Irlandia wdroży nowy system wsparcia dla OZE

Irlandia wdroży nowy system wsparcia dla OZE
Fot. Danish Wind Energy Association
REKLAMA

Rząd Irlandii pracuje nad mechanizmami, które mają przybliżyć ten kraj do realizacji celu 40-procentowego udziału OZE w miksie energii elektrycznej. Niemal od dwóch lat w Irlandii nie działa żaden rządowy mechanizm wsparcia dla nowych inwestycji w energetyce odnawialnej, a kraj ten może mieć problem z wypełnieniem unijnego celu OZE na rok 2020.

Irlandia jest w grupie krajów, które mogą mieć największy problem z osiągnięciem unijnego celu udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym w roku 2020. Jak wynika z danych Eurostatu, ogólny udział zielonej energii w irlandzkim miksie energetycznym wyniósł na koniec 2015 roku 9,2 proc. Unijny cel dla tego kraju na rok 2020 to tymczasem 16 proc.

Irlandzki rząd przyjął, że aby wypełnić ogólny cel OZE na rok 2020, na który składa się udział zielonej energii w elektroenergetyce, cieple i transporcie, w pierwszym przypadku konieczne jest osiągnięcie aż 40-procentowego udziału, w przypadku ciepła trzeba dojść do poziomu 12 proc., a w transporcie – do 10 proc.

Jak zaznacza irlandzki rząd, cel 40-procentowego udziału OZE w miksie energii elektrycznej jest „jednym z najbardziej wymagających na świecie”.

Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) na koniec 2016 r. na irlandzki potencjał OZE składały się farmy wiatrowe o mocy 3,02 GW oraz elektrownie wodne o mocy około 240 MW. Potencjał pozostałych OZE był symboliczny.

Moc biogazowni wynosiła około 58 MW, bioelektrowni około 18 MW, a elektrowni fotowoltaicznych sięgała tylko kilku MW. Jak notuje „PV Magazine”, działający w Irlandii deweloperzy w oczekiwaniu na nowy system wsparcia zgłosili jednak do lutego br. do przyłączenia projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 1,5 GW.

Rozruszać irlandzki rynek OZE ma nowy system wsparcia, którego założenia przedstawił rząd w Dublinie i który ma zastąpić stosowane do końca 2015 r. taryfy gwarantowane (feed-in tariffs, FiT). Pierwszy raz FiT Irlandczycy wprowadzili w roku 2006, później zmodyfikowali ten system w roku 2012.

W ramach wygaszonego z końcem 2015 r. systemu FiT wspierane były wyłącznie inwestycje w lądowe farmy wiatrowe, małe elektrownie wodne o mocy do 5 MW, a także biogazownie i elektrownie biomasowe.

Od końca 2015 r.  inwestorzy planujący uruchomienie produkcji energii odnawialnej w Irlandii nie mogli liczyć na żaden rządowy mechanizm wsparcia.  

Teraz, po wprowadzeniu nowych mechanizmów, które opracował Dublin, podobnie jak w innych europejskich krajach rozwój większych inwestycji w OZE w Irlandii ma być wspierany w ramach systemu aukcji – częściowo neutralnych technologicznie albo dedykowanych konkretnym technologiom. Dublin podkreśla, że ten system zapewni inwestorom stabilne i przewidywalne warunki funkcjonowania na rynku energetycznym.   

Wsparcie dla inwestycji, które wygrają aukcje, zostanie zapewnione w postaci taryfy feed-in premium, co oznacza, że inwestorom będzie przysługiwać wyrównanie między ceną energii sprzedanej na rynku, a ceną zagwarantowaną w aukcji.

Dublin nie przewidział jednocześnie wsparcia dla małych instalacji OZE, tłumacząc, że osiągnięcie założonego udziału OZE w krajowym miksie energii będzie najbardziej efektywne kosztowo poprzez wspieranie dużych projektów.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...