Energa tłumaczy, dlaczego zrywa umowy CPA

Energa tłumaczy, dlaczego zrywa umowy CPA
Prezes Energi Daniel Obajtek. Fot. Energa
REKLAMA

Prezes Energi Daniel Obajtek na zwołanej w tym celu konferencji prasowej podtrzymał, że jego firma nie będzie już realizować umów na zakup zielonych certyfikatów od 22 kontrahentów. Energę w sądzie będzie reprezentować kancelaria SMM Legal, której zdaniem umowy na zakup certyfikatów zostały zawarte niezgodnie z prawem, ponieważ nie uwzględniono przy ich zawieraniu prawa zamówień publicznych.

Wczoraj należąca do grupy Energa spółka Energa-Obrót poinformowała, że zaprzestaje wykonywania części umów na zakup zielonych certyfikatów. Energa ma jednocześnie skierować sprawy tych umów do sądów lub do postępowań arbitrażowych. – Przedmiotem postępowań będzie ustalenie nieważności umów (nieistnienia wynikających z nich stosunków prawnych), które zostały zawarte przez Energa-Obrót S.A. z wytwórcami energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii – tłumaczy Energa.

W ostatnich latach, w trakcie trwania umów, nastąpiły zmiany w systemie wsparcia OZE, które spowodowały drastyczny spadek cen rynkowych certyfikatów od poziomu opłaty zastępczej, do której były odnoszone zawarte w umowach formuły rozliczeniowe. W ostatnim czasie ceny spadały nawet do 20 zł za jeden certyfikat, podczas gdy zgodnie z umowami Energa-Obrót S.A. zobowiązana była płacić cenę ponad dziesięciokrotnie wyższą. Taka sytuacja skutkowała powstawaniem po stronie spółki Energa-Obrót S.A. gigantycznych strat w postaci różnicy pomiędzy ceną rynkową zielonych certyfikatów a ceną ich zakupu – komentuje Energa.

Spółka zmuszona była płacić całkowicie nierynkową cenę na rzecz właścicieli farm wiatrowych, za którymi od początku stał i nadal stoi zagraniczny kapitał z Niemiec, Hiszpanii, Austrii, Japonii czy USA, współfinansowany przez zachodnie banki – czytamy w stanowisku Energi.

Wśród kontrahentów mają być m.in. Enerco, związane z amerykańskim funduszem Invenergy, który zapowiedział sądową walkę nie tylko z Energą, ale także z Tauronem. Chodzi również o spółki innego państwowego koncernu energetycznego PGE.

To bardzo poważna decyzja poprzedzona analizami i opiniami prawnymi. Podjęliśmy ją dla dobra Energi, inwestorów i klientów – mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek.

Prezes Energi ocenił, że umowy, o których zaprzestaniu realizacji poinformowała wczoraj Energa, są nieważne niezależnie od ostatniej nowelizacji ustawy o OZE zmieniającej sposób wyznaczania tzw. opłaty zastępczej. 

Energa zaznacza, że do tej pory trafiała do niej około połowa energii wiatrowej, którą produkowano w naszym kraju. Koncern energetyczny z Gdańska potwierdził, że zaprzestaje realizacji zawieranych w latach 2007-13, 22 umów na zakup certyfikatów (Certificate Purchase Agreement, CPA) z posiadanych łącznie około 150 umów CPA.

Energa potwierdziła również dzisiaj wyliczenia, zgodnie z którymi zaprzestanie zakupu zielonych certyfikatów na podstawie tych umów miałoby dać jej oszczędności liczone tylko w przyszłym roku na 110 mln zł. Łączne oszczędności, liczone za okres do końca obowiązywania tych umów, Energa szacuje aż na 2,1 mld zł.

Postępowania sądowe i arbitrażowe w tej sprawie będą prowadzone w imieniu Energi-Obrót przez kancelarię SMM Legal.

Kancelaria stoi na stanowisku, że umowy te są nieważne z uwagi na naruszenie przepisów prawa zamówień publicznych. Seria pozwów o stwierdzenie nieważności umów na zakup tzw. zielonych certyfikatów jest jedną z największych batalii sądowych w 2017 r. w Polsce. Świadczy o tym nie tylko wielka wartość przedmiotu sporu, ale także ich precedensowy charakter. Nad projektem od 2 miesięcy intensywnie pracuje zespół 25 prawników SMM Legal, pod kierownictwem wybitnych ekspertów: dr hab. Rafała Sikorskiego oraz dr Pawła Łąckiego – komentuje kancelaria SMM Legal.

Energa zaznacza, że jej stanowisko znajduje według niej potwierdzenie w najnowszym orzecznictwie sądów, m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 maja 2017 r. w sprawie o sygn. akt II GSK 2299/15.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (32)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mav |
Stwierdzenie nieważności umów na zakup certyfikatów oznacza, że Prezes URE ma obowiązek wznowienia postępowań w sprawie umorzenia "nieważnie" zakupionych przez Energę świadectw i uchylenia decyzji o umorzeniu (art. 145 par. 1 pkt 1 kpa). To z kolei powoduje, że Energa nie wykonała obowiązku umorzenia świadectw i musi uiścić zaległą opłatę zastępczą wraz z odsetkami za wszystkie "nieważnie" kupione certyfikaty. Taka kwota zaległości z pewnością znacząco przewyższy oszczędności, o których zarząd wspomina w komunikacie, bo certyfikaty z pewnością były kupowane za ceny niższe niż opłata zastępcza,
Seba |
To tak, jakby konsument kupił telewizor na raty. Telewizory staniały, więc od jutra nie będę płacił tak wysokich rat. Dla mnie to złodziejstwo.
PLM |
@mav Ale jak rozumiem to ma dotyczyć stwierdzenia nieważności na przyszłość?
mav |
Stwierdzenie nieważności dotyczy okresu od zawarcia umów. Stad zapowiedzi Energi o występowaniu z roszczeniami do właścicieli farm o zwrot zapłaconego historycznie wynagrodzenia za zakup certyfikatów.
Miks |
dajcie dziecku brzytwę....
do mav |
Dodatkowo, dochodzi uszczuplenie obowiązku akcyzowego poprzez uwzględnienie w kalkulacji zobowiązania nieważnych certyfikatów.
SebaPV |
Brawo Energa - dosyć dziadostwa!
. |
@pawianPv, sam jesteś dziadostwo. Kolega już przestał oszukiwać ludków na biomasie?
zyrandol |
Bolszewik działa zawsze po bolszewicku. Ciekawe jak jemu by wypowiedziano umowy , jakiekolwiek. To bolszewickie działanie i nic więcej. Zapłacimy za nie wszyscy tylko za jakiś czas z odsetkami.
Seb |
pawianPR, znajdz sobie jakis wlasny nick, co ty na to gruby pisiorski fajfusie ?
Cvc |
Pogratulowac kancerarii prawnej i tych orlow palestry. Teraz beda doic z Energii grube miliony przez pare lat za reprezentowanie spolki w sadach. Po takim walku pozwy sie posypia.
GuuGi |
260 ml zł. rocznie PeOwcy wysycali kasę z spółki skarbu państwa dla zagranicznych właścicieli farm wiatrowych, umowa była podpisana na 20 lat?????. Dobry interes na wyprowadzenie publicznych pieniędzy!!!!
SebaPV |
Ktoś te umowy podpisywał, ktoś za to kasę grubą przytulał. Skończyło się Eldorado za publiczne pieniądze.
Kaznodzieja |
Straty Energa wyniosłby ponad 2,1 mld zł, więc tylko jedno słowo: nareszcie. To zresztą nie koniec, wszystkie koncerny to zrobią. Po prostu muszą. Inaczej strata około 6-8 mld zł. Przy okazji nastąpi kontrola farm w państwowych spółkach, pod kątem rzeczywistej wartości - gdy je kupowano. Np w umowie kupna farmy w Enerdze celowo ukryto w kwocie 1,2 mld zł mały raporcik. Teczuszka z tzw prognozą rozwoju została wyceniona i zapłacona na 130 mln złotych. Kilkadziesiąt stron opracowania. I zaraz po zakupie tej farmy Energa robiła odpisy. Było postępowanie w prokuraturze w Gdańsku, ale dziwnie umorzono - bo Energa nie wnosiła o biegłego, nie składała wniosków. Po prostu chcieli ukręcić sprawę i umorzono. Obecnie ruszy wszystko od nowa. I tak jak w PGNiG będą roszczenia do poprzednich zarządów. To bardzo cieszy. Dobiorą się do Woszczyka z ówczesnego PGE, największego wroga prosumentów.
Kaznodzieja |
W Energa było 150 umów CPA, wszystko patologia. Mieli 40% rynku tych umów. Wolumen tylko tych 22 umów to 400 MW. Pozostałe 60% umów na rynku miały pozostałe koncerny i wszyscy topili te gigantyczne wydatki w cenach energii i dystrybucji. A URE miało to kontrolować, a dziennikarze mieli te przekręty opisywać. Ale lobby wiatrowe, hojnie wynagradzało wiernych i poddanych sobie. Bardzo hojnie. I to było dzisiaj bardzo dobrze widoczne na konferencji w GPW. Stado dziennikarzy i dziennikarek - mogli pytać o co chcieli. Aktywnych było tylko kilku. Tych którzy nie byli nagradzani przez min PSEW. Reszta dopadła prawników po konferencji i próbowali bardzo przekonywać, jak to bardzo prawnicy się mylą. Jak nie mają racji. I te „ obiektywne i bezstronne " pytania - „ ale powiedzcie, chcecie zniszczyć wiatraki ” ? A prawnicy zdziwieni - „ no przecież to Energa musi kupować zielone po 300 zł, w wyniku złodziejskich umów" i pyta wypindrzona dziennikarka - „ a co to jest obrót poza sesyjny " ? Jutro usłużne dziennikarki znów się popiszą. Tylko PSEW już nie płaci i nie zapłaci, upada, jest niepotrzebny. Daremny trud pismaków. Energetyka wypowie wszystkie takie umowy. Ci którzy uczciwie produkują, mogą spać spokojnie.
MojaPV |
Brawo Kaznodzieja! Dobrze napisane.
. |
PawianyPv przestańcie sobie robić dobrze publicznie to pornografia i dyktatorek tego nie lubi.
pozytywny |
Skoro Energa pozbyła się tab kosztownego bagażu myślę, iż niebawem mój rachunek będzie znacząco niższy. @PawianPV potwierdzi tę oczywistą oczywistość.
Szyszko |
Wiatraki precz z polski! PRECZ!
Szyszko |
Precz, wolimy raka płuc, trujcie nas kominy.
Putin |
Witczyk mołodiec!
SPS |
Czas pokaże kto miał rację i kto wygra w sądzie, a sądy to nie tylko są polskie bo są także międzynarodowe sądy arbitrażowe na które minister nie ponaciska. Zastanawia tylko jedno; firmy energetyczne nie chcą płacić dużych opłat za certyfikaty bo ich ceny mocno spadły od czasu podpisania kontraktów. Dobrze - firma jest po to żeby zarabiać i obowiązkiem zarządu jest dbanie o dobro firmy, tylko że wszystko powinno odbywać się zgodnie z prawem. W tym przypadku firmy powinny 'układać' się z kontrahentami i ostro negocjować obniżki cen, a nie jednostronnie zrywać kontrakty. Zastanawia jedno; skoro umowy długoterminowe nie muszą być respektowane to DLACZEGO w tym samym czasie, rząd ZMUSZA użytkowników do wspierania Big Energy opłatą przejściową?! Cytat: ""Koszty osierocone, na które poprzez doliczaną do rachunków za energię opłatę przejściową zrzucają się odbiorcy energii to efekt ustawy (...) o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z PRZEDTERMINOWYM ROZWIĄZANIEM UMÓW DŁUGOTERMINOWYCH"". Podwójne standardy? Czy piszące tu węglowe trole pokuszą się o jakiś komentarz do tego??
Maverick |
Gdybyś kmiocie nie nazywał ludzi "węglowymi trollami" to bym ci chętnie wytłumaczył jaka jest różnica a tak to się napchaj.
M |
Węglowe trole potrafią tylko rzucać hasła wysłane z centrali. Innych od kmiotów wyslzywają ale przed sługusami szyszki na kolana chamy. To tyle w kwestii podwójnych standardów.
Mel |
Mam propozycję dla tzw. "Troli węglowych" proszę się postarać i utworzyć stronę gramwczarne.pl (pomysł oddaję za darmo) i tam możecie pisać o wszelkich wielkich postępach w górnictwie o leśnych gospodarstwach węglowych ....
. |
@MEL ależ trolle mają swoje stopwiatrakom.eu. Oczywiście nie skomentujesz bredni jakie tam wypisują, bo ta opcja jest niedostępna. To taka trollowa zaraza, która sama nic nie potrafi a innym tylko potrafi naprzykrzać się . Jak wszy i pluskwy.
ElektrowniaPV |
Tyle jadu i żółci ile tutaj wylewają typowe polskie Seby różnej maści, rozżalone na swoje błędne decyzje inwestycyjne to ze świeca szukać na innych stronach. A na stopwiatrakom.eu owszem warto zajrzeć zawsze lepiej znać kilka a nie jeden punkt widzenia.
Szyszko |
Energa wypowiada umowy i oddaje do sądowego arbitrażu !!! Wieć robi to zgodnie zprawem. Sąd zdecyduje. Umowy na 20 lat zostały zawarte z pominięciem ustawy o zamówieniach - czyli Nie BYŁO PRZETARGU. I to jest podstawa do wypowiedzenia umów i stwierdzenia nieważności. Boli , oj boli.
. |
szyszko kacie drzew, precz z lasu
SPS |
@Maverick: oho, węglowy trol dumą się uniósł - zbytek łaski wsadź sobie swoje "wytłumaczenie" w... buty.
Szyszko |
I co wy obywatelu Witczyk tak się unosicie? Nie dla was moce przyłączeniowe, żeby dostać koncesję na produkcję z OZE nie można być latanym, a wy przecież macie wyroki za oszustwa.
Szyszko |
Nie latanym ale karanym. Swoją drogą tez jestes mocno przechodzony.

Giełda OZE

Kupię projekty PV na terenie całej Polski

Kupię projekty PV na terenie całej Polski na każdym etapie realizacji. Proszę o przesyłanie dokument czytaj dalej...

Wydzierżawię grunty pod fotowoltaikę

Poszukuję do wydzierżawienia gruntów pod instalację fotowoltaiczne na terenie całego kraju. Mile wid czytaj dalej...

kupię PV z aukcjami

Jestem zainteresowany kupnem projektów PV z wygranymi aukcjami. Radosław Włodarczyk czytaj dalej...

Oferuję zespół monterów pv

Oferuję zespół 8 doświadczonych monterów instalacji pv. Instalatorzy posiadają doświadczenie przy p czytaj dalej...