Potencjał elektrowni OZE w systemie aukcyjnym nadal niewielki

Potencjał elektrowni OZE w systemie aukcyjnym nadal niewielki
Fot. BayWa

Półtora roku po pierwszej aukcji dla nowych instalacji odnawialnych źródeł energii, a także rok po drugiej aukcji, pracę w systemie aukcyjnym rozpoczęło na razie tylko kilkanaście procent projektów objętych dotąd wsparciem. W kolejnych miesiącach nowych elektrowni głównie fotowoltaicznych w systemie aukcyjnym powinno być dużo więcej, a kolejni inwestorzy mają otrzymać możliwość wejścia do nowego mechanizmu rozliczeń w aukcjach, które mają się odbyć jeszcze w tym roku.

W pierwszej aukcji, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w grudniu 2016 r. prawo do rozliczeń w systemie aukcyjnym przyznano dla 84 nowych instalacji o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 1 MW.

W drugiej i jak na razie ostatniej aukcji dla nowych instalacji, która odbyła się do tej pory i w której również można było składać oferty na produkcję energii z instalacji OZE o jednostkowej mocy do 1 MW, wsparciem objęto już 352 oferty.

REKLAMA

Po tych dwóch aukcjach prawo do realizacji inwestycji w systemie aukcyjnym zyskało dotąd 436 projektów – niemal w całości dotyczących budowy elektrowni fotowoltaicznych, a także kilku pojedynczych elektrowni wiatrowych o mocy nieprzekraczającej 1 MW.

Ile z tych instalacji udało się wybudować i uruchomić z nich produkcję energii rok po przeprowadzeniu ostatniej aukcji dla nowych elektrowni OZE z 29 czerwca 2017 r.?

Jak dowiedział się portal Gramwzielone.pl w Urzędzie Regulacji Energetyki, na koniec pierwszej połowy 2018 r. produkcję energii elektrycznej, potwierdzoną przez operatora systemu dystrybucyjnego, rozpoczęło 57 instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy 41,112 MW, z czego 55 instalacji to instalacje wykorzystujące energię promieniowania słonecznego, których łączna moc wynosi 39,462 MW, natomiast 2 instalacje to instalacje wykorzystujące energię wiatru na lądzie o mocy 1,650 MW.

REKLAMA

Oznacza to, że do połowy 2018 r. produkcję energii w systemie aukcyjnym rozpoczęto w przypadku 13 proc. projektów objętych wsparciem w dotychczasowych aukcjach dla nowych instalacji (w systemie aukcyjnym działają też pierwsze istniejące wcześniej biogazownie i małe elektrownie wodne, których przeniesienie do tego nowego systemu umożliwiły przeprowadzone w grudniu 2016 r. i czerwcu 2017 r. tzw. aukcje migracyjne).

Wiadomo, że realizację inwestycji w systemie aukcyjnym, dla których dotąd zabezpieczono wsparcie, utrudniała niepewność związana z zasadami łączenia pomocy inwestycyjnej i operacyjnej. To ryzyko nie sprzyjało rozmowom z bankami na temat finansowania – mimo, że zgodnie z zasadami systemu aukcyjnego inwestorzy posiadają w nim gwarancje sprzedaży energii po znanej z góry cenie na okres 15 lat.

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o OZE, co nastąpiło w tym miesiącu, ryzyka związane z pomocą publiczną w systemie aukcyjnym powinny zostać wyjaśnione, co powinno poprawić pozycję inwestorów w rozmowach z bankami.  

Jesienią mają się odbyć kolejne aukcje dla OZE, w których szansę na realizację otrzymają nowe projekty OZE również w pozostałych technologiach. W sumie na ten rok Ministerstwo Energii przewidziało 13 aukcji, a ich organizację umożliwia Urzędowi Regulacji Energetyki znowelizowana ostatnio ustawa o OZE, w której poprawiono zapisy dotyczące łączenia pomocy publicznej w systemie aukcyjnym.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.