Moody’s: aukcje pomagają odnawialnym źródłom energii

Moody’s: aukcje pomagają odnawialnym źródłom energii
Fot. Ian D. Keating, flickr cc
REKLAMA

Czołowa agencja ratingowa Moody’s opublikowała komentarz na temat sytuacji globalnego rynku odnawialnych źródeł energii. Wskazuje w nim, że w wielu miejscach na świecie elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne są już w stanie produkować energię taniej niż elektrownie konwencjonalne. Ta sytuacja dotyczy w coraz większym stopniu również biedniejszych krajów.

Moody’s odnotowuje fakt przechodzenia kolejnych krajów z systemów wsparcia OZE bazujących na z góry określonych, preferencyjnych taryfach na wsparcie w ramach systemów aukcyjnych, w których pojawia się mechanizm konkurencji miedzy inwestorami, skutkujący coraz niższymi cenami za zieloną energię.

Ponieważ coraz więcej państw przechodzi na zakup energii ze źródeł odnawialnych poprzez aukcje i przestaje polegać na subsydiach, rola OZE będzie zmieniać się z marginalnego dodatku na centralny element krajowych strategii energetycznych – komentuje Moody’s.

Czołowa agencja ratingowa podkreśla w swoim komentarzu jej zdaniem pozytywny wpływ, jaki odejście od subsydiów ma na energetykę odnawialną, podkreślając, że z czasem przełoży się to na spadek kosztów dla konsumentów końcowych oraz zmniejszy presję polityczną. – Dodatkowo aukcje umożliwiają rządom szybsze dostosowywanie się do rozwoju rynku, pozwalają obniżać koszty dla odbiorców i są czytelnym drogowskazem dla przyszłego portfolio projektów – komentuje Moody’s.

Amerykańska agencja ratingowa zaznacza jednak, że osiągane ostatnio w aukcjach rekordowo niskie ceny za energię z OZE należy traktować ostrożnie, ponieważ warunki i wymogi zawierane w kontraktach, jak również inne ryzyka operacyjne, różnią się w zależności od kraju, w którym przeprowadzono aukcje.

Moody’s podkreśla również rolę, jaką dla rozwoju globalnego rynku OZE, zaczynają spełniać kraje rozwijające się. – Rynki rozwijające się są kluczowe dla energetyki odnawialnej, w której dominują kraje takie jak Chiny i Indie. Źródła odnawialne stają się konkurencyjne w porównaniu z innymi źródłami energii nawet w krajach rozwijających się – komentuje Swami Venkataraman, analityk ds. energetyki w Moody’s.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Daniel |
co ten Moody's pisze za głupoty?! Papież Franciszek też jakiś dziwny jest. Przecież u nas w wolnej ale w samotniej wyspie o nazwie Polska pan Tchórzewski mówi co innego... że węgiel to przyszłość, a niejaki Obajtek bez majtek, że Energa jest zbyt uzależniona od OZE. Na tym świecie to jakieś same lewactwo i inne diabły. Dobrze, że mamy naszą samotna wyspę, która w całym UE ma jeszcze trzeźwo myślące PSie elity (można czytać też PiSie).
ElektrowniaPV |
Czy to ta sama agencja, która nadawał wysokie ratingi dla Greckich obligacji ? oraz dla sektora subprime w 2007 tuż przed całkowitym upadkiem tego rynku?

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...