Kolejny klaster energii na Dolnym Śląsku

Kolejny klaster energii na Dolnym Śląsku
Fot. Alan Levine, flickr cc
REKLAMA

Dolnośląskie gminy Ciepłowody, Stoszowice, Ziębice i Ząbkowice Śląskie powołały Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej. To kolejna tego typu inicjatywa, za którą stoi spółka Polski Solar Holding. Wcześniej klastry z jej udziałem utworzyło 20 dolnośląskich samorządów.

W ramach Klastra Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej planuje się budowę elektrowni fotowoltaicznych i bioelektrowni, które mają powstać w pięciu gminach – Ciepłowody, Stoszowice, Ziębice i Ząbkowice Śląskie. Dlaczego samorządy zdecydowały się na ten krok?

Zawsze myśleliśmy o odnawialnych źródłach energii. Mieliśmy nawet zaawansowany projekt farmy wiatrowej. Niestety w ostatnim etapie został zablokowany przez nową ustawę OZE. Cały czas czekaliśmy na inną szansę i na możliwość skorzystania ze środków zewnętrznych na budowę infrastruktury. Teraz będziemy mogli wykorzystać 5-hekatarową działkę w Stoszowicach. Chcemy wybudować na niej farmę fotowoltaiczną. Pierwszy wniosek o dofinansowanie planujemy złożyć jeszcze we wrześniu, co może pozwolić obniżyć koszty związane z oświetleniem ulicznym czy z utrzymaniem budynków użyteczności publicznej – komentuje Paweł Gancarz, wójt gminy Stoszowice

Gmina Ciepłowody przyłączyła się do Klastra Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej między innymi z myślą o przedsiębiorcach. – Ich rozwój jest dla nas bardzo ważny, a mamy sygnały, że są zainteresowani inwestowaniem w odnawialne źródła energii. Dodatkowo, w zależności od możliwości jakie będą stwarzały nabory, rozważymy kwestię produkcji energii na własne potrzeby. Pamiętamy również o geoenergii – mówi Łukasz Białkowski, wójt gminy Ciepłowody.

Podobne plany ma gmina Ząbkowice Śląskie. – Jednym z pomysłów, które chcemy realizować na terenie gminy Ząbkowice Śląskie, jest budowa paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Pozwoli to na efektywne zarządzanie energią oraz ograniczenie jej zużycia – mówi Marcin Orzeszek, burmistrz gminy Ząbkowice Śląskie.

Gmina Ziębice jest na etapie wyboru gruntów pod inwestycje związane z klastrem energii odnawialnej. – Mamy dużo terenów na których możemy wybudować elektrownię fotowoltaiczną. Jednak konkretna decyzja jeszcze nie zapadła. Jesteśmy na etapie badania gruntów. Bez względu na to, gdzie powstanie nasza farma, cieszymy się, że będziemy mieli swój wkład w ochronę środowiska – mówi Alicja Bira, burmistrz Ziębic.

Przewidywana moc klastra Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej wyniesie, sumując potencjał projektowanych instalacji na terenie wszystkich czterech gmin, około 15 MW, czyli średnio 3 MW na jedną gminę. Spółka Strzelin PS Energetyka Odnawialna szacuje, że na inwestycje umożliwiające zbudowanie źródeł OZE na potrzeby klastrów potrzeba około 80 mln zł.

Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej jest piątym tego rodzaju przedsięwzięciem w Polsce realizowanym przez samorządy przy współudziale podmiotów wchodzących w skład spółki Polski Solar Holding. Wcześniej powołano Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich (Prusice, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Wołów i Żmigród), Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej (Olszyna, Gryfów Śląski, Leśna, Siekierczyn i Lubań), Izerski Klaster Energii Odnawialnej (Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica) i Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich (Domaniów, Kondratowice, Przeworno, Strzelin i Wiązów). Na terenach wszystkich 25 gmin mieszka ponad 260 tys. osób.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
,,Jednym z pomysłów, które chcemy realizować na terenie gminy Ząbkowice Śląskie, jest budowa paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Pozwoli to na efektywne zarządzanie energią '''- dam sztabkę złota temu, co dowiedzie, że ,,budowa paneli fotowoltaicznych pozwoli na efektywne zarządzanie energią''....hi, i- to sąludzie, o biorą się z motyką za coś o czym nawet pojęcia nie mają bladego. Za 3-4 lata usłyszymy o kompletnym fiasku tej i podobnych inicjatyw oraz o tym jak to rzekomo ,,klastry energetyzne są be...''
m.h. |
Zastanawiam się kiedy CBA, a może nawet ABW prześwietli ten Polski Solar Holding. Łatwość i szybkość z jaką zarażają mało świadomych samorządowców swoimi "pomysłami" jest zastanawiająca.
alladyn-solar-batt |
do m.h: ten holding to po prostu zespół dobrych psychologów/akwizytorów sprytnie wykorzystujący ludzki odruch do małpowania/kopiowania tego wsystkiego ,,co mają sąsiedzi''.... Wystarczy zatem zainwestować w jeden samorząd sponsorując by powadził aktywną kampanię informayjną na zewnątrz o rzekomo świetnych efektach zaprojektowanych rozwiązań i....znajdziesz kilkunastu naśladowców, którzy założyli, że ,,skoro innym się udało''- to i nam się uda. Co konkretnie tym innym się ,,udało''' by bezwiednie to kopiować - nie wiadomo, ale na wstępnym etapie tzw. ,,euforii zachwytu'' nikt nie zadaje sobie trudu by to ustalić. Wiara - to potęga. A ponieważ akwizytorzy są przekonujący - to powstają kolejne ,,klastry''.
alladyn-solar-batt |
Zalożę się, że grupa ludzi z tego holdingu wkrótce wypłynie jako rządowi ,,eksperci''od klastrów. Przy czym eksperckość ma wynikac i być potwierdzona utwozeniem wielu klastrow.
AST |
Klastry to jest to samo co spółdzielnie zakladane przez komunistów po 1945 roku. Prywatnym nie dać ale klastrom spółdzielniom tak. Głupota w Polsce ma się cały czas dobrze. Raz się chowa a raz atakuje.

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...