Zielone certyfikaty: najwyższy wolumen handlu w transakcjach sesyjnych

Zielone certyfikaty: najwyższy wolumen handlu w transakcjach sesyjnych
EDP Renovaveis press
REKLAMA

W ubiegłym miesiącu łączny wolumen obrotu prawami majątkowymi dla energii elektrycznej wyniósł 3 610 575 MWh. Oznacza to wzrost w stosunku do sierpnia roku ubiegłego o 20,3 proc.

Jak podaje Towarowa Giełda Energii, wolumen obrotu zielonymi certyfikatami (instrumenty PMOZE i PMOZE_A na Rynku Praw Majątkowych oraz instrumenty na RTT) ukształtował się na poziomie 2 354 931 MWh, a więc o 26,5 proc. wyższym niż w sierpniu 2016 r.

Cena średnioważona na sesjach RPM wyniosła dla instrumentu PMOZE_A 38,95 zł/MWh, co oznacza wzrost o 7,78 zł/MWh względem lipca br.

Sierpniowe notowania zielonych certyfikatów na TGE to wyraźny wzrost ich ceny. Ostatnie notowanie z 31 sierpnia zaowocowało wzrostem średniej ceny na notowaniach sesyjnych do poziomu 47,15 zł/MWh.  

TGE informuje, że wolumen obrotu zielonymi certyfikatami na sesjach RPM w ubiegłym miesiącu był najwyższy w historii giełdy, po raz pierwszy przekraczając 1 TWh w miesiącu (1 071 012 MWh). We wcześniejszych miesiącach br. wolumen handlu w transakcjach sesyjnych był w skali miesiąca często o połowę mniejszy. 

Jednocześnie wolumen odnotowany w sierpniu w transakcjach sesyjnych był po raz pierwszy w historii tego rynku większy od wolumenu w transakcjach pozasesyjnych, w przypadku których odnotowano sprzedaż 1 069 918 MWh.

Sierpniowy wolumen obrotu błękitnymi certyfikatami, przyznawanymi za produkcję energii z biogazowni rolniczych, ukształtował się na poziomie 67 474 MWh. Większość – 53 240 MWh – stanowił obrót sesyjny, gdzie cena średnioważona wzrosła miesiąc do miesiąca o 4,4 zł/MWh, do poziomu 306,45 zł/MWh.

Wolumen obrotu prawami majątkowymi dla efektywności energetycznej wyniósł 18 821 toe, w tym 18 417 toe dla instrumentu PMEF, co oznacza spadek r/r o 43,9 proc. Średnioważona cena sesyjna dla instrumentu PMEF spadła m/m o 130,08 zł/toe, do poziomu 714,85 zł/toe.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Master |
A gdzie równe traktowanie ? cena błękitnego vs zielonego? Zdaje się że łatwo udowodnić naszym włodarzom wybiórcze podejście do krytycznej sytuacji producentów OZE
Ktoś |
Witam wszystkich Ktoś zaczyna zarabiać.........tak jak mówiłem........
zzzz |
będzie więcej niż 50 czy nie?
Szyszko |
Trwa wykup - to normalna lokata, wszyscy zostali uprzedzeni że nastąpi taka sytuacja. Nawet tutaj była informacja aby nie sprzedawać tylko trzymać. Do ilu wzrośnie ? Dokładnie wiadomo :)
rolnik |
Szyszko do ilu wzrośnie i co dalej?
GniazdoPislamu |
haha! czysty 'wolny rynek' jak to mówił Tchórzyk! ME sobie manipuluje cenami, a kolesie zarabiają na spekulacji, czysta komuna:)
zwęglona zielona pyra |
Wszyscy kupuja to znak że trzeba sprzedawać

Giełda OZE

Sprzedam projekt 200 kW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 200kW, zlokalizowanej w woj. małopolskim. Projekt czytaj dalej...

PROJEKTY PV i FW

Wykonujemy projekty instalacji PV i FW z pełną procedurą administracyjną łącznie z Pozwoleniem na Bu czytaj dalej...

Firma Montażowa

Firma zajmująca się montażem instalacji fotowoltaicznych, przyjmie zlecenia w kraju i zagranicą. Jes czytaj dalej...

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...