Harvard: Exxon Mobil zwodził opinię publiczną ws. zmian klimatu

Harvard: Exxon Mobil zwodził opinię publiczną ws. zmian klimatu
Rex Tillerson, sekretarz stanu USA, b. prezes Exxon Mobil / Youtube
REKLAMA

Naukowcy prestiżowego amerykańskiego uniwersytetu ocenili na podstawie analiz dokumentów i komunikatów Exxon Mobil, że paliwowy potentat przez około 40 lat świadomie wprowadzał w błąd opinię publiczną w sprawach związanych ze zmianami klimatu i ich skutkami.

Naukowcy z Harvardu analizując dokumenty paliwowego potentata w kwestii komunikacji na temat polityki klimatycznej z lat 1977-2014, stwierdzili systematyczną, policzalną rozbieżność” między informacjami na temat zmian klimatu, które krążyły wewnątrz amerykańskiej firmy, a komunikatami, które Exxon Mobil przekazywał na zewnątrz.

Z analiz dokumentów Exxon Mobil, którą przeprowadzili naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu, wynika, że w 80 proc. własnych analiz i wewnętrznej korespondencji nt. klimatu pracownicy potentata paliwowego przyznawali, że zmiany klimatu są realne i wywołuje je działalność człowieka.

W wewnętrznym raporcie z 1982 r. analitycy Exxon Mobil wskazywali na „potencjalnie katastrofalne wydarzenia”, które mogą wynikać ze zmian klimatu powodujących m.in. topnienie lodowców na Antarktydzie.

Z kolei w jednym z dokumentów z 1990 r. eksperci Exxon Mobil stwierdzali „dostrzegalny wpływ człowieka na globalny klimat”.  

Natomiast w ok. 80 proc. reklam i informacji przekazywanych opinii publicznej Exxon Mobil miał kwestionować lub bagatelizować fakt zmian klimatu.

W roku 1997, w którym podpisano przełomowy dla walki z globalnym ociepleniem protokół z Kioto, Exxon Mobil wydał reklamę, w której przekonywał, że nauka o zmianach klimatu jest „zbyt niepewna, aby legitymizować działania, które mogą spowodować kryzys gospodarczy”.

Trzy lata później Exxon Mobil opublikował na łamach „The New York Times” reklamę, w której określił zmiany klimatu jako „niepewną naukę”.

Rozmiar globalnego ocieplenia kwestionował w przeszłości również jeden z szefów Exxon Mobil, a obecnie szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson.

Współautorka raportu wydanego przez Harvard, specjalizująca się w historii nauki prof. Naomi Oreskes, ocenia ma łamach „The Times”, że Exxon Mobil miał do dyspozycji bardzo dobrych naukowców, co „kontrastuje z reklamami, które miały dużo większy zasięg”.

Odpowiadając na raport naukowców z Harvardu, Exxon Mobil ocenił wyniki ich badań jako „nieprecyzyjne”, „absurdalne” czy „wybiórcze”. – Nasze komunikaty były zgodne z naszym rozumieniem nauki o klimacie – agencja AFP cytuje oświadczenie paliwowego potentata. 

Wykład prof. Naomi Oreskes na temat badań nad zmianami klimatu (napisy w wersji polskiej można włączyć w prawym dolnym rogu):

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
No to zobaczymy czy ExxonMobile coś za to 'beknie'. Bo Amerykanie b. szybko udupili VW, który przez kilka lat sprzedawał auta z przekręconym firmwarem - a tu proszę 40 lat mataczenia, przekręcania faktów i podawanie pół-prawd do publicznej wiadomości... jak nie wymawiając nasz szanowny pan minister.
Mogel |
Amerykanie to nie Polacy. Nie patyczkują się z krętaczami, nawet jeżeli dotyczy to gigantów. Polecam film z transmisji przesłuchania szefów Appla w sprawie niepłacenia podatków w USA.
Seba |
Ale to samo robi nasz rząd ...

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...