Juncker: przejmiemy przywództwo wobec załamania ambicji USA

Juncker: przejmiemy przywództwo wobec załamania ambicji USA
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Foto. European People's Party, flickr cc
REKLAMA

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w wygłoszonym wczoraj przemówieniu, corocznym tzw. State of the Union, potwierdził, że priorytetem Unii Europejskiej jest walka ze zmianami klimatu.

Jean-Claude Juncker w swoim kluczowym przemówieniu potwierdził, że celem Unii Europejskiej jest pozycja lidera w dekarbonizacji i walce ze zmianami klimatu. Odniósł się przy tym do zmiany, która zaszła w amerykańskiej polityce klimatycznej po tym, jak na stanowisku prezydenta USA Baracka Obamę zastąpił Donald Trump.

Szef Komisji Europejskiej zapewnił, że UE odpowie na „załamanie się ambicji USA” i przejmie przywództwo w globalnej walce ze zmianami klimatu. – Złapmy wiatr w nasze żagle – wezwał przewodniczący KE mówiąc o polityce klimatycznej.

Wygłaszając przemówienie w Parlamencie Europejski w Strasburgu, przewodniczący Komisji Europejskiej mówił: – W ubiegłym roku wyznaczyliśmy zasady gry i w tej izbie ratyfikowaliśmy Porozumienie Paryskie. Postawiona wobec załamania ambicji Stanów Zjednoczonych, Europa zapewni, że znowu uczynimy nasza planetę wielką – tak Juncker odniósł się do wyborczego hasła Donalda Trumpa.

Zaznaczył przy tym, że Komisja Europejska wkrótce przedstawi nowe propozycje w zakresie redukcji emisji CO2 w transporcie. Zaapelował przy tym do przemysłu motoryzacyjnego, aby „naprawił swoje błędy”.

W komentarzu do przemówienia Junckera europejskie stowarzyszenie sektora wiatrowego, WindEurope, podkreśla kluczową rolę przemysłu OZE w europejskiej gospodarce.

Pan Juncker powiedział „złapmy wiatr w nasze żagle”. W pełni się zgadzamy. Przemysł wiatrowy to około 300 tys. wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w Europie, a europejski przemysł ma około 40-procentowy udział w globalnym rynku wiatrowym. Obecnie już ponad 10 proc. energii w UE pochodzi z wiatru – komentuje Giles Dickson z WindEurope.

Nowa strategia przemysłowa będzie kluczowa dla utrzymania przez Europę globalnego przywództwa w energetyce wiatrowej. Jako największy producent i eksporter przemysł wiatrowy może być ważnym graczem w nowej strategii. Jednak potrzebujemy stabilnych regulacji, bardziej ambitnego celu dla OZE, na poziomie 35 proc. do roku 2030, a także inwestowania w unijne badania – dodał szef WindEurope.

Przywódcy państw Unii Europejskiej zdecydowali w październiku 2014 roku, że po zrealizowaniu unijnego celu OZE na rok 2020, kolejnym krokiem będzie osiągnięcie do roku 2030 27-procentowego udział OZE w miksie energii UE.

Zdaniem unijnej branży OZE ten cel nie jest jednak zbyt ambitny, a niepewność wśród inwestorów potęguje brak wyznaczenia krajowych celów OZE – tak jak w przypadku perspektywy na rok 2020.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
No tak, facet który zdradza objawy uzależnienia od napojów wyskokowych twierdzi, ze przejmie "przywództwo" zamiast Ameryki :D. Z miejsca przypomina mi się "strategia Lizbońska" z początku tego wieku gdzie UE twierdziła, że w ciągu 10-15 lat prześcignie gospodarczo Amerykę :D:D:D
PV |
Nawet narąbany Juncker jest bardziej trzeźwy od pisowskiego betonu, który twierdzi, że na wunglu pojedziemy jeszcze przez 200 lat
ElektrowniaPV |
UE z takim przywództwem to mumia, która myśli, że coś w świecie jeszcze znaczy. A jak komus "narąbany Junker" imponuje to moje wyrazy współczucia
Whisky |
Pije Kuba do Jakuba ..... drink
q |
Czytając posty zauważam uzależnienie kilku osób od pieniędzy "Kiepskiej Zmiany"

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...