Papież: negowanie zmian klimatu to głupota

Papież: negowanie zmian klimatu to głupota
Papież Franciszek. Fot. Governor Tom Wolf, flickr cc
REKLAMA

Odnosząc się do ostatnich klęsk żywiołowych, które nawiedzają region Karaibów i południowo-wschodnie stany USA, papież Franciszek dosadnie określił polityków, którzy negują zmiany klimatu i potrzebę przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

Podczas rozmowy z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Kolumbii do Rzymu papież Franciszek skrytykował podejście negujące wpływ człowieka na zmiany klimatyczne, nazwał ludzi wygłaszających takie opinie „głupimi, upartymi i ślepymi”.

Odwołał się przy tym do informacji o tym, że ostatnio rosyjski statek przepłynął przez Biegun Północny z Norwegii do Japonii, nie napotykając na żadną pokrywę lodową.

Papież ocenił również, że zmiany klimatu najgorzej odczują społeczeństwa zamieszkujące najbiedniejsze regiony świata.

Jeśli się nie cofniemy, polecimy w dół. To prawda. Można zobaczyć zmiany klimatu na własne oczy, a naukowcy jasno wskazują nam drogę. Wszyscy ponosimy odpowiedzialność. Niektórzy mniejszą, inni większą. Moralna odpowiedzialność, akceptacja opinii i podejmowanie decyzji. Uważam, że to coś, z czego nie można żartować – powiedział papież.

Ci którzy zaprzeczają zmianom klimatu, powinni udać się do naukowców i zapytać ich o zdanie. Oni są bardzo dokładni – podkreślił.

Ochrona klimatu stała się kluczową kwestią dla pontyfikatu Franciszka, a jego zaangażowanie w tej dziedzinie miało realny wpływ na politykę międzynarodową, m.in. w okresie, w którym ważyły się losy globalnego porozumienia klimatycznego, uzgodnionego ostatecznie w Paryżu w grudniu 2015 r.

W czerwcu 2015 r. papież Franciszek przedstawił przełomową dla walki ze zmianami klimatu encyklikę Laudato si, w której wezwał do troski o środowisko i do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz do przechodzenia na odnawialne źródła energii. W ten sposób Watykan zabrał po raz pierwszy tak jednoznaczny głos w kwestii zmian klimatu.

Amerykańska administracja Donalda Trumpa tymczasem po raz kolejny zanegowała zmiany klimatyczne. Szef federalnej agencji środowiskowej EPA Scott Pruitt mówił ostatnio, że to nie dwutlenek węgla jest podstawowym źródłem globalnego ocieplenia, a opinie o wpływie zmian klimatu na huragany na Florydzie nazwał „nietrafioną spekulacją”.

Amerykański minister zanegował tym samym powtarzane ostatnio w związku z huraganami opinie naukowców o tym, że zmiany klimatu potęgują ekstremalne zjawiska pogodowe, szczególnie odczuwalne na Karaibach i Florydzie. – Wody w Zatoce Meksykańskiej są średnio o 1,5 st. C. cieplejsze niż w latach 1980-2010 – mówił wczoraj w BBC sir Brian Hoskins z brytyjskiego Grantham Institute for Climate Change.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
obserwator |
Ostatecznym i niepodważalnym dowodem na istnienie globalnego ocieplenia jest znaczny przyrost opalonych obywateli w krajach północy !
Lidia |
Polski elektorat PIS`u który chodzi w każdą niedziele do kościoła twierdzi inaczej.
ElektrowniaPV |
Ciekawy jest fakt, że głowa Kościoła odsyła do wybranych naukowców w wybranych tematach. Ciekaw jestem reakcji na pytania o weryfikację naukową w innych głoszonych naukach.
AST |
To nie elektorat PiSu jest przeciw OZE ale głownie piszący komentarze. Na wszystkim się znają najlepiej w świecie. Szkoda tylko że we własnej Ojczyźnie im nic nie wychodzi.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...