Centrum serwerowe Apple za 1,3 mld USD będzie zasilane z OZE

Centrum serwerowe Apple za 1,3 mld USD będzie zasilane z OZE
Fot. Kārlis Dambrāns, flickr cc
REKLAMA

Kolejne centrum serwerowe, które Apple postawi w Waukee w stanie Iowa, najbardziej "wiatrowym" obok Teksasu stanie USA, będzie zaopatrywane w energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Zobowiązanie Apple do przewodnictwa w innowacjach i energetyce odnawialnej odzwierciedla nasze własne cele – komentuje gubernator stanu Iowa Kim Reynolds.

Obecnie w miksie energetycznym Iowa za ponad 1/3 odpowiada generacja z farm wiatrowych, notując najwyższy udział wytwarzania energii z wiatru ze wszystkich stanów USA. Pod względem ilości produkowanej energii wiatrowej więcej wytwarza się tylko w Teksasie. 

W 2015 r. udział wiatru w miksie stanu Iowa sięgnął 31,5 proc. Za 52,6 proc. odpowiadały elektrownie węglowe, a za 9,25 proc. elektrownie jądrowe. 

Budowa centrum serwerowego Apple w Iowa rozpocznie się na początku 2018 r., a jego uruchomienie zaplanowano na rok 2020. Inwestycja pochłonie 1,3 mld dolarów.

W ubiegłym miesiącu Apple informował o planach budowy kosztem 921 mln dolarów centrum serwerowego w Danii, które również będzie zasilane w całości energią ze źródeł odnawialnych.

Zatrudniający około 2 mln pracowników koncern zobowiązał się do przejścia w całości na energię pochodzącą z OZE i już osiągnął ten cel w USA i 23 innych krajach.

Apple zaspokaja całość zapotrzebowania energią odnawialną m.in. w Chinach, gdzie amerykański koncern zainwestował m.in. w 40-megawatowy projekt farmy fotowoltaicznej. Produkowana przez nią energia odpowiada poziomowi konsumpcji generowanemu przez znajdujące się w Chinach 34 sklepy i 19 biur Apple.

Z kolei w Singapurze Apple zainstalował systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 32 MW, które zlokalizowano na 800 dachach.

Tylko w ubiegłym roku Apple wydał w sumie na inwestycje w OZE i inne czyste technologie kwotę 442 mln dolarów.

Inwestycje we własne źródła OZE, instalowane nie tylko w USA, ale również w dużej mierze w Chinach, a także kontrakty na zakup czystej energii Apple finansuje m.in. z emisji obligacji.

Pierwszą emisję zielonych obligacji Apple przeprowadził ponad rok temu. Emisja warta 1,5 mld dolarów była największą tego rodzaju, którą wykonała firma wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych, i była odpowiedzią na zawarcie paryskiego porozumienia klimatycznego. Natomiast w czerwcu br. Apple wyemitował zielone obligacje o wartości 1 mld dolarów.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...