NCBiR: miliard zł na wsparcie innowacji

NCBiR: miliard zł na wsparcie innowacji
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. MNiSW
REKLAMA

Inicjatywa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o nazwie BRIdge Alfama na celu wsparcie rozwoju nowatorskich projektów, a następnie ich komercjalizację. Służyć temu ma sieć wehikułów inwestycyjnych, stanowiąca uzupełnienie systemu wspierania innowacji na wszystkich etapach realizacji projektów.

NCBiR informuje, że wehikuły inwestycyjne o nazwie BRIdge Alfa to nowy, zwrotny mechanizm wspierania inwestycji w Polsce. Wsparcie NCBR ma ograniczyć ryzyko inwestycyjne – aż 80 proc. środków będących w dyspozycji "Alf" pochodzić będzie z Centrum. Wybrane przez wehikuły projekty mają otrzymać wszechstronne wsparcie – poczynając od fazy preinkubacji, poprzez testy i budowę prototypu, na komercjalizacji ich wyników kończąc.

Wynalazcy mają kontynuować prace badawcze, pozostając jednocześnie współwłaścicielami patentów i zakładanych firm. NCBR będzie miał jednak możliwość kupowania najlepszych spółek, gwarantując dalsze finansowanie dla najbardziej perspektywicznych pomysłów.

W wyniku pierwszego, zakończonego pod koniec ubiegłego roku naboru, działalność rozpoczęło już 19 funduszy, które dysponują łącznym budżetem w wysokości 484 mln zł. 

W nowej odsłonie programu na inwestorów czeka miliard złotych. Inwestorzy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na utworzenie Alfy w ramach 2 ścieżek. W pierwszej, przeznaczonej dla inwestorów z niższym kapitałem początkowym, możliwe będzie uruchomienie funduszu o kapitalizacji od 6,25 do 25 mln zł. W drugiej ścieżce dla inwestorów z większym kapitałem początkowym będą tworzone fundusze o kapitalizacji od 25 do 50 mln zł.

Pierwsza edycja programu BRIdge Alfa pokazała, że ta formuła stanowi dużą szansę dla młodych, perspektywicznych projektów z bardzo zróżnicowanych dziedzin. Oznacza to, że program może być nie tylko efektywny ekonomicznie, ale istotnie przyczynić się do rozwoju wielu gałęzi gospodarki – komentuje Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Nabór wniosków trwa od 5 do 26 września. Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie NCBR.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seba |
Moim zdaniem grant powinien zgarnąć koleś, który wymyślił, że za spalanie śmieci należą się zielone certyfikaty. Polska staje się europejską forpocztą innowacji. Rząd powinien się skupić dodatkowo na produkcji krasnali ogrodowych i stawianiu małych pomniczków poległych w wybuchu bomby termobarycznej. Najlepiej przy każdej klatce schodowej .
naukowiec |
Próbowałem brać udział w tym szumnie reklamowanym programie... umowa, jaką dostaliśmy od pewnego prywatnego funduszu (z kapitałem przedstawicieli narodu z pewnego kraju z Bliskiego Wschodu) chcącego nam przekazać pieniądze z NCBiR i trochę swoich urągała wszelkim zasadom uczciwości biznesowej. Olaliśmy ich i rozwinęliśmy bardzo szybko biznes z czysto polskim kapitałem. Znajomi, którzy się w to zaangażowali - ledwo się byli w stanie wyplątać z tych układów/zależności i uratować niezależność firmy oraz obronić swoje wynalazki...

Giełda OZE

zestaw PV 10 kw najtaniej

Sprzedam używany zestaw PV 10kw . W skład zestawu wchodzą panele + inwerter . Atrakcyjna cena za cał czytaj dalej...

Moduły fotowoltaiczne Amerisolar Sprzedam

Proponujemy do sprzedaży moduły Amerisolar. Jesteśmy bezpośrednim importerem. Poszukujemy dystrybut czytaj dalej...

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...