Energa tłumaczy, dlaczego zrywa umowy CPA

Energa tłumaczy, dlaczego zrywa umowy CPA
Prezes Energi Daniel Obajtek. Fot. Energa
REKLAMA

Prezes Energi Daniel Obajtek na zwołanej w tym celu konferencji prasowej podtrzymał, że jego firma nie będzie już realizować umów na zakup zielonych certyfikatów od 22 kontrahentów. Energę w sądzie będzie reprezentować kancelaria SMM Legal, której zdaniem umowy na zakup certyfikatów zostały zawarte niezgodnie z prawem, ponieważ nie uwzględniono przy ich zawieraniu prawa zamówień publicznych.

Wczoraj należąca do grupy Energa spółka Energa-Obrót poinformowała, że zaprzestaje wykonywania części umów na zakup zielonych certyfikatów. Energa ma jednocześnie skierować sprawy tych umów do sądów lub do postępowań arbitrażowych. – Przedmiotem postępowań będzie ustalenie nieważności umów (nieistnienia wynikających z nich stosunków prawnych), które zostały zawarte przez Energa-Obrót S.A. z wytwórcami energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii – tłumaczy Energa.

W ostatnich latach, w trakcie trwania umów, nastąpiły zmiany w systemie wsparcia OZE, które spowodowały drastyczny spadek cen rynkowych certyfikatów od poziomu opłaty zastępczej, do której były odnoszone zawarte w umowach formuły rozliczeniowe. W ostatnim czasie ceny spadały nawet do 20 zł za jeden certyfikat, podczas gdy zgodnie z umowami Energa-Obrót S.A. zobowiązana była płacić cenę ponad dziesięciokrotnie wyższą. Taka sytuacja skutkowała powstawaniem po stronie spółki Energa-Obrót S.A. gigantycznych strat w postaci różnicy pomiędzy ceną rynkową zielonych certyfikatów a ceną ich zakupu – komentuje Energa.

Spółka zmuszona była płacić całkowicie nierynkową cenę na rzecz właścicieli farm wiatrowych, za którymi od początku stał i nadal stoi zagraniczny kapitał z Niemiec, Hiszpanii, Austrii, Japonii czy USA, współfinansowany przez zachodnie banki – czytamy w stanowisku Energi.

Wśród kontrahentów mają być m.in. Enerco, związane z amerykańskim funduszem Invenergy, który zapowiedział sądową walkę nie tylko z Energą, ale także z Tauronem. Chodzi również o spółki innego państwowego koncernu energetycznego PGE.

To bardzo poważna decyzja poprzedzona analizami i opiniami prawnymi. Podjęliśmy ją dla dobra Energi, inwestorów i klientów – mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek.

Prezes Energi ocenił, że umowy, o których zaprzestaniu realizacji poinformowała wczoraj Energa, są nieważne niezależnie od ostatniej nowelizacji ustawy o OZE zmieniającej sposób wyznaczania tzw. opłaty zastępczej. 

Energa zaznacza, że do tej pory trafiała do niej około połowa energii wiatrowej, którą produkowano w naszym kraju. Koncern energetyczny z Gdańska potwierdził, że zaprzestaje realizacji zawieranych w latach 2007-13, 22 umów na zakup certyfikatów (Certificate Purchase Agreement, CPA) z posiadanych łącznie około 150 umów CPA.

Energa potwierdziła również dzisiaj wyliczenia, zgodnie z którymi zaprzestanie zakupu zielonych certyfikatów na podstawie tych umów miałoby dać jej oszczędności liczone tylko w przyszłym roku na 110 mln zł. Łączne oszczędności, liczone za okres do końca obowiązywania tych umów, Energa szacuje aż na 2,1 mld zł.

Postępowania sądowe i arbitrażowe w tej sprawie będą prowadzone w imieniu Energi-Obrót przez kancelarię SMM Legal.

Kancelaria stoi na stanowisku, że umowy te są nieważne z uwagi na naruszenie przepisów prawa zamówień publicznych. Seria pozwów o stwierdzenie nieważności umów na zakup tzw. zielonych certyfikatów jest jedną z największych batalii sądowych w 2017 r. w Polsce. Świadczy o tym nie tylko wielka wartość przedmiotu sporu, ale także ich precedensowy charakter. Nad projektem od 2 miesięcy intensywnie pracuje zespół 25 prawników SMM Legal, pod kierownictwem wybitnych ekspertów: dr hab. Rafała Sikorskiego oraz dr Pawła Łąckiego – komentuje kancelaria SMM Legal.

Energa zaznacza, że jej stanowisko znajduje według niej potwierdzenie w najnowszym orzecznictwie sądów, m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 maja 2017 r. w sprawie o sygn. akt II GSK 2299/15.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (33)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mav |
Stwierdzenie nieważności umów na zakup certyfikatów oznacza, że Prezes URE ma obowiązek wznowienia postępowań w sprawie umorzenia "nieważnie" zakupionych przez Energę świadectw i uchylenia decyzji o umorzeniu (art. 145 par. 1 pkt 1 kpa). To z kolei powoduje, że Energa nie wykonała obowiązku umorzenia świadectw i musi uiścić zaległą opłatę zastępczą wraz z odsetkami za wszystkie "nieważnie" kupione certyfikaty. Taka kwota zaległości z pewnością znacząco przewyższy oszczędności, o których zarząd wspomina w komunikacie, bo certyfikaty z pewnością były kupowane za ceny niższe niż opłata zastępcza,
Seba |
To tak, jakby konsument kupił telewizor na raty. Telewizory staniały, więc od jutra nie będę płacił tak wysokich rat. Dla mnie to złodziejstwo.
PLM |
@mav Ale jak rozumiem to ma dotyczyć stwierdzenia nieważności na przyszłość?
mav |
Stwierdzenie nieważności dotyczy okresu od zawarcia umów. Stad zapowiedzi Energi o występowaniu z roszczeniami do właścicieli farm o zwrot zapłaconego historycznie wynagrodzenia za zakup certyfikatów.
Miks |
dajcie dziecku brzytwę....
do mav |
Dodatkowo, dochodzi uszczuplenie obowiązku akcyzowego poprzez uwzględnienie w kalkulacji zobowiązania nieważnych certyfikatów.
SebaPV |
Brawo Energa - dosyć dziadostwa!
. |
@pawianPv, sam jesteś dziadostwo. Kolega już przestał oszukiwać ludków na biomasie?
zyrandol |
Bolszewik działa zawsze po bolszewicku. Ciekawe jak jemu by wypowiedziano umowy , jakiekolwiek. To bolszewickie działanie i nic więcej. Zapłacimy za nie wszyscy tylko za jakiś czas z odsetkami.
Seb |
pawianPR, znajdz sobie jakis wlasny nick, co ty na to gruby pisiorski fajfusie ?
Cvc |
Pogratulowac kancerarii prawnej i tych orlow palestry. Teraz beda doic z Energii grube miliony przez pare lat za reprezentowanie spolki w sadach. Po takim walku pozwy sie posypia.
GuuGi |
260 ml zł. rocznie PeOwcy wysycali kasę z spółki skarbu państwa dla zagranicznych właścicieli farm wiatrowych, umowa była podpisana na 20 lat?????. Dobry interes na wyprowadzenie publicznych pieniędzy!!!!
SebaPV |
Ktoś te umowy podpisywał, ktoś za to kasę grubą przytulał. Skończyło się Eldorado za publiczne pieniądze.
Kaznodzieja |
Straty Energa wyniosłby ponad 2,1 mld zł, więc tylko jedno słowo: nareszcie. To zresztą nie koniec, wszystkie koncerny to zrobią. Po prostu muszą. Inaczej strata około 6-8 mld zł. Przy okazji nastąpi kontrola farm w państwowych spółkach, pod kątem rzeczywistej wartości - gdy je kupowano. Np w umowie kupna farmy w Enerdze celowo ukryto w kwocie 1,2 mld zł mały raporcik. Teczuszka z tzw prognozą rozwoju została wyceniona i zapłacona na 130 mln złotych. Kilkadziesiąt stron opracowania. I zaraz po zakupie tej farmy Energa robiła odpisy. Było postępowanie w prokuraturze w Gdańsku, ale dziwnie umorzono - bo Energa nie wnosiła o biegłego, nie składała wniosków. Po prostu chcieli ukręcić sprawę i umorzono. Obecnie ruszy wszystko od nowa. I tak jak w PGNiG będą roszczenia do poprzednich zarządów. To bardzo cieszy. Dobiorą się do Woszczyka z ówczesnego PGE, największego wroga prosumentów.
Kaznodzieja |
W Energa było 150 umów CPA, wszystko patologia. Mieli 40% rynku tych umów. Wolumen tylko tych 22 umów to 400 MW. Pozostałe 60% umów na rynku miały pozostałe koncerny i wszyscy topili te gigantyczne wydatki w cenach energii i dystrybucji. A URE miało to kontrolować, a dziennikarze mieli te przekręty opisywać. Ale lobby wiatrowe, hojnie wynagradzało wiernych i poddanych sobie. Bardzo hojnie. I to było dzisiaj bardzo dobrze widoczne na konferencji w GPW. Stado dziennikarzy i dziennikarek - mogli pytać o co chcieli. Aktywnych było tylko kilku. Tych którzy nie byli nagradzani przez min PSEW. Reszta dopadła prawników po konferencji i próbowali bardzo przekonywać, jak to bardzo prawnicy się mylą. Jak nie mają racji. I te „ obiektywne i bezstronne " pytania - „ ale powiedzcie, chcecie zniszczyć wiatraki ” ? A prawnicy zdziwieni - „ no przecież to Energa musi kupować zielone po 300 zł, w wyniku złodziejskich umów" i pyta wypindrzona dziennikarka - „ a co to jest obrót poza sesyjny " ? Jutro usłużne dziennikarki znów się popiszą. Tylko PSEW już nie płaci i nie zapłaci, upada, jest niepotrzebny. Daremny trud pismaków. Energetyka wypowie wszystkie takie umowy. Ci którzy uczciwie produkują, mogą spać spokojnie.
MojaPV |
Brawo Kaznodzieja! Dobrze napisane.
. |
PawianyPv przestańcie sobie robić dobrze publicznie to pornografia i dyktatorek tego nie lubi.
pozytywny |
Skoro Energa pozbyła się tab kosztownego bagażu myślę, iż niebawem mój rachunek będzie znacząco niższy. @PawianPV potwierdzi tę oczywistą oczywistość.
Szyszko |
Wiatraki precz z polski! PRECZ!
Szyszko |
Precz, wolimy raka płuc, trujcie nas kominy.
Putin |
Witczyk mołodiec!
SPS |
Czas pokaże kto miał rację i kto wygra w sądzie, a sądy to nie tylko są polskie bo są także międzynarodowe sądy arbitrażowe na które minister nie ponaciska. Zastanawia tylko jedno; firmy energetyczne nie chcą płacić dużych opłat za certyfikaty bo ich ceny mocno spadły od czasu podpisania kontraktów. Dobrze - firma jest po to żeby zarabiać i obowiązkiem zarządu jest dbanie o dobro firmy, tylko że wszystko powinno odbywać się zgodnie z prawem. W tym przypadku firmy powinny 'układać' się z kontrahentami i ostro negocjować obniżki cen, a nie jednostronnie zrywać kontrakty. Zastanawia jedno; skoro umowy długoterminowe nie muszą być respektowane to DLACZEGO w tym samym czasie, rząd ZMUSZA użytkowników do wspierania Big Energy opłatą przejściową?! Cytat: ""Koszty osierocone, na które poprzez doliczaną do rachunków za energię opłatę przejściową zrzucają się odbiorcy energii to efekt ustawy (...) o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z PRZEDTERMINOWYM ROZWIĄZANIEM UMÓW DŁUGOTERMINOWYCH"". Podwójne standardy? Czy piszące tu węglowe trole pokuszą się o jakiś komentarz do tego??
Maverick |
Gdybyś kmiocie nie nazywał ludzi "węglowymi trollami" to bym ci chętnie wytłumaczył jaka jest różnica a tak to się napchaj.
M |
Węglowe trole potrafią tylko rzucać hasła wysłane z centrali. Innych od kmiotów wyslzywają ale przed sługusami szyszki na kolana chamy. To tyle w kwestii podwójnych standardów.
Mel |
Mam propozycję dla tzw. "Troli węglowych" proszę się postarać i utworzyć stronę gramwczarne.pl (pomysł oddaję za darmo) i tam możecie pisać o wszelkich wielkich postępach w górnictwie o leśnych gospodarstwach węglowych ....
. |
@MEL ależ trolle mają swoje stopwiatrakom.eu. Oczywiście nie skomentujesz bredni jakie tam wypisują, bo ta opcja jest niedostępna. To taka trollowa zaraza, która sama nic nie potrafi a innym tylko potrafi naprzykrzać się . Jak wszy i pluskwy.
ElektrowniaPV |
Tyle jadu i żółci ile tutaj wylewają typowe polskie Seby różnej maści, rozżalone na swoje błędne decyzje inwestycyjne to ze świeca szukać na innych stronach. A na stopwiatrakom.eu owszem warto zajrzeć zawsze lepiej znać kilka a nie jeden punkt widzenia.
Szyszko |
Energa wypowiada umowy i oddaje do sądowego arbitrażu !!! Wieć robi to zgodnie zprawem. Sąd zdecyduje. Umowy na 20 lat zostały zawarte z pominięciem ustawy o zamówieniach - czyli Nie BYŁO PRZETARGU. I to jest podstawa do wypowiedzenia umów i stwierdzenia nieważności. Boli , oj boli.
. |
szyszko kacie drzew, precz z lasu
SPS |
@Maverick: oho, węglowy trol dumą się uniósł - zbytek łaski wsadź sobie swoje "wytłumaczenie" w... buty.
Szyszko |
I co wy obywatelu Witczyk tak się unosicie? Nie dla was moce przyłączeniowe, żeby dostać koncesję na produkcję z OZE nie można być latanym, a wy przecież macie wyroki za oszustwa.
Szyszko |
Nie latanym ale karanym. Swoją drogą tez jestes mocno przechodzony.
jak żyć panie |
teraz pan od folii wypowie wszystkie umowy i będzie gut! co tam prawo liczy się dobro społeczne, a inwestorzy pewnie Żydzi i murzyni!, kto ogłasza przetargi- ten decyduje o ich formie prawnej i sto kancelarii nie pomoże, prawo o zamówieniach publicznych nie pisano dla farm

Giełda OZE

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...

SZUKAM EKIP do montażu KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszków, woj, Śląskie czytaj dalej...