M. Kurtyka: kluczowe myślenie o rynkach energii czasu rzeczywistego

M. Kurtyka: kluczowe myślenie o rynkach energii czasu rzeczywistego
Wiceminister energii Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo Energii
REKLAMA

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Michał Kurtyka nakreślił najważniejsze wyzwania związane ze zmianami zachodzącymi na rynku energetycznym, na którym coraz większą rolę odgrywa generacja ze źródeł odnawialnych. Ocenił, że w takiej sytuacji kluczowe staje się „wycenienie energii w czasie rzeczywistym i w danej lokalizacji”.

Podczas odbywającego się w tym tygodniu Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceminister energii wskazał na potrzebę zmiany myślenia o systemie energetycznym.

– Przyzwyczailiśmy się do myślenia o innowacyjności w energetyce przez pryzmat generacji energii, przez pryzmat wytwarzania megawatogodzin. W tym umknęły nam w dyskusji europejskiej dwa elementy, które są równie istotne, o ile chwilami nie istotniejsze. Pierwszy to energia, drugi to moc. Innymi słowy to nie ilością terawatogodzin żywi się w danym momencie społeczeństwo i gospodarka, ale dostępną mocą. Druga rzecz – to nie samo wyprodukowanie energii staje się kluczowe, tylko jej dostarczenie – mówił wiceminister energii.

Czy jesteśmy zapóźnieni? Zależy jaką miarą to liczyć. Jeśli popatrzymy sobie na 1,7 mln prosumentów u naszego zachodniego sąsiada i fakt, że dostarczenie energii pomiędzy wiatrową północą i industrialnym południem wymaga przejścia przez polskie sieci, to powstaje pytanie, co to znaczy być innowacyjnym. Czy to znaczy zainstalować nowe instalacje, które są w stanie wyprodukować energię czy być na tyle przewidującym, by tę energię dostarczyć – ocenił Michał Kurtyka.

Jak ocenił, wobec zmian zachodzących na rynku energii znaczenia nabiera wymiar regulacyjny. – W jaki sposób jest skonstruowana regulacja na rynku energii, w jaki sposób uwzględniamy te komponenty, których coraz bardziej brakuje, jak moc i zdolność dostarczenia energii, to się staje coraz bardziej krytycznymi elementami decydującymi o tym, czy będziemy mogli w perspektywie 10 lat powiedzieć, czy ktoś jest mniej lub bardziej innowacyjny – ocenił.

Zaznaczył przy tym, że obecnie „uwaga publiczna jest skupiona na tym, jak energię wytwarzać, a nie jak mieć jej wystarczający zapas lub wystarczająco płynnie ją dostarczyć”.

Do tradycyjnej triady myślenia o systemie energetycznym – bezpieczeństwo, konkurencyjność, ochrona środowiska – coraz bardziej dołącza taka triada, która z nią konkuruje lub do pewnego stopnia ją uzupełnia – oczekiwania społeczne, nowe technologie i strategie przemysłowe państw – mówił.

Wiceminister Kurtyka zaznaczył, że taka sytuacja wymusza cały szereg zmian. Powołał się przy tym na system kalifornijski, w którym dużą rolę odgrywają panele fotowoltaiczne. – I to się będzie pogłębiać. Wszystko wskazuje na to, że tych paneli będzie tam coraz więcej. Ten trend jest bardzo zauważalny – ograniczenia kosztów generacji tym sposobem – ocenił.

Mówiąc o możliwość kształtowania rynku energetycznego w Polsce, zwrócił uwagę na kontekst unijny. Jak ocenił, „ramy europejskie są w tym momencie zdefiniowane pewną propozycją, jaką jest pakiet zimowy”.

Ta propozycja szereg rzeczy ogranicza, ale też na pewne rzeczy pozwala – m.in. na myślenie o rynkach czasu rzeczywistego. Im więcej będziemy mieć tych technologii odnawialnych, technologii o zmiennym profilu wytwarzania, tym bardziej będzie krytyczne wycenienie energii w czasie rzeczywistym i w danej lokalizacji. To są wyzwania regulacyjne, na które możemy odpowiedzieć autonomicznie na poziomie Polski, natomiast wymaga to wielkiej kompetencji i wiedzy, bo nie jest to w tym momencie trend paneuropejski, który by nas niósł – ocenił Michał Kurtyka.

Debata nt. rynku energii podczas XXVII Forum w Krynicy:

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ENG |
Za zgodę na przesył niemieckich mocy z EW na północy poprzez polskie sieci Pawlak i wszyscy poprzedni ministrowie energetyki powinni być aresztowania z zarzutem niegospodarności ( nie pierwszym) oraz szkody na rzecz polskich inwestorów. Nasycenie sieci przez niemiecki przesyła powodowało brak mocy przyłączeniowych w Polsce. To kolejna niemiecka ,, przysługa" za którą stał Tusk.
alladyn-solar-batt |
do ENG: wiara w FUSY idzie Ci świetnie. Zajrzyj na dno szklanki i powróż jeszcze to usłyszymy kolejne tego typu rewelacje. Jakbys tutaj pisał pod nazwiskiem to by Ci Pawlak dokopał w sądzie. Ale za ienki w uszach jesteśby ot tak, puk nazwisko i wziąć odpowiedzialnoś za swe matactwa.Pawlak zły , źli Niemy, tak, tak, a wogóle to wina Tuska. Wiadomo przecie...
SPS |
@alladyn: z drugiej strony dziwi, że PL nie kasuje DE za udostępnianie sieci... a może kasuje tylko nic się o tym nie mówi. Jeśli tak to może powinno kasować więcej, żeby motywować sąsiadów do szybszego rozwiązania problemu.

Giełda OZE

Kupię projekty PV na terenie całej Polski

Kupię projekty PV na terenie całej Polski na każdym etapie realizacji. Proszę o przesyłanie dokument czytaj dalej...

Wydzierżawię grunty pod fotowoltaikę

Poszukuję do wydzierżawienia gruntów pod instalację fotowoltaiczne na terenie całego kraju. Mile wid czytaj dalej...

kupię PV z aukcjami

Jestem zainteresowany kupnem projektów PV z wygranymi aukcjami. Radosław Włodarczyk czytaj dalej...

Oferuję zespół monterów pv

Oferuję zespół 8 doświadczonych monterów instalacji pv. Instalatorzy posiadają doświadczenie przy p czytaj dalej...