OZE pokryje zapotrzebowanie 90 proc. domów w Australii

OZE pokryje zapotrzebowanie 90 proc. domów w Australii
Conergy AG press
REKLAMA

Po zakończeniu realizowanych obecnie w Australii inwestycji w odnawialne źródła energii, będą one produkować energię pokrywającą niemal w całości zapotrzebowanie australijskich domów. Plany australijski sektor OZE ma jednak dużo większe.

Firma Green Energy Markets policzyła, że w okresie lipiec 2016 – czerwiec 2017 działające w Australii odnawialne źródła energii wyprodukowały energię, która pozwoliłaby na zaspokojenie 70 proc. potrzeb na energię australijskich gospodarstw domowych, w liczbie około 7,1 mln.

W tym czasie generacja z OZE odpowiadała 17,2-proc. udziałowi w australijskim miksie wytwarzania energii elektrycznej. Taka generacja odpowiadała unikniętej emisji CO2 porównywalnej do efektu, który uzyskano by wyłączając z ruchu drogowego 8,1 mln aut.

W ubiegłym miesiącu udział źródeł odnawialnych w australijskim miksie wyniósł 18,8 proc. Generacja z OZE odpowiadała ilości energii konsumowanej przez 8,2 mln gospodarstw domowych.

Green Energy Markets zakłada, że po ukończeniu realizowanych obecnie inwestycji, generacja z OZE będzie odpowiadać 90 proc. zapotrzebowania na energię gospodarstw domowych w Australii. Obecnie w trakcie budowy mają być 53 zaliczane do wielkoskalowych projekty OZE.

Sporą część energii odnawialnej dostarczają w Australii domowe systemy OZE. Obecnie działa tam już około 150 tys. małych, dachowych instalacji fotowoltaicznych, które produkują energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 226 tys. domów – wylicza Green Energy Markets, dodając, że tylko dachowe systemy PV zainstalowane w okresie lipiec 2016 - czerwiec 2017 pozwolą zaoszczędzić w perspektywie 10 lat gospodarstwom domowym około 1,6 mld dolarów australijskich (4,5 mld zł) i około 10 tys. dolarów na instalację (ok. 28,4 tys. zł).

Tylko w ubiegłym miesiącu zainstalowano w Australii 14,46 tys. małych, dachowych instalacji fotowoltaicznych, które będą produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 24,3 tys. domów, generując oszczędności na rachunkach za energię szacowane przez Green Energy Markets w okresie 10 lat na 171 mln dolarów australijskich, czyli ok. 485,7 mln zł.

Na potencjał OZE w Australii na koniec ubiegłego roku składały się głównie duże elektrownie wodne o mocy 7,14 GW, elektrownie wiatrowe o mocy 4,32 GW, a także elektrownie fotowoltaiczne o mocy 5,2 GW, których budowa w Australii ruszyła na dobre dopiero kilka lat temu.

Australijscy deweloperzy obok rozwoju kolejnych, liczonych w setkach megawatów projektów wiatrowych i solarnych, mają w planie budowę również ogromnych magazynów energii. W ubiegły miesiącu zapadła decyzja o budowie największego na świecie bateryjnego magazynu energii o mocy 100 MW i pojemności 129 MW, który stanie przy jednej z australijskich farm wiatrowych. Przetarg na jego wykonanie wygrała amerykańska Tesla. Więcej na ten temat w artykule: Tesla zbuduje największy bateryjny magazyn energii.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Szyszko |
Niemiecka prasa: Cena energii rośnie. To efekt opłaty OZE 28.08.2017r. 06:48 Jak poinformował BiznesAlert.pl, energia elektryczna w ciągu ostatnich dekad bardzo podrożała, między innymi dlatego, że państwo przeznaczało duże sumy na OZE. Czy się to opłacało? - zastanawia się niemiecki "Spiegel". Razem z uchwaleniem ustawy o rozbudowie odnawialnych źródeł energii w 2000 roku ówczesny rząd wprowadził tzw. opłatę na OZE. Do każdej kilowatogodziny doliczono dodatkową opłatę, która miała być przeznaczana na rozwój odnawialnej energii. Gospodarstwa domowe najdotkliwiej odczuły to obciążenie, ponieważ energochłonne przedsiębiorstwa zostały z opłaty zwolnione. "Udział energii z fotowoltaiki, turbin wiatrowych, elektrowni wodnych i biomasy w miksie energetycznym od tamtej pory stale rośnie, tak samo jak krytyka pod adresem opłaty na OZE" - czytamy niemieckim tygodniku. Od 2000 roku ceny energii za kilowatogodzinę wyraźnie wzrosły u naszego zachodniego sąsiada. Przeciętnie kosztuje ona dzisiaj dwukrotnie więcej niż 17 lat temu. Z kolei na rynku spotowym, gdzie dostawcy energii zaopatrują się w dodatkowe wolumeny energii, nie zmieniło się prawie nic. "Wprawdzie do 2008 roku ceny wyraźnie wzrosły, ale później wróciły do poziomu z 2000 roku. Co jest zatem przyczyną wzrostu cen dla odbiorcy końcowego?" - pyta niemiecki tygodnik. Jedną z nich był podatek od energii elektrycznej wprowadzony przez koalicję SPD i Zielonych - energia miała być droższa, a praca tańsza. Wpływy w dużej mierze trafiały do funduszu emerytalnego. Wzrost podatku z 1,28 centa za kilowatogodzinę do dzisiejszego 2,05 centa sprawił, że energia elektryczna odczuwalnie podrożała. Jednak przede wszystkim dwie inne zmienne w większej mierze przyczyniły się do wzrostu cen. Jedną z nich jest opłata OZE; w roku jej wprowadzenia wynosiła ona zaledwie 0,2 centa za kilowatogodzinę. Dziesięć lat później użytkownicy płacili już więcej niż dziesięciokrotność tej sumy (2,05 centa), a dzisiaj 6,88 centa. Wzrost ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w latach 2000-2017 wyniósł 14,62 centa za kilowatogodzinę. Drugim czynnikiem, który się zmienił, są opłaty sieciowe. Opłata za korzystanie z sieci elektrycznej wzrosła szczególnie od 2006 roku. W pierwszym roku wynosiła ona 6,93 proc. za kilowatogodzinę, do 2010 cena spadła do 5,86 centa, by później znowu wzrosnąć. Dzisiaj koncerny płacą 7,5 centa. Z reguły przerzucają one koszty na użytkowników - czytamy w BiznesAlert.pl.
Seb |
Spieprzaj na drzwo PawianPV. Nicki ci sie skończyły tubko?
SPS |
@Szyszkodnik: gospodarstwa niemieckie dopłacają do 'energiewende' średnio 18 euro na miesiąc. Niech każdy sam odpowie sobie czy to dużo czy mało. Minimalna stawka godzinowa w Niemczech to ok. 9 euro.
Sic |
@szyszko ty no i popatrz, ilu mniej Niemców kopnie w kalendarz dużo później, bo nie muszą wdychać pyłów z energetyki węglowej.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...