D. Obajtek: nie chcemy się uzależniać od OZE

D. Obajtek: nie chcemy się uzależniać od OZE
Daniel Obajtek, prezes Energi. Fot Energa
REKLAMA

Obecny prezes Energi krytykuje decyzje w zakresie akwizycji projektów wiatrowych, które podjęli jego poprzednicy.Cena nie miała nic wspólnego z ekonomią. Zlecone przeze mnie analizy wskazują, że przepłaciliśmy, i to znacznie mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Daniel Obajtek.

W ostatnich tygodniach prezes Energi zapewniał, że potrzebne jest powołanie komisji śledczej, która miałaby się zająć m.in. sprawą przejęcia w roku 2013 przez koncern energetyczny z Gdańska projektów i wiatrowych.

Wartość przejęcia przez PGE i Energę projektów wiatrowych należących wcześniej do duńskiego koncernu Dong oraz hiszpańskiej Iberdroli, miała sięgnąć– jak wylicza prezes Energi – łącznie około 2 mld zł, z tego Energa przejęła projekty warte 1,1 mld zł.

Obiekcje wobec wcześniejszych inwestycji w wiatraki, które zrealizowały poprzednie władze Energi, Daniel Obajtek powtarza w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Wycena nie była adekwatna do ówczesnej sytuacji regulacyjnej ani początku spadków cen zielonych certyfikatów. Już wtedy prognozy mówiły o załamaniu tego rynku – zapewnia prezes Energi dodając, że przejmowane projekty były tylko „plamami na mapie, gdzie wskazywano tylko potencjalną lokalizację, oderwaną od miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i badań środowiskowych”.

Stopień zaawansowania niektórych projektów wynosił od 0 do 5 proc. Już pół roku po transakcji zrobiono pierwsze odpisy na kilkadziesiąt milionów złotych, a potem kolejne. To świadczy o tym, że część aktywów nie przedstawiała żadnej wartości, o czym musieli wiedzieć kupujący. Z trzech projektów, które trafiły wtedy do Energi, rozwinęliśmy tylko Parsówek – mówi wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Daniel Obajtek.

Jednocześnie prezes Energi powtarza zainteresowanie zakupem farm wiatrowych, jeśli – jak zaznacza – ich cena będzie „akceptowalna”, natomiast potencjalne inwestycje w farmy fotowoltaiczne ocenia jako „dość ryzykowne i niepewne”.

Chcemy zdywersyfikować miks paliwowy grupy, w którym blisko 40 proc. zajmują odnawialne źródła. Nie chcemy się od nich uzależniać – komentuje prezes Energi na łamach „Rzeczpospolitej”.

Link do wywiadu z prezesem Energi w „Rzeczpospolitej”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (16)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
olik74 |
Powie wszystko , żeby poprzeć własną tezę. Nawet może w TVP zamówić popierający go wiarygodny program.
Prokurator |
Obajtek spokojnie, jeszcze się tobą zajmiemy
Wiatrakowiec |
jeżeli bym miał sprzedać wiatrak to na pewno nigdy tym państwowym gnidą
lary |
Co wójt z Pcimia może wiedzieć o energetyce, poprzednio wybitny fachowiec od rolnictwa, awans polityczny ma się nijak do kompetencji
kazek |
Ci co tak twierdza pewnie uzaleznili sie od alkocholu lub innych używek.
para |
Kolejny palant napędzany wunglem. Tragedią Polski nie jest system ale ludzie w nim uczestniczący.
OZE |
To że w tym koncernie pracują fajtłapy nie potrafiące doprowadzić do końca prostego projektu to nie jest wina podatników. Teraz koncernem zarządza uber-fajtłapa, więc efekt będzie jeszcze bardziej opłakany, jak panowie dorwą się do większych inwestycji typ Ostrołęka. A komisja śledcza na pewno kiedyś będzie - LEX ENERGA, pamiętamy!
zielona pyra |
W tym pisie wszyscy mają jednakowo "pod sufitem" (:-)))))))))))))))))))))))
OZE_X |
Czy powoła Pan KOMISJĘ. Warto sprawdzić te transakcje ij warto oj warto. Chętnie pomożemy
Sesja giełdowa |
Ciekawe który z obecnych baronów pisu obłowił się ostatnio na spekulacjach zielonymi certyfikatami?
el |
Nie karmic TROLII!!!
el |
Nie karmic TROLII!!!
ppp |
To jest dopiero "ekspert" i menadżer klasy światowej. Inwestycje w najbardziej przyszłościową technologię (PV) ocenia jako „dość ryzykowne i niepewne”. Z kolei inwestycje w najbardziej przestarzałą technologię i praktycznie trwale nierentowną - węgiel kamienny i to w bardzo słabej lokalizacji, uważa za korzystną dywersyfikację. To co jest atutem grupy Energa - brak wielkich bloków, poza przestarzałą Ostrołęką i duży udział OZE, uważa za jej słabość. Brak słów...
Ktos |
Ma racje. Ktos wyprowadzil kase i tyle. Oze ma sens ale rozsadnie to trzeba robic. Rentownosc oze opierala sie na kasie z panstwa.
inżynier |
@Wiatrakowiec - "państwowym gnidą"?? gnidĄ?? @kazek - "alkocholu"?!? Czy Wy w ogóle jakieś szkoły skończyliście??? :) Jaką wartość mają na specjalistycznym forum opinie ludzi, którzy mają braki w podstawowym wykształceniu? ŻADNĄ...
. |
@inżynier, uważaj bo i tobie ktoś wypomni komunistyczne wykształcenie :-)

Giełda OZE

Sprzedam projekt 200 kW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 200kW, zlokalizowanej w woj. małopolskim. Projekt czytaj dalej...

PROJEKTY PV i FW

Wykonujemy projekty instalacji PV i FW z pełną procedurą administracyjną łącznie z Pozwoleniem na Bu czytaj dalej...

Firma Montażowa

Firma zajmująca się montażem instalacji fotowoltaicznych, przyjmie zlecenia w kraju i zagranicą. Jes czytaj dalej...

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...