Skuteczna migracja istniejących instalacji OZE do systemu aukcyjnego

Skuteczna migracja istniejących instalacji OZE do systemu aukcyjnego
Foto. Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu
REKLAMA

Na koniec sierpnia niemal wszyscy operatorzy istniejących instalacji odnawialnych źródeł energii, którzy wygrali aukcje migracyjne z grudnia 2016 r. oraz czerwca br., rozpoczęli rozliczanie się z produkowanej energii w nowym systemie wsparcia. Z nowych instalacji OZE, które miały powstać już po wygranej aukcji, pracę rozpoczęła do tamtego czasu tylko jedna.  

Do tej pory Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził trzy aukcje migracyjne, czyli umożliwiające przeniesienie produkcji energii z istniejących instalacji OZE do nowego systemu wsparcia. Pierwsze trzy aukcje – dla biogazowni rolniczych o mocy do 1 MW oraz powyżej 1 MW, a także dla elektrowni wodnych o mocy do 1 MW – przeprowadzono 30 grudnia 2016 r.

Jedna z tych aukcji, dla większych biogazowni, nie doszła jednak do skutku, ponieważ wpłynęła zbyt mała liczba ofert. Natomiast aukcję dla biogazowni o mocy do 1 MW wygrało wszystkie 7 zgłoszonych ofert. Minimalna i maksymalna cena, po jakiej sprzedano energię, to odpowiednio 502,23 zł/MWh i 504,57 zł/MWh.

Natomiast aukcję dla elektrowni wodnych wygrało 40 firm, które zgłosiły 49 ofert. Minimalna i maksymalna cena, po jakiej sprzedano energię, wyniosły odpowiednio 30 zł/MWh (cena złożona omyłkowo) i 468 zł/MWh. Łączna ilość sprzedanej energii w tym wypadku wyniesie 416 553,54 MWh, a jej wartość sięgnie 155 049 022,96 zł. 

Kolejną aukcję migracyjną – dla elektrowni wodnych o mocy do 1 MW – URE przeprowadził 30 czerwca br. Złożono skutecznie 44 oferty, które należą do 28 wytwórców. Sprzedano ponad 21 proc. ilości oraz 18,36 proc. wartości energii elektrycznej przeznaczonej do sprzedaży. Minimalna i maksymalna cena, po jakiej sprzedano energię, wyniosły odpowiednio 290 zł/MWh i 474 zł/MWh.

Jak informuje URE, na koniec sierpnia wszystkie instalacje „istniejące”, które wygrały aukcje migracyjne przeprowadzone w grudniu 2016 r., a także około 90 proc. instalacji „istniejących”, które wygrały aukcję przeprowadzoną w czerwcu 2017 r., rozpoczęło wytwarzanie energii elektrycznej w ramach aukcyjnego systemu wsparcia.

Aukcje dla nowych instalacji

Do tej pory Urząd Regulacji Energetyk przeprowadził również dwie aukcje dla nowych instalacji OZE o mocy do 1 MW. W pierwszej aukcji z 30 grudnia 2016 r. wygrały 84 oferty (złożyły je 62 firmy) ze 152 skutecznie złożonych ofert. W większości wygrały projekty farm fotowoltaicznych przy kilku ofertach dotyczących pojedynczych turbin wiatrowych.

Beneficjentem drugiej aukcji z 29 czerwca br. dla nowych instalacji o mocy do 1 MW była również głównie fotowoltaika. Złożono skutecznie 472 oferty, z czego wygrały 352 oferty należące do 236 wytwórców. Sprzedano 99,91 proc. ilości oraz 80,63 proc. wartości energii elektrycznej przeznaczonej do sprzedaży. Minimalna i maksymalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła odpowiednio 195 zł/MWh i 398,87 zł/MWh.

Urząd Regulacji Energetyki podaje, że pod koniec sierpnia wśród wszystkich instalacji „nowych”, które wygrały aukcje przeprowadzone w grudniu 2016 r. oraz czerwcu 2017 r., produkcję energii elektrycznej, potwierdzoną przez operatora systemu dystrybucyjnego, rozpoczęła tylko jedna instalacja odnawialnego źródła energii.

Na początku lipca br. produkcję energii rozpoczęła farma fotowoltaiczna Jaśki o mocy 1 MW, zlokalizowana pod Oleckiem na Mazurach. Ta inwestycja była realizowana dodatkowo przy wsparciu na poziomie inwestycyjnym w postaci unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Najbliższe aukcje dla OZE zaplanowano na przełom września i października. Więcej na ich temat w artykule: URE ogłosił kolejne aukcje dla odnawialnych źródeł energii.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
,,Skuteczna migracja istniejących instalacji OZE do systemu aukcyjnego'' kolejne kłamstwo i absurdalne tezy autorów- absurdalne w zegolności w tytule...Tytułowa ,,skutezność'' może zaskutkować tym, że za 3 lata połowa z tych podmiotów utrai płynność finansową i postawiona będzie w stan upadłości. O tym czy i co można mówić na ten temat - ktokolwiek by dywagował na ten temat - będzie miał prawo po 3 latach funkcjonowania w tym ukladzie ekonomicznym opisanych podmiotów. Do tego czasu będzie zapewne jeszcze 4-5 nowelizacji przepisów, a niektore z nowelizowanych usuną dzisiejsze pozytywne uwarunkowania ekonomiczne na bazie jakich podejmowano decyzję o migracjch do systemu aukcyjnego. Państwo systematycznie zmienia przepisy solennie dbając o to by najpierw ,,dawać'' podstawy do działalności gospodarczej podmiotom innym niż wielkie spólki energetyczne, po czym solennie dba by uprzednio ustanowione podwaliny likwidować- czytaj okradać prywatnych inwestorów rujnując wybudowane na ten czas biznesy. Upadająe biznesy malych- przejmują duże kapitałowo podmioty uprzednio na ten efekt przygotowane. Takie klu miała w sposobie jej pisania ,,ustawa antywiatrakowa'', która była potrzebna lecz z inną osnową i inaczej wdrażanymi w gospodarczą rzeczywistość skutkami. Dziś za plecami społeczeństwa ,,rządzący'' sukają furtek jak się wycofać z szeregu jej zapisów bez ,,utraty twarzy''. Zachodzi pytanie czy twarz posiadają. Z pewnością wszyscy autorzy tak stanowionych ,,przepisów'' mają natomiast twarde miejsca, w które zostaną mocno kopnięci gdyby (przypadkiem) nie udało się wygrać kolejnych wyborów. Mamy ,,półmetek'' i część autorów ustawy ,,antywiatrakowej'' i kilku innyh ustaw już ma to w tyle glowy. W Polsce rządzenie to jedynie 2 lata po wyborach. Pozostałe dwa- to przygotowanie na skutek kolejnych.

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...