Juncker: przejmiemy przywództwo wobec załamania ambicji USA

Juncker: przejmiemy przywództwo wobec załamania ambicji USA
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Foto. European People's Party, flickr cc
REKLAMA

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w wygłoszonym wczoraj przemówieniu, corocznym tzw. State of the Union, potwierdził, że priorytetem Unii Europejskiej jest walka ze zmianami klimatu.

Jean-Claude Juncker w swoim kluczowym przemówieniu potwierdził, że celem Unii Europejskiej jest pozycja lidera w dekarbonizacji i walce ze zmianami klimatu. Odniósł się przy tym do zmiany, która zaszła w amerykańskiej polityce klimatycznej po tym, jak na stanowisku prezydenta USA Baracka Obamę zastąpił Donald Trump.

Szef Komisji Europejskiej zapewnił, że UE odpowie na „załamanie się ambicji USA” i przejmie przywództwo w globalnej walce ze zmianami klimatu. – Złapmy wiatr w nasze żagle – wezwał przewodniczący KE mówiąc o polityce klimatycznej.

Wygłaszając przemówienie w Parlamencie Europejski w Strasburgu, przewodniczący Komisji Europejskiej mówił: – W ubiegłym roku wyznaczyliśmy zasady gry i w tej izbie ratyfikowaliśmy Porozumienie Paryskie. Postawiona wobec załamania ambicji Stanów Zjednoczonych, Europa zapewni, że znowu uczynimy nasza planetę wielką – tak Juncker odniósł się do wyborczego hasła Donalda Trumpa.

Zaznaczył przy tym, że Komisja Europejska wkrótce przedstawi nowe propozycje w zakresie redukcji emisji CO2 w transporcie. Zaapelował przy tym do przemysłu motoryzacyjnego, aby „naprawił swoje błędy”.

W komentarzu do przemówienia Junckera europejskie stowarzyszenie sektora wiatrowego, WindEurope, podkreśla kluczową rolę przemysłu OZE w europejskiej gospodarce.

Pan Juncker powiedział „złapmy wiatr w nasze żagle”. W pełni się zgadzamy. Przemysł wiatrowy to około 300 tys. wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w Europie, a europejski przemysł ma około 40-procentowy udział w globalnym rynku wiatrowym. Obecnie już ponad 10 proc. energii w UE pochodzi z wiatru – komentuje Giles Dickson z WindEurope.

Nowa strategia przemysłowa będzie kluczowa dla utrzymania przez Europę globalnego przywództwa w energetyce wiatrowej. Jako największy producent i eksporter przemysł wiatrowy może być ważnym graczem w nowej strategii. Jednak potrzebujemy stabilnych regulacji, bardziej ambitnego celu dla OZE, na poziomie 35 proc. do roku 2030, a także inwestowania w unijne badania – dodał szef WindEurope.

Przywódcy państw Unii Europejskiej zdecydowali w październiku 2014 roku, że po zrealizowaniu unijnego celu OZE na rok 2020, kolejnym krokiem będzie osiągnięcie do roku 2030 27-procentowego udział OZE w miksie energii UE.

Zdaniem unijnej branży OZE ten cel nie jest jednak zbyt ambitny, a niepewność wśród inwestorów potęguje brak wyznaczenia krajowych celów OZE – tak jak w przypadku perspektywy na rok 2020.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
No tak, facet który zdradza objawy uzależnienia od napojów wyskokowych twierdzi, ze przejmie "przywództwo" zamiast Ameryki :D. Z miejsca przypomina mi się "strategia Lizbońska" z początku tego wieku gdzie UE twierdziła, że w ciągu 10-15 lat prześcignie gospodarczo Amerykę :D:D:D
PV |
Nawet narąbany Juncker jest bardziej trzeźwy od pisowskiego betonu, który twierdzi, że na wunglu pojedziemy jeszcze przez 200 lat
ElektrowniaPV |
UE z takim przywództwem to mumia, która myśli, że coś w świecie jeszcze znaczy. A jak komus "narąbany Junker" imponuje to moje wyrazy współczucia
Whisky |
Pije Kuba do Jakuba ..... drink
q |
Czytając posty zauważam uzależnienie kilku osób od pieniędzy "Kiepskiej Zmiany"

Giełda OZE

Kupię projekty PV na terenie całej Polski

Kupię projekty PV na terenie całej Polski na każdym etapie realizacji. Proszę o przesyłanie dokument czytaj dalej...

Wydzierżawię grunty pod fotowoltaikę

Poszukuję do wydzierżawienia gruntów pod instalację fotowoltaiczne na terenie całego kraju. Mile wid czytaj dalej...

kupię PV z aukcjami

Jestem zainteresowany kupnem projektów PV z wygranymi aukcjami. Radosław Włodarczyk czytaj dalej...

Oferuję zespół monterów pv

Oferuję zespół 8 doświadczonych monterów instalacji pv. Instalatorzy posiadają doświadczenie przy p czytaj dalej...