KGHM w zgorzeleckim klastrze energii

KGHM w zgorzeleckim klastrze energii
Farma fotowoltaiczna w Legnicy. Foto. Inga Anacka, Energetyka Sp. z o.o.
REKLAMA

Koncern KGHM Polska Miedź S.A. przystąpił do Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej. – Uczestnictwo w klastrze energetycznym to kolejny krok KGHM w kierunku zwiększania bezpieczeństwa energetycznego – własnego jak również regionu. KGHM buduje i eksploatuje własne źródła kogeneracyjne. Mamy więc doświadczenie i chcemy je wykorzystać przy budowie regionalnych układów energetycznych  zapewnia Mirosław Skowron, pełnomocnik KGHM Polska Miedź S.A. ds. energetyki.

Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej został utworzony w tym roku i skupia 39 podmiotów. W jego skład wchodzi miedzy innymi Miasto i Gmina Zgorzelec, uczelnie wyższe – Politechnika Śląska oraz Wrocławska, a także lokalni przedsiębiorcy.

KGHM podkreśla duży potencjał klastra w zakresie projektów badawczo-rozwojowych związanych m.in. z magazynowaniem energii, technologiami fotowoltaicznymi czy budową jednostek wytwórczych. – Warunki organizacyjne i prawne sprawiają, że KGHM uczestnicząc w nim, będzie miał możliwość wdrożenia nowych technologii, przy uwzględnieniu miejscowych zasobów potencjału energetyki krajowej. Klaster będzie służył rozwojowi energetyki rozproszonej, co poprawi bezpieczeństwo i efektywność energetyczną spółki – komentuje miedziowy potentat.

Koło Zgorzelca powstają już pierwsze farmy fotowoltaiczne, które mogą stać się częścią lokalnego rynku energii. Więcej o projektach realizowanych przez Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej w artykule: Koło Zgorzelca powstają pierwsze farmy fotowoltaiczne. W przyszłym roku 17 MW.

Ambitne plany w zakresie rozwoju OZE miał poprzedni zarząd KGHM kierowany przez Herberta Wirtha. W 2015 r. spółka KGHM Energetyka zapowiadała, że zbuduje w ciągu kilku lat potencjał w OZE na poziomie 300 MW, a udział zielonej energii w miksie energetycznym KGHM wzrośnie do 30 proc. Zużycie energii elektrycznej przez KGHM wynosi około 2,5 TWh rocznie.

– Nasza strategia przewiduje około 40 proc. energii z własnych źródeł. Już dawno podjęliśmy decyzję, że takie moce musimy posiadać, bo nie możemy sobie pozwolić na przestoje w produkcji spowodowane brakiem zasilania. Chodzi też o to, by w każdej sytuacji móc wyciągnąć ludzi spod ziemi, jeśli wymaga tego konieczność. Ale także o to, że KGHM z produkcji własnej zaopatruje w prąd i ciepło odbiorców komunalnych – mówił w wywiadzie dla „Parkietu” w 2015 roku ówczesny prezes KGHM Energetyka Adam Witek.

KGHM ma już na koncie budowę własnej farmy fotowoltaicznej, którą uruchomił w Legnicy w 2015 roku (na zdjęciu). Więcej na temat w artykule: KGHM buduje farmę fotowoltaiczną

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pesel |
Policzyłem, że średnia moc jaką potrzebuje KGHM wynosi 287 MW gdyby zapotrzebowanie było równe w czasie całego roku 8700 godzin. I to jest realne? Aby z tego 30% pochodziło z OZE? Dobrze, że zmieniono poprzedni zarząd bo odleciał w swoich planach. A gdyby wydobywanie górników było zagrożone z powodu braku prądu to proponuję agregat prądotwórczy Diesla przy każdym szybie. Kiepska argumentacja do uzasadnienia budowy OZE.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...