Powstał największy na świecie koncern energetyczny. W 1/5 energia z OZE

Powstał największy na świecie koncern energetyczny. W 1/5 energia z OZE
Foto. danishwindindustryassociation, flickr cc

Chińskie władze zaakceptowały połączenie największego producenta węgla w Chinach, firmy Shenhua Group, z jednym z największych chińskich producentów energii China Guodian. Na potencjał wytwórczy nowej potęgi w 23-procentach złożą się odnawialne źródła energii.

Nowy podmiot z aktywami wycenianymi na 1,8 bln juanów, czyli około 271 mld dolarów, będzie największym na świecie producentem energii pod względem zainstalowanego potencjału i drugim pod względem generowanych przychodów.

Aktywa Shenhua Group szacowano ostatnio na 1 bln juanów. Produkcja węgla w ubiegłym roku wyniosła 290 mln ton, a potencjał wytwarzania energii, realizowanego w 90-procentach z węgla, sięgał 82 GW. Z kolei Guodian posiadał aktywa wyceniane na około 0,8 bln juanów, na które składał się m.in. potencjał wytwórczy rzędu 145 GW.

REKLAMA

Potencjał elektrowni nowej firmy sięgnie 227 GW. Dla porównania potencjał wytwórczy całej polskiej energetyki to około 40 GW. Nowy podmiot będzie odpowiadał za produkcję 13 proc. energii elektrycznej oraz 13 proc. wydobycia węgla w Chinach.

Na miks wytwarzania w nowej grupie, która będzie nosić nazwę China Energy Investment Corp., w 77-procentach złożą się elektrownie węglowe, w 14- proc. elektrownie wiatrowe, w 8-proc. elektrownie wodne oraz w 1-proc. elektrownie fotowoltaiczne.

Bloomberg komentuje, że połączenie Shenhua Group i China Guodian może być pierwszym z serii wielkich przejęć i fuzji w chińskiej energetyce, realizowanych w celu ograniczenia liczby państwowych przedsiębiorstw i zwiększenia efektywności.

REKLAMA

To kluczowe dla Shenhua [generacja z OZE – red.] ze względu na zmiany. Generacja z wiatru, słońca, atomu czy wody jest nadal gwarantowana przez regulatora, podczas gdy producenci energii z węgla muszą coraz mocniej konkurować na liberalizującym się rynku energii – komentuje Sophie Lu  z Bloomberg New Energy Finance.

Od 2010 roku udział OZE w miksie wytwarzania w Państwie Środka wzrósł o 8 pkt proc. W tym samym czasie udział węgla zmalał o 11 pkt proc. 

Chińczycy wytworzyli w 2010 r. w sumie 4,23 tys. TWh energii elektrycznej, przy czym udział węgla wynosił wówczas 76 proc., a źródeł odnawialnych 17 proc. – w tym 16 proc. zaspokajały elektrownie wodne.

Natomiast w ubiegłym roku w Chinach wyprodukowano 5,99 tys. TWh energii elektrycznej, udział węgla spadł do 65 proc., a OZE wzrósł do 25 proc. – w tym 20 proc. zaspokajała energetyka wodna, 3 proc. energetyka wiatrowa, a 1 proc. fotowoltaiczna.

Zgodnie z oficjalną strategią Pekinu, wpisaną do aktualnego planu pięcioletniego, w roku 2020 chiński potencjał generacji miałby się zwiększyć z obecnego ok. 1,604 TW do 1,928 TW. Na taki poziom mają składać się wówczas elektrownie węglowe (1,1 TW), wodne (340 GW), wiatrowe (210 GW), fotowoltaiczne (110 GW), gazowe (110 GW) oraz jądrowe (58 GW). Łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Chinach jest jednak wyższa już teraz. 

red. gramwzielone.pl