Po II kwartale moc mikroinstalacji w sieci Enea Operator przekroczyła 21 MW

Po II kwartale moc mikroinstalacji w sieci Enea Operator przekroczyła 21 MW
Fot. Ekogen
REKLAMA

W II kwartale 2017 r. spółka Enea Operator przyłączyła do sieci 452 mikroinstalacje OZE. To więcej niż we wcześniejszym kwartale, ale mniej niż w dwóch ostatnich kwartałach 2016 r. Oprócz mikroinstalacji w sieci Enea Operator pojawiła się w II kwartale br. tylko jedna większa instalacja odnawialnego źródła energii.

W II kwartale br. spółka Enea Operator przyłączyła do sieci 452 mikroinstalacje OZE o łącznej mocy 3,166 MW. W tym wszystkie mikroinstalacje, z wyjątkiem jednej, wykonano w technologii fotowoltaicznej. Do tego przyłączono tylko jedną mikroinstalację o mocy 32 kW w innej technologii – co ciekawe chodzi o technlologię zakwalifikowaną przez Eneę do grupy "energii z fal, prądów i pływów morskich".

Wcześniej, w I kwartale 2017 r. Enea Operator przyłączyła  do sieci 290 mikroinstalacji o łącznej mocy 2,067 MW. Z kolei w III I IV kwartale 2016 r. przyłączono odpowiednio 609 mikroinstalacji o mocy 4,137 MW oraz 518 mikroinstalacji o mocy 3,3 MW.

Oprócz mikroinstalcji w II kwartale 2017 r. w sieci tego operatora systemu dystrybucyjnego pojawiła się tylko jedna większa instalacja odnawialnego źródła energii. Chodzi o elektrownię fotowoltaiczną o mocy 792 kW.

W I kwartale br. Enea Operator przyłączyła również tylko jedną większą instalację OZE o mocy powyżej 40 kW. Była to biogazownia o mocy 250 kW.

Na koniec pierwszej połowy 2017 r. do sieci Enea Operator przyłączonych było w sumie 3186 mikroinstaacji o łącznej mocy 21,051 MW.

Łączna moc odnawialnych źródeł energii w sieci Enea Operator wzrosła do ok. 1 258,5 MW. W tym tylko ok. 6,27 MW przyłączono w pierwszych sześciu miesiącach 2017 r. 

Na koniec w I kwartału 2017 r. łączna moc mikroinstalacji w naszym kraju wzrosła do ok. 106,2 MW, a ich liczba sięgnęła 16,88 tys. W tym w I kwartale br. pięciu największych operatorów sieci dystrybucyjnej (PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Energa Operator, Enea Operator, innogy Stoen Operator) przyłączyło w sumie 2012 mikroinstalacji o łącznej mocy 14,823 MW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SSD |
Ja osobiście uważam, że jeżeli 20% energii wpompowanej w sieć zabiera zakład energetyczny, to powinien zwrócić inwestorowi 20% kosztów poniesionych na montaż mikroinstalacji. Albo przelicznik powinien wynosić 1,0.
Paweł |
& SSD - jak masz dobrej jakości system off-grid to i tak min 15-25% idzie w komin na konwersji AC -DC i sprawności akumulatora... Nie licze kosztów dodatkowego falownika Off-Grid i samego Akumulatora! Więc 1:0,8 są ok! :)
MlaskaczWaflami |
Wszystko pięknie, ale dalej lecą w ciula z bilansowaniem międzyfazowym, udając że bilansują. Ciekawe kiedy w tym kraju będzie normalnie i nie trzeba się będzie szarpać o każdą oczywistą pierdołę...

Giełda OZE

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...

Fotowoltaika z dotacją 85% Warmia i Mazury

Czas na instalację fotowoltaiczną w Twojej firmie ! Dotacja na Warmii i Mazurach nawet 85% !!! Nie w czytaj dalej...

Działająca Elektrownia Wiatrowa Mazowieckie

Sprzedam działającą elektrownie wiatrową lub część udziałów. Inwestycja uruchomiona przed 1 lipca 2 czytaj dalej...

Kupię projekty fotowoltaiczne (do1MW gotowe do budowy)

Polski inwestor doświadczony w budowie projektów fotowoltaicznych kupi projekty gotowe do budowy o m czytaj dalej...