WiseEuropa: OZE tańsze od węgla w Polsce w 2025

WiseEuropa: OZE tańsze od węgla w Polsce w 2025
Fot. SolarWorld
REKLAMA

Instytut WiseEuropa przygotował raport „Megatrendy. Od akceptacji do działań”, w którym sporo miejsca poświęca ocenie ewolucji rynku energetycznego i w którym prognozuje pojawienie się w nieodległej perspektywie równowagi kosztowej między generacją ze źródeł odnawialnych i z elektrowni węglowych nawet mimo występowania w Polsce  jak oceniają autorzy raportu – otoczenia inwestycyjnego dyskryminującego OZE.

W raporcie „Megatrendy. Od akceptacji do działań” podkreśla się, że rozwojowi OZE i rozproszonego systemu energetycznego sprzyja rozwój technologii ICT.

Postęp techniczny zachodzi zarówno w energetyce konwencjonalnej, jak jądrowej i odnawialnej. Jednak to technologie OZE najbardziej korzystają z rewolucji ICT, szybciej redukując koszty produkcji energii oraz poprawiając zdolność do integracji z systemem energetycznym – komentują autorzy raportu.

Rozproszonej energetyce pomaga – jak czytamy w raporcie – wzrost mocy obliczeniowych komputerów, zdolności przesyłania danych w sieciach telekomunikacyjnych oraz ich zbierania i przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji. Te technologie pozwalają dziś zarządzać rosnącą liczbą rozproszonych źródeł energii oraz urządzeniami, które ją zużywają i magazynują.

Świat przechodzi w kierunku systemu zintegrowanego, w którym współpracujące ze sobą scentralizowane i rozporoszone systemy komputerowe zarządzają równolegle największymi jednostkami systemowymi, rozproszonymi źródłami odnawialnymi, a nawet niewielkimi instalacjami prosumenckimi, sterując jednocześnie urządzeniami pobierającymi i magazynującymi energię u poszczególnych odbiorców i firm świadczących usługi systemowe – ocenia WiseEuropa.

WiseEuropa wskazuje, że wzrost roli odnawialnych źródeł i spadek ich kosztów zapoczątkowało wdrożenie w kilku europejskich krajach systemów zachęt do inwestycji w produkcję czystej energii. To przełożyło się na wzrost zarówno skali produkcji jak i liczby firm i zespołów badawczych zajmujących się ich rozwojem, a koszt produkcji energii z wiatru i słońca mógł dalej spadać w przeciętnym tempie – jak ocenia WiseEUropa – rocznie o około 3 proc. (wiatr) i 6 proc. (fotowoltaika).

Jak wskazują autorzy raportu, energetyka wiatrowa zyskała przede wszystkim na wzroście średnich rozmiarów instalowanych wirników, zastosowaniu bardziej wytrzymałych materiałów, usprawnieniom w silnikach oraz coraz bardziej technicznie zaawansowanych komputerowych systemach sterowania. – Nie bez znaczenia było także wytworzenie się firm wyspecjalizowanych w sprawnej produkcji, instalacji, konserwacji i obsłudze farm wiatrowych, co pozwoliło zbić nie tylko koszty kapitałowe, ale i operacyjne ich utrzymania – czytamy w raporcie.

Z kolei w przypadku fotowoltaiki autorzy raportu przypisują spadek jej kosztów ulepszeniom technicznym, poprawiającym efektywność przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną oraz efektom skali umożliwiającym redukcję kosztów jednostkowych wytwarzania ogniw fotoelektrycznych dzięki znacznemu zwiększeniu produkcji m.in. w Chinach, możliwemu dzięki zastosowaniu sterowanych komputerowo linii produkcyjnych, które nie tylko zwiększyły produktywność pracy w fabrykach wytwarzających moduły fotowoltaiczne, ale i znacząco podniosły niezawodność oraz żywotność urządzeń.

Równolegle poprawie ulegają również inne urządzenia związane z instalowanymi systemami fotowoltaicznymi (np. falowniki, systemy sterowania elektronicznego) oraz systemy magazynowania energii, których koszt w ostatniej dekadzie maleje w tempie porównywalnym do półprzewodników, wzmacniając kosztową konwergencję instalacji PV i elektrowni termalnych – zauważają analitycy WiseEuropa.

Autorzy raportu wnioskują przy tym, że do osiągnięcia pełnej konkurencyjności kosztowej instalacji OZE konieczne jest występowanie korzystnych warunków klimatycznych, niski koszt finansowania kapitałochłonnych inwestycji, a także regulacje akceptujące rozwój OZE i prowadzące do internalizacji kosztów środowiskowych generowanych przez elektrownie konwencjonalne – np. poprzez podatek od emisji lub system handlu emisjami.

Rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej jest więc efektywny kosztowo w krajach Europy Zachodniej łączących niskie koszty finansowania inwestycji z pozytywnymi dla OZE i rygorystycznymi dla paliw kopalnych regulacjami środowiskowymi, a także w Chinach, w których niskim kosztom finansowania przez państwowy system bankowy, towarzyszą dobre warunki klimatyczne oraz coraz bardziej wymagające regulacje środowiskowe – czytamy w raporcie.

WiseEuropa zaznacza, że Polska należy do krajów, w których „wbrew tendencjom ogólnoeuropejskim regulacje prawne przeciwdziałają upowszechnianiu się OZE w systemie energetycznym, co motywowane jest ich niestabilnością i (rzekomo) wysokim kosztem systemowym”.  

Mimo negatywnej oceny otoczenia inwestycyjnego dla OZE w Polsce autorzy raportu oceniają, że dzięki postępowi technologicznemu można oczekiwać, że w horyzoncie roku 2025 również w Polsce inwestycje w instalacje fotowoltaiczne oraz farmy wiatrowe na lądzie (a być może również na morzu) staną się wyraźnie bardziej opłacalne niż inwestowanie w nowe bloki opalane węglem – „nawet jeśli jakość polityki publicznej (fiskalnej, monetarnej i regulacyjnej) rzutująca na koszt finansowania inwestycji odnawialnych nie ulegnie znaczącej poprawie”.

W takiej sytuacji rozwój źródeł odnawialnych będzie mógł zostać ograniczony tylko przez specyficzne regulacje dyskryminujące OZE (np. podatkowo) względem innego rodzaju technologii energetycznych, co pozostawałoby prawdopodobnie w konflikcie z regulacjami UE i jako takie nie powinno być trwałe – czytamy w raporcie.

Prognozowane koszty produkcji energii elektrycznej w nowych elektrowniach w Polsce. Przedstawiono przedział kosztów produkcji energii elektrycznej w zależności od kosztu finansowania inwestycji (od r=4 proc. do r=7 proc.), dla elektrowni węglowej przyjęto pracę w podstawie systemu (CF=75 proc.) Źródło: WiseEuropa 2017.

Autorzy raportu zaznaczają, że osiągnięcie powyższej sytuacji w roku 2025 wydaje się prawdopodobne „ile Polska pozostanie członkiem Unii Europejskiej”, wskazując, że czynnikiem sprzyjającym rozwojowi OZE na terenie UE będzie zaostrzanie unijnej polityki środowiskowej i klimatycznej.

Link do raportu WiseEuropa „Megatrendy. Od akceptacji do działań”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Szyszko |
Wykres 5 tego raportu pokazuje że tytuł jest mylący, że to nieprawda. Wykres 6 jest tylko prognozą. Bo OZE to nie tylko wiatr i PV , czego raport w ogóle nie bierze pod uwagę.
Daniel |
do @Szyszko - widać, że powyższy tekst ciebie w oczy gryzie. Chciałbyś zapewne nam tu oznajmić, że OZE to też węgiel...., a współwspalanie węgla z drzewem tu już technologia kosmiczna - gdzie tam wiatrakom czy PV, które są zacofane 50 lat wstecz do współwspalania i węgla. Daj sobie spokój z tym tematem, powoli idź zająć miejscówkę na krakowskim przedmieściu - miesiączke macie za 2 dni.
eksperyment |
Proponuję zrobić prosty eksperyment: pozbawić państwowych dotacji górnictwo oraz energetykę zawodową, jak również nie dopłacać do OZE. Bardzo jestem ciekawy, ile wtedy kosztowałaby 1 kWh i które źródło energii byłoby tańsze ?
TT |
To nie kwestia ekonomiczna tylko polityczna. My wiemy jak dziś opłaca się OZE. Dyktat państwa powoli upada, a człowiek wolny energetycznie jest zagrożeniem dla władzy bo "pandemia" OZE jest blisko, oj bardzo blisko.
Adam |
Już dziś pv jest tańsze niż zakup prądu z sieci. Jeśli dziś 1kW pv kosztuje 5000zł z montażem, zakładamy że będzie działał 20 lat i wyprodukuje rocznie 1MWh, to koszt wyprodukowania tej 1 MWh wyniesie 250 zł. Jeśli uwzględnimy net-metering i współczynnik 0,8, to 1 MWh kosztuje prosumenta około 310zł, a zakup z sieci ponad 550 zł. OZE to energetyka rozproszona, nie porównujmy jej ze scentralizowaną.
Master |
PIS się poddał z en węglową :) co było do przewidzenia, będą ich pacyfikować po kolei za to machanie szabelką
Master |
PIS się poddał z en węglową :) co było do przewidzenia, będą ich pacyfikować po kolei za to machanie szabelką
Prawda |
OZE już jest tańsze od polskiego węgla do którego dopłącamy ponad 1800zł rocznie (każdy kowaslki płatnik podatków!) Bez naszych podatków węgiel luż dawno byłby nie opłacalny!
Wujek |
Węgiel już dawno przegrał z OZE co PIS celowo ukrywają bo górnik to mocny elektorat tej partii... Polski wungiel dlatego jest nierentowny bo leży na głębokóści 800m... już lepiej i min 70% taniej sprowadzać go z Australii gdzie jest wydobycie odkrywkowe przy świetle dziennym i na powierzchni niż kopać w polsce i budować całą drogą infrastrukurę żeby go wydobyć! Niestety zwykły zjadacz chleba tego nie wie, więc dopłaci i ostro będzie bronił węglowego trupa
Sołtys |
@ Adam - PV na dach kowalskiego na dobrym sprzęcie - dziś 1kW pv kosztuje 3500zł-3700zł montażem! Za 5 lat będzie za 2500zł więc węgiel nie ma szans! Póki co nasz Rząd blokuje rozwój odnawialnych zródeł energi na rzecz nierentownych kopalni węglowych... Kiedy cały świat odchodzi od paliw kopalnych na rzecz OZE. Tymczasem górnicy niestety wyznają PRL'owską zasadę "czy się robi czy się leży to wypłata się należy" - nie ważne, że holding przynosi straty, "my z przywilejów nie zrezygnujemy bo wiemy, że i tak państwo dopłaci". A wystarczyli by dobrzy managerowie, jak Ci w sprywatyzowanych kopalniach - gdy kopalnia nie przynosi zysków, jesteśmy pod kreską to niestety - trzeba ciąć koszty. A więc koniec z 13, 14 barbórkami i innymi bonusami" - w każdym normalnym przedsiębiorstwie tak by to wyglądało. Z ekonomią się nie wygra, dosypując co chwilę pieniędzy do studni bez dna. (Już o przekrętach biurowych i pasożytujących związkach nie wspominając). Miały być reformy - nie zdały rezultatu z braku kometencji lub strachu przed związkowcami to pozostaje albo prywatyzacja albo wygaszenie. Co z tego, że są u nas duże pokłady węgla, skoro są tak głęboko, że koszty wydobycia przerastają koszt importu nawet z drugiego końca świata gdzie są kopalnie odkrywkowe? Poza tym, od węgla się powoli odchodzi (CO2, szkodliwość, zanieczyszczenie powietrza itp.) i państwo zamiast bez końca ratować nierentowne kopalnie powinno zainwestować w energię odnawialną. Poza tym jest wiele grup zawodowych które są zmuszone się przekwalifikować. Węgiel to wieki przegrany tego stulecia!
Wirtuoz |
Proponuję prosty eksperyment, pozbawić dotacji OZE , co dalej pokazują Niemcy. Największe trucie i zapaść inwestycji.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...