KGHM w zgorzeleckim klastrze energii

KGHM w zgorzeleckim klastrze energii
Farma fotowoltaiczna w Legnicy. Foto. Inga Anacka, Energetyka Sp. z o.o.
REKLAMA

Koncern KGHM Polska Miedź S.A. przystąpił do Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej. – Uczestnictwo w klastrze energetycznym to kolejny krok KGHM w kierunku zwiększania bezpieczeństwa energetycznego – własnego jak również regionu. KGHM buduje i eksploatuje własne źródła kogeneracyjne. Mamy więc doświadczenie i chcemy je wykorzystać przy budowie regionalnych układów energetycznych  zapewnia Mirosław Skowron, pełnomocnik KGHM Polska Miedź S.A. ds. energetyki.

Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej został utworzony w tym roku i skupia 39 podmiotów. W jego skład wchodzi miedzy innymi Miasto i Gmina Zgorzelec, uczelnie wyższe – Politechnika Śląska oraz Wrocławska, a także lokalni przedsiębiorcy.

KGHM podkreśla duży potencjał klastra w zakresie projektów badawczo-rozwojowych związanych m.in. z magazynowaniem energii, technologiami fotowoltaicznymi czy budową jednostek wytwórczych. – Warunki organizacyjne i prawne sprawiają, że KGHM uczestnicząc w nim, będzie miał możliwość wdrożenia nowych technologii, przy uwzględnieniu miejscowych zasobów potencjału energetyki krajowej. Klaster będzie służył rozwojowi energetyki rozproszonej, co poprawi bezpieczeństwo i efektywność energetyczną spółki – komentuje miedziowy potentat.

Koło Zgorzelca powstają już pierwsze farmy fotowoltaiczne, które mogą stać się częścią lokalnego rynku energii. Więcej o projektach realizowanych przez Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej w artykule: Koło Zgorzelca powstają pierwsze farmy fotowoltaiczne. W przyszłym roku 17 MW.

Ambitne plany w zakresie rozwoju OZE miał poprzedni zarząd KGHM kierowany przez Herberta Wirtha. W 2015 r. spółka KGHM Energetyka zapowiadała, że zbuduje w ciągu kilku lat potencjał w OZE na poziomie 300 MW, a udział zielonej energii w miksie energetycznym KGHM wzrośnie do 30 proc. Zużycie energii elektrycznej przez KGHM wynosi około 2,5 TWh rocznie.

– Nasza strategia przewiduje około 40 proc. energii z własnych źródeł. Już dawno podjęliśmy decyzję, że takie moce musimy posiadać, bo nie możemy sobie pozwolić na przestoje w produkcji spowodowane brakiem zasilania. Chodzi też o to, by w każdej sytuacji móc wyciągnąć ludzi spod ziemi, jeśli wymaga tego konieczność. Ale także o to, że KGHM z produkcji własnej zaopatruje w prąd i ciepło odbiorców komunalnych – mówił w wywiadzie dla „Parkietu” w 2015 roku ówczesny prezes KGHM Energetyka Adam Witek.

KGHM ma już na koncie budowę własnej farmy fotowoltaicznej, którą uruchomił w Legnicy w 2015 roku (na zdjęciu). Więcej na temat w artykule: KGHM buduje farmę fotowoltaiczną

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pesel |
Policzyłem, że średnia moc jaką potrzebuje KGHM wynosi 287 MW gdyby zapotrzebowanie było równe w czasie całego roku 8700 godzin. I to jest realne? Aby z tego 30% pochodziło z OZE? Dobrze, że zmieniono poprzedni zarząd bo odleciał w swoich planach. A gdyby wydobywanie górników było zagrożone z powodu braku prądu to proponuję agregat prądotwórczy Diesla przy każdym szybie. Kiepska argumentacja do uzasadnienia budowy OZE.

Giełda OZE

ORKAN ??? No problem... zestawy hybrydowe on/off grid 11xTRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid 3kW AC

Orkan Fryderyka czy inny zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zab czytaj dalej...

Sprzedam moduły PV: Suntech Recom Amerisolar

Sprzedamy moduły PV uznanych producentów . Jesteśmy bezpośrednim importerem. Poszukujemy przedstawic czytaj dalej...

Pellety z luski slonecznika

Jestesmy produkcji pelet luski slonecznika, luski slonecznika jest najlepszy w swojej klasie. jego r czytaj dalej...

GWARANCJE POCHODZENIA -Sprzedam

Sprzedam gwarancje pochodzenia z OZE. czytaj dalej...