Kolejne inwestycje w sieć PGE Dystrybucja

Kolejne inwestycje w sieć PGE Dystrybucja
Fot. PGE Dystrybucja
REKLAMA

W tym roku na terenie Podkarpacia na budowę i modernizację stacji transformatorowych oraz linii przesyłowych rzeszowski oddział spółki przeznaczy ok. 179 mln zł. Ostatnio PGE Dystrybucja oddała do użytkowania stację transformatorową w Gorzycach w powiecie tarnobrzeskim, która - jak komentuje spółka - stanowi ważny węzeł dystrybucyjny w krajowej sieci 110 kV.

Uruchomiona przez PGE Dystrybucja stacja transformatorowa położona jest na terenie rozwijającej się podstrefy Gorzyce w ramach Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan.

PGE Dystrybucja informuje, że ze względu na wzrastające zapotrzebowanie sektora biznesowego na energię elektryczną zdecydowano się na gruntowną modernizację istniejącej rozdzielni 110 kV na stację 110/SN w technologii GIS o mocy 32 MVA. Wraz z modernizacją rozdzielni 110 kV wybudowano rozdzielnię 15 kV, która zasila dużych odbiorców w regionie, m.in. firmy Federal Mogul i Alumetal Gorzyce.

Zakres przebudowy stacji zawierał powstanie budynku stacyjnego, w którym zlokalizowano rozdzielnię 110 kV typu ELK-04, 6-polową, w izolacji SF6, rozdzielnię 15 kV, typu ZS1, 38 polową, dwusekcyjną z pojedynczym układem szyn zbiorczych, 2 transformatory mocy 110/15 kV, 32 MVA każdy, docelowo 40 MVA.

Spółka zapewnia, że ten obiekt przyczyni się do bardziej efektywnego prowadzenia ruchu sieci dystrybucyjnej oraz rozwoju świadczenia usług dystrybucyjnych w regionie Podkarpacia.

Realizacja inwestycji ma umożliwić również w przyszłości przyłączenie nowych odbiorców zlokalizowanych na terenie podstrefy Gorzyce. Docelowo planuje się wykonać nowe nawiązania ze stacji Gorzyce do istniejącej sieci 15 kV, co znacznie przyczyni się do poprawy niezawodności pracy sieci poprzez wzajemne rezerwowanie obwodów zasilanych z różnych GPZ-tów.

Z myślą o bezpieczeństwie obiektu i środowiska w każdej komorze zainstalowano misy olejowe, których zadaniem jest przejęcie w przypadku awarii całej ilości oleju znajdującego się w transformatorze. Ponadto budynek podzielono na trzy strefy pożarowe. To każda z komór transformatorów mocy oraz pozostała część budynku stacyjnego.

Koszty modernizacji stacji w Gorzycach wyniosły ponad 13,7 mln zł. Na obszarze działania rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja na realizację wszystkich tegorocznych inwestycji przeznaczono łącznie ponad 218 mln zł. 

Na całym terenie działalności PGE Dystrybucja deklaruje zainwestowanie w latach 2016-2019 ponad 7 mld zł.

W lipcu br. PGE Dystrybucja podpisała umowę o dofinansowanie projektu modernizacji sieci elektroenergetycznej na terenie Rzeszowa „Przeizolowanie sieci 6 kV miasta Rzeszowa na napięcie 15 kV – modernizacja trzech stacji 110/SN: Rzeszów Staromieście, Staroniwa i Rzeszów Centralna”.

Warta 58 mln zł inwestycja będzie realizowana dzięki unijnym funduszom z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 7.1. "Rozwój inteligentnych systemów magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii".

Łączna wartość dotychczas realizowanych przez spółkę przedsięwzięć, które są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, to niespełna 110 mln zł.

Do końca br. PGE Dystrybucja planuje złożenie kolejnych trzech wniosków o dofinansowanie projektów w ramach POIiŚ 2014-2020, których szacunkowa wartość wynosi ok. 63 mln zł.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...