk Rozproszonej jest jednym z autorów publikacji „Koncepcja funkcjonowania klastrów energii w Polsce”, które zamówiło Ministerstwo Energii. Jakie wnioski płyną z tego opracowania i jaki optymalny model klastra się z niego wyłania?

– Najważniejszy wniosek jest taki, że klastry mogą być ciekawym kierunkiem rozwoju dla energetyki rozproszonej, o ile zmienione zostaną zasady gry, które zostały stworzone stricte dla energetyki scenatralizowanej. W ramach dosyć obszernej ekspertyzy zaproponowaliśmy szereg rozwiązań mogących mieć pozytywny wpływ na rozwój klastrów oraz ich wdrażanie. Cieszę się, że wiele z nich znajduje dzisiaj odzwierciedlenie w działaniach Ministerstwa Energii. 

Ministerstwo Energii chce wyselekcjonować modelowe klastry, które będą mogły liczyć na jego wsparcie. Jakie korzyści mogą wiązać się z otrzymaniem certyfikatu ME i jak wygląda procedura selekcji?

– Certyfikacja to na pewno ważne narzędzie dla Ministerstwa Energii, które na tej podstawie będzie mogło rozeznać się w zakresie stanu zaawansowania rozwoju funkcjonujących klastrów energii. Z całą pewnością certyfikacja to także pomysł na wybór klastrów, których główne założenia rzeczywiście wykraczają poza zdobycie dotacji. Jeżeli chodzi o korzyści z certyfikatu dla samych klastrów, to ciężko mi się w tej kwestii wypowiadać. Klastry energii to wciąż eksperyment na żywym organizmie.

Co może zrobić jeszcze sam resort energii, aby idea klastrów okazała się sukcesem? 

– Myślę, że podstawa to dobre i stabilne warunki, które pozwolą jednoznacznie zdefiniować atrakcyjność biznesową klastrów. Chodzi o mechanizmy, które pozwolą ustalić, jak dokładnie zmieniać się będzie biznes podczas funkcjonowania w klastrze energii. To w zupełności wystarczy.

Ostatnio NFOŚiGW ogłosił dedykowane klastrom konkursy na unijne dofinansowanie. Czy warto się o nie starać i jakie wymogi trzeba spełnić, aby pozyskać dofinansowanie z tych programów?

– Wymogi są dosyć zbliżone do tych dotyczących konkursu Ministerstwa Energii. Z całą pewnością warto też się starać o dodatkowe środki na realizację inwestycji. Problem leży tylko w realności deklarowanej chęci finansowania przedsięwzięć w ramach klastra. Skąd mogę wiedzieć, czy dana inwestycja będzie dobra dla klastra czy nie, jeżeli nie wiem, na jakich wartościach oprzeć swój model finansowy? 

W mojej ocenie nie jest to jeszcze czas, w którym powinniśmy wdrażać dofinansowania dla klastrów, ale skoro już są, to być może warto z nich skorzystać.

red. gramwzielone.pl


Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym szkolenia "Energetyka 2.0. Klastry energii w praktyce", które odbędzie się 26 września br. w Warszawie. Więcej o szkoleniu (link).

Zobacz również

Komentarze (8)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mew15kW |
Całkowicei nie rozumiem jak moja elektrownia wodna miałaby funkcjonować w jakimś klastrze. Najleprzym klasterm jest Krajowy System Energetyczny i nie bardzo rozumiem po co dzielić go na mniejsze części. Czy sieci mają być dublowane czy może zamiar jest takiżeby wykorzystywać istniejącą infrastructure. Ktos wie o co tutaj chodzi?
M. |
Pic na wodę fotomontaż! Większości założycieli klastrów chodzi o zgarniecie niby 85% datacji, która ma otrzymać klaster.
Biomasowiec |
Do Mew; Najprościej rzecz ujmując klaster ma zastąpić dobrego gospodarza, który zna dokładnie każdy zakamarek swojego obejścia i wie z jakich niby odpadów można zrobić użytek. Wie gdzie czego i ile potrzeba i jest w stanie zoptymalizować wydatki i zyski a przy tym zabezpieczyć swoje własne bezpieczeństwo . Ot cała filozofia. A opowieści o 85% dofinansowania do klastrów to po prostu bajki. Klastry nie dostana żadnych pieniędzy. Dofinansowanie ma dotyczyć projektów wystawionych przez podmioty działające w klastrach więc kasa trafi do współpracujących w klastrze przedsiębiorców pod warunkiem, że przejdą normalną procedurę konkursową tyle tylko, że jest pula pieniędzy w NFOŚiGW zarezerwowana dla takich projektów. Tyle realiów. Pozdrawiam
Seb |
Mew15Kk: nic dodać nic ująć, klastry to jakiś oksymoron wytworzony w głowie Tchórzyka i spółki, jedyny taki twór na kuli ziemskiej. Wszystko się opiera na tym czy opłaca się produkować energię do sieci czy nie, reszta to pic ściema i fotomontaż. Spółdzielnie energetyczne funkcjonują na świecie, ale opiera się to na współpracy np w zakresie budowy jednego przyłącza dla kilku różnych źródeł w zbliżonej lokalizacji, albo na redystrybucji nadwyżek energii do local communities, a nie takich pierdół jak wzajemne doradztwo&pomoc&błogosławieństwo proboszcza i wójta.
pros |
@Mew15kW, KSE nie jest najlepszym klastrem - jest molochem kontrolowanym przez państwowych monopolistów. Spróbuję trochę wytłumaczyć. Twoja energia powinna być zużywana lokalnie, najlepiej w obrębie sieci nN, co przy 15kW nie powinno stanowić problemu. Gdy ktoś kupuje energię od Ciebie to nie powinien być obarczony całą dzisiejszą opłatą dystrybucyjną która jest wyższa niż sam koszt energii, a zawiera w sobie opłaty za sieci NN, SN, nN, wymuszone inwestycje w górnictwo oraz różne inne cuda wymyślone na górze. Stąd takie lokalne obszary mają sens - muszą uwolnić się od czapy WEK. Nie ma znaczenia czy nazwiemy je klastrami, spółdzielniami, mikrosiecimi, czy jeszcze inaczej, ważne żeby powstawały i zaczęły konkurować z KSE. Rozproszona generacja powinna utworzyć (prawie)samowystarczalne niezależne obszary które lokalnie będą zużywały lokalnie generowaną energię, powinna wykształcić mechanizmy bilansowania, żeby KSE było dla nich tyko backupem. W takim modelu pieniądze wydawane lokalnie na energię nie płyną poza region do czarnej dziury, tylko pozostają w regionie wspierając jego rozwój. Początki są zawsze trudne, ale od czegoś trzeba zacząć.
Biomasowiec |
Brawo PROS tylko czy ktoś to zechce przeczytać ze zrozumieniem?
Jakub Wiśniewski solwis.pl |
@PROS - w sensie, że w klastrze nie płacisz za dystrybucję w obrębie podmiotów w nim ujętych ? Bo to w zasadzie o to się rozbija sensowność tego biznesu. Jeśli nie płacisz, to płaci za Ciebie operator.
pro |
@Jakub Wiśniewski - cały problem energetyki centralnej nie polega na kosztach utrzymania sieci, tylko na stratach na przesyle energii. Przesłanie energii elektrycznej w Polsce od centralnych wytwórców, którzy generalnie są umiejscowieni na południu i centrum Polski do odbiorców, generuje straty w wysokości ok. 12 % rocznie, a to oznacza że w trakcie przesyłu wyparowuje ok. 18 TWh energii. Przy przesyłaniu lokalnym energii, praktycznie nie ma strat. Z energią cieplną jest jeszcze gorzej. W Polsce przesłanie energii cieplnej na odległość 20 km generuje straty ok. 50%. w skali kraju to są GIGANTYCZNE straty, które przecież nie są pokrywane ani przez wytwórców, ani przez operatorów sieci. Te straty pokrywają ODBIORCY energii. Przy działaniu klastrów, straty są minimalizowane lub całkowicie likwidowane. I o to głównie idzie w klastrach.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...