Zaostrza się spór między Ministerstwem Energii i URE

Zaostrza się spór między Ministerstwem Energii i URE
Prezes URE Maciej Bando. Fot. MMC Polska
REKLAMA

Trzech komisarzy zamiast jednego Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nad taką zmianą zastanawia się Ministerstwo Energii – dowiedział się portal WysokieNapiecie.pl.

Jednoosobowy urząd Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zastąpić miałaby trzyosobowa komisja. Komisarze mieliby podejmować decyzje większością głosów – dowiedział się portal WysokieNapiecie.pl.

Podstawowym efektem zmian byłaby większa kontrola nad decyzjami URE ze strony osób powołanych przez obecny rząd. Kolejnym może być odwołanie urzędującego regulatora – Macieja Bando. Zgodnie z obowiązującym Prawem energetycznym regulator jest niezależny i rząd nie może go odwołać poza wyjątkowymi sytuacjami (m.in. choroby uniemożliwiającej sprawowanie urzędu, skazania za przestępstwo czy rażącego naruszenia prawa).

Gwarancje niezależności zapewniają Prezesowi URE także przepisy prawa unijnego. Reorganizacja urzędu pozwoliłaby na obejście przepisów o kadencyjności regulatora.

Ze źródeł zbliżonych do resortu energii usłyszeliśmy, że Maciej Bando otrzymał propozycję objęcia urzędu jednego z trzech komisarzy – przewodniczącego komisji. Takiej wersji zaprzeczają natomiast źródła zbliżone do regulatora.

Pogłoski o rozpatrywanej reorganizacji urzędu pojawiały się od ponad roku. Do tej pory skupiały się na możliwości połączenia URE z innym regulatorem – np. UOKiK lub UKE. Można było usłyszeć także o tym, że resort energii chciał ustawowo wybierać Prezesowi URE wiceprezesa, który kontrolowałby jego działania. Ministerstwo ma pretensje do prezesa, że nie powołał wiceprezesów, bo uważa że cierpi na tym tempo rozpatrywania spraw.

Maciej Bando nie komentuje tych informacji. Jak mówi w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl, Urząd Regulacji Energetyki nie otrzymał takiego projektu do zaopiniowania.

W ciągu ostatnich miesięcy URE i Ministerstwo Energii kilkukrotnie różniły się w opiniach o regulacjach kształtujących sektor energetyczny w Polsce.

O co spierają się ministerstwo z regulatorem? O tym w dokończeniu artykułu na wysokienapiecie.pl.

WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Najwyraźniej panowie z ME zalegają z terminami- czego dowodem jest m.in. to, że dawno (czerwiec) miała być nowelizacja Ustawy o OZE. Zalegają z terminami w innyh obszarach (m.in. konsultacje z KE) i teraz marzyło im się opóźnianie aukcji ogłszanych przez URE.Jeżeli zatem instnieje Ministerstwo Energii, które w opóźnionej w Polsce o 20-lat energetyce hamuje, hamuje, hamuje- to może lepiej by panowie z ME brali pensje do końca kadencji PiS, ale zostali zwolnienie z obwiązku pojawiania się w pracy i może lepiej by na ich miejsca zatrudniono ludzi skutecznych. Tak się składa, że opóźnienia wnoszone w rzeczywistość gospodarczą i społeczną przez urzędników ME kosztują w sumah bezwzględnych wielokrotnie więcej niż suma płac ich wynagrodzeń. Teraz urzędnicy ME z powodu własnych opóźnień mają ,,pomysł'' w postaci zamiaru likwidacji URE- tak, likwidacji, bowiem sterowanie tym urzędem za pomocą rządowyh funkcjonariuszy zwanych trzyosobową ,,komisją'' to powrót do czystej Komuny w/g najlepszych gierkowskich wzorców.
Szyszko |
Nareszcie. URE od dawna było szkodnikiem w wielu sprawach. Zmiana będzie znacznie głębsza.
pv |
alladyn-solar-batt | 2017-09-07 15:57:23 Nie przesadzaj komuna już nie wróci nie bój się.
... |
Witczak - z Ciebie szkodnik jest, nie troluj pod kazdym artykulem.
Seb |
PawianPV to będzie miał głębsze ale gardło jak skończy się kadencja rządu, Tchórzyk ze Shrekiem muszą sobie używać na nim :D
SPS |
Do pisobolszewii ciągle nie dotarło , że pluralizm i rozdzielenie obowiązków i władzy to podstawa demokratycznie działającego państwa, że dzięki temu działania jednego urzędasa są weryfikowane przez innego przez co ostateczne decyzje mogą być bardziej wyważone - bo to nie jest tak, że 100% suwerena popiera wszystkie pomysły obecnego rządu. Nie, oni ciągle zapatrzeni w prezesa, jątrzą i szukają wszelkich możliwości żeby skupić całą 'waaadzę' w swych zachłannych łapskach.
gino |
TO Wszystko dla energetyki zawodowej , niemylmy tego z węgem choć i to jest w grze tej polityki..... a OZE macie za inne niz wiatr i Słonce itp. np. bioimase macie za oze politycy , podwyzka tez juz w drodze macie ? ...... wstyd !!!!!! złodzieje i pierdoły i głupki !
Szyszko |
Kaźdy kto tylko jeden raz miał doczynienia z URE wie że to instytucja pod wodzą tego prezesa straszna. Ponadto chyba prezes nie sądził , że ktoś mu zapomni grudniową aukcje 2016 roku. Poza tym stanowiska URE do proponowanych ustaw w ciągu ostatnich 2 lat były nie tylko rozszczeniowe, ale za kaźdym razem żądano coraz więcej kasy na nowe etaty. A na certyfikaty przedsiębiorcy czekali nawet po pół roku. A obrona wiatraków prezesa w senacie podczas ustawy o opłacie zastępczej przeszła do historii chamstwa i niekompetencji. A zielone już po prawie 60 zł . Przypomnę tylko że gdy on przemawiał zielone certyfikaty były po 21 zł. Za kilka sesji zwyżka przekroczy !!!!!!! 200 %. URE nic nie zrobiło aby kontrolować montaż 2.000 MW używanego złomu wiatrowego, na który wyłudzono pomoc publiczną, a to URE jest od tej kontroli. No i każdy może bez trudu znaleźć jego wypowiedź gdzie mówi o prosumentach. Że brak kontroli nad prosumentami to zagrożenie setek porażeń prądu i pożarów z powodu prosumenckich instalacji.
Szyszko |
Nie ma nowelizacji ustawy o OZE - bo wiatrakowcy złożyli skargę A KONKRETNIE to PSEW I SMEW. A jak jest skarga , nie można poprzedniej ustawy notyfikować. Więc jak czekacie na zmiany np w Prosumencie to podziękujcie wiatrakowcom w tych 2 lobbystycznych organizacjach. Jak czekacie na taryfy gwarantowane to też im podziękujcie. Jak organizujecie klastry to też im podziękujcie. Taka postawa tego lobby pokazuje że we wszystkim była racja. Dla nich liczą się tylko oni i ich kasa. Reszty OZE ma nie być.
TT |
Jasne, klastry następna patologia a prosument to nie pomoc publiczna. Prawdziwe OZE ma się bardzo dobrze i ma w tyłku wasze ustawy których jednym celem jest premiowanie jednego kosztem drugiego, a tak naprawdę chodzi o rozbicie branży - polaczkowo.
Seb |
zamknij japę ty tubo propagandowa, jesteście nieudolni i nawet ustawy nie potraficie przygotować, nie szukaj winnych gdzie indziej klakierze, podziękujemy wam w odpowiednim momencie
Seb |
a świadectwa podrożeją do 60 zł i ZOSTANĄ NA TAKIM POZIOMIE BO USTAWOWO OGRANICZYLIŚCIE CENĘ, najpierw sztucznie ją obniżając, co jest czystym bandytyzmem gospodarczym, meksyk europy. CENA TA NIE GWARANTUJE RENTOWNOŚCI ŻADNEJ ZREALIZOWANEJ INWESTYCJI
Putin |
Witczyk mołodiec!
alladyn-solar-batt |
do PV: a dlaczego miałoby ,,wracać'' to co nie odchodziło i nie odeszło? A skoro tak- czego mógłby się ktoś bać w/g Ciebie?

Giełda OZE

Sprzedam projekt 200 kW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 200kW, zlokalizowanej w woj. małopolskim. Projekt czytaj dalej...

PROJEKTY PV i FW

Wykonujemy projekty instalacji PV i FW z pełną procedurą administracyjną łącznie z Pozwoleniem na Bu czytaj dalej...

Firma Montażowa

Firma zajmująca się montażem instalacji fotowoltaicznych, przyjmie zlecenia w kraju i zagranicą. Jes czytaj dalej...

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...