ME: elektrownia jądrowa za 75 mld zł

ME: elektrownia jądrowa za 75 mld zł
Fot. TVA Web Team, flickr cc
REKLAMA

Dzisiaj podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister energii zadeklarował, kiedy i jakim kosztem może powstać pierwsza polska elektrownia jądrowa. Przedstawił też pomysł na jej sfinansowanie inny niż wymieniany dotychczas mechanizm kontraktów różnicowych. 

Minister Tchórzewski stwierdził, że jeśli decyzja o budowie zapadnie w tym roku, pierwszy blok elektrowni jądrowej miałby powstać w latach 2029-30. To data zbliżona do tej, którą kilka lat temu podawał rząd PO-PSL. Od tego czasu projekt atomowy praktyczne nie ruszył jednak jeszcze z miejsca. Nie jest nawet znana lokalizacja takiej inwestycji. ME zakłada, że kolejne bloki powstawałyby co pięć lat.

Krzysztof Tchórzewski mówił dzisiaj w Krynicy, że jego zdaniem potrzebna jest budowa elektrowni jądrowej o większym potencjale niż wcześniej zakładano. Zdaniem szefa ME powinny powstać trzy bloki o łącznej mocy 4-4,5 GW.

Według szacunków ME koszt każdego bloku miałby wynieść około 23-25 mld zł, co w sumie daje około 75 mld zł.

Minister Tchórzewski jednocześnie wykluczył gwarancje państwa dla tej inwestycji w formie tzw. konktraktów różnicowych. Ten mechanizm był dotąd uważany za główną opcję, która miałaby zapewnić finansowanie dla tej inwestycji. Podobny mechanizm wdrażają zresztą Brytyjczycy, którzy budując pierwszą od lat na Wyspach elektrownię jądrową zapewnili inwestorowi stałą cenę za sprzedaż energii na poziomie 92,5 funtów/MWh, przysługującą aż przez 35 lat. Bez takich gwarancji Londynu budowa elektrowni Hinkley Point C mogłaby okazać się niemożliwa.

Tymczasem minister Tchórzewski stwierdził dzisiaj w Krynicy, że okres spłaty zadłużenia w kontrakcie różnicowym jest z punktu widzenia tak wielkiej inwestycji zbyt krótki.

Przy mechanizmie różnicowym, czyli gwarancjach rządowych, banki ustawiają termin spłaty na ogół na 15 lat, plus 10 lat finansowania budowy, co daje 25 lat. To nam winduje cenę energii – Polska Agencja Prasowa cytuje ministra Tchórzewskiego, który jako alternatywę dla kontraktów różnicowych przedstawił tzw. finansowanie na bilans. – Jeżeli pójdziemy na bilans, to możemy nawet zastosować 40-letnią amortyzację budowlaną. I wtedy cena energii jest nawet poniżej ceny energii z węgla – oznajmił. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
M. |
Nie lepiej kupić od ruskich 49% udziałów w elektrowni Baltiiskaya NPP i zakontraktować energie w niej wyprodukowana? Niby mogłaby niedługo ruszyć…
RYSZARR |
Budowa będzie nieopłacalna bo wyniesie około 16 tys za 1kW Poroniony pomysł
Aldebaran |
Niedawno pisałem, że skoro koszt budowy 1 MW EW wynosi 7 mln zł, to koszt budowy 1 GW EW wynosi 7 mld zł. Przy pesymistycznym założeniu średniorocznej sprawności EW rzędu 25%, wychodzi, że koszt budowy 1 GW EW wyniósłby 28 mld zł, czyli tyle ile koszt budowy 1 GW w EJ... Więc po co pchać się w EJ ? W kosztowne jej utrzymanie i składowanie odpadów promieniotwórczych, no i koszty paliwa ? EJ to nie jest perpetuum mobile, a paliwo musi być importowane, też chyba z Rosji.
Li |
92,5 funta x średnio z kilku lat 5,2zł = 481zł/MW. Dziś cena na rynku wynosi 160zł/MW. Kto kupi tak drogą energię? Postęp w OZE i magazynach energii będzie tak duży, że w 2030r energia z PV będzie po 80zł/MW.
xman |
Niech wybudują koło domu Tchórzewskiego.
Seba |
Aldebaran, Różnica polega na tym, że przy stabilnych warunkach prawnych właścicielami sporej części wiatraków, solarów mogli by być Polacy (przedsiębiorcy, prosumenci). Nie musisz się wówczas martwić o finansowanie, bo to byłby problem przedsiębiorców. Przy EJ - wręcz przeciwnie. Zapłacimy za wszystko w podatkach. Poza tym zostawiasz dla dzieci / wnuków dylemat, co zrobić z taką elektrownią, kiedy osiągnie wiek duńskich, które się rozsypują. No i słodki problem z odpadami. I awariami. Chyba, że w Polsce wszystko będzie niezawodne...
mocher |
75 mld to znaczy 150 mld jak przy stadionach i drogach. Kolesie muszą się obłowić. Niech policzą całkowity koszt wraz z jej utylizacją po 25 latach.
pros |
Budowa EJ w naszych warunkach to kompletna głupota, czy zawsze z 10-ciu rozwiązań musimy wybrać najgorsze i najgłupsze ? Planowany budżet będzie zapewne przekroczony, więc za granicę wyjedzie ponad 100 mld PLN, a efektem będzie bardzo drogi prąd dla nas wszystkich. To się nazywa wspieranie polskiej gospodarki poprzez jej wydojenie - wszystko trzeb kupić za granicą: technologię, kadrę, paliwo itp., a potem ponieść koszmarne koszty utylizacji tego syfu - po prostu świetny interes dla tego kto nam taki kit wciśnie. Polskie firmy zarobią tylko na kopaniu dołów pod fundamenty. Niemniej jednak krewni i znajomi królika na pewno się ucieszą...
adam |
Czym droższy prąd, tym szybciej Polacy zaczną się odłączać :-)
wert |
Policzmy: 75 mld zł za 4,5 tys. MW mocy elektrowni atomowej to daje 16,7 mln zł/MW. I to bez niebotycznych kosztów likwidacji instalacji oraz składowania wypalonego paliwa nuklearnego. Tymczasem przy 4500 MW można uzyskać w Polsce przerabiając same bioodpady i biomasę uboczną z rolnictwa w biogazowniach. Przy koszcie 16 mln zł/MW to jest taniej, ekologicznej (ujemna emisja CO2eq), prospołeczniej (kilkadziesiąt tysięcy osób zatrudnionych przy budowie i obsłudze) oraz strategiczniej (1 elektrownię atomową jest o niebo łatwiej wyłączyć niż 4500 lokalnie położonych instalacji). No i te 70 mld zł w 90% zostałoby w kraju (zdecydowanie większą część elementów nowoczesnych biogazowni produkuje się w Polsce).

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...