Warszawa: od jutra nabór wniosków na dotacje na OZE

Warszawa: od jutra nabór wniosków na dotacje na OZE
Fot. FlexiPower
REKLAMA

Program dotacyjny dla mieszkańców, którzy chcą wykorzystywać odnawialne źródła energii, jest prowadzony w Warszawie od 2012 r. Dotychczas przyznano na ten cel 434 dotacje na łączną kwotę ponad 6,4 mln zł. Jutro rusza kolejny nabór wniosków dla projektów, które zostaną zrealizowane w roku 2018.

Dofinansowanie jest przyznawane przez Urząd m.st. Warszawy osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym, osobom prawnym, przedsiębiorcom, a także jednostkom sektora finansów publicznych, będącym gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Dla podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych wysokość dotacji ustalono na 40 proc. rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji polegającej na wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej – kolektorów słonecznych, pomp ciepła lub instalacji fotowoltaicznych, przy czym OZE to tylko jeden z obszarów programu zakładającego dofinansowanie również innych inwestycji związanych z ochroną środowiska.

Warszawski magistrat wylicza, że w tym roku – w naborze prowadzonym w I kwartale – Warszawiacy zawnioskowali o dotacje dla 1994 inwestycji służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej. Łączna kwota dofinansowania wszystkich projektów to blisko 15 mln zł.

Maksymalna wysokość dotacji na zakup i montaż kolektorów słonecznych nie może przekroczyć 15 tys. zł dla osób fizycznych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a także 40 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku zakupu i montażu pomp ciepła maksymalna wysokość dotacji nie może przekroczyć 40 tys. zł, a w przypadku zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych dotacja nie może być wyższa niż 15 tys. zł.

W ubiegłym roku z udziałem miejskich dotacji zrealizowano 170 projektów mających na celu zastosowanie odnawialnych źródeł energii, podczas gdy w tym roku na ten cel złożono już 687 wniosków na łączną kwotę dofinansowania wynoszącą ponad 8,38 mln zł. Najwięcej wniosków – 577 – dotyczyło montażu paneli fotowoltaicznych.

W 2016 r. do Urzędu m.st. Warszawy wpłynęły 222 wnioski o udzielenie dotacji na inwestycje w odnawialne źródła energii, na kwotę 3,186 mln zł – w tym 50 wniosków na pompy ciepła, 49 na kolektory słoneczne, 120 na fotowoltaikę, 1 na turbinę wiatrową i 1 na instalację hybrydową składającą się z instalacji fotowoltaicznej i turbiny wiatrowej.

Zawarto 185 umów o dotację, z czego zrealizowano 170 inwestycji i wypłacono dotacje na łączną kwotę 2,125 mln zł. W tym zrealizowano 100 instalacji fotowoltaicznych, w przypadku których udzielone dotacje sięgnęły sumy 1,179 mln zł, zainstalowano ponadto 34 pompy ciepła (698 tys. zł), 35 instalacji kolektorów słonecznych na sumę dotacji 226 tys. zł, a także jedną instalację hybrydową składającą się z PV i turbiny wiatrowej, dla której wartość przyznanej dotacji wyniosła 21,3 tys. zł.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Michał Roman |
z jakiego programu idzie to dofinansowanie? Bo 40% to dość niski próg, na pewno nie są to środki z RPO bo tam współczynnik jest 85% kosztów kwalifikowanych. Czy to są środki z budżetu samorządu ?
Marek W |
Ale to jest tylko dla Warszawy a ościenne gminy ?

Giełda OZE

Enercon E-40/6.6.44

1 x Enercon E-40/6.6.44 -- Rok produkcji 2002 -- Wysokość wieży : 65 m -- Rotor : czytaj dalej...

CANADIAN SOLAR CS-3K280P innowacyjne moduły 280W poly

Przyjmujemy zamówienia na duże dostawy (1MW) w IQ 2018 r. innowacyjnych modułów polikrystalicznych ( czytaj dalej...

Panele BAUER 265W, cena 0,39E/Wp, okazja!

Witam, Oferta sprzedaży paneli produkcji niemieckiej firmy BAUER. Moc 265W. Polikrystaliczne. Okazy czytaj dalej...

Na sprzedaż - polska dystrybucja - Q Cells, Ja Solar

Do natychmiastowego odbioru. Wysokie stany magazynowe!!! Darmowy odbiór w 75 oddziałach Grodno S.A. czytaj dalej...