OZE pokryje zapotrzebowanie 90 proc. domów w Australii

OZE pokryje zapotrzebowanie 90 proc. domów w Australii
Conergy AG press

Po zakończeniu realizowanych obecnie w Australii inwestycji w odnawialne źródła energii, będą one produkować energię pokrywającą niemal w całości zapotrzebowanie australijskich domów. Plany australijski sektor OZE ma jednak dużo większe.

Firma Green Energy Markets policzyła, że w okresie lipiec 2016 – czerwiec 2017 działające w Australii odnawialne źródła energii wyprodukowały energię, która pozwoliłaby na zaspokojenie 70 proc. potrzeb na energię australijskich gospodarstw domowych, w liczbie około 7,1 mln.

W tym czasie generacja z OZE odpowiadała 17,2-proc. udziałowi w australijskim miksie wytwarzania energii elektrycznej. Taka generacja odpowiadała unikniętej emisji CO2 porównywalnej do efektu, który uzyskano by wyłączając z ruchu drogowego 8,1 mln aut.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu udział źródeł odnawialnych w australijskim miksie wyniósł 18,8 proc. Generacja z OZE odpowiadała ilości energii konsumowanej przez 8,2 mln gospodarstw domowych.

Green Energy Markets zakłada, że po ukończeniu realizowanych obecnie inwestycji, generacja z OZE będzie odpowiadać 90 proc. zapotrzebowania na energię gospodarstw domowych w Australii. Obecnie w trakcie budowy mają być 53 zaliczane do wielkoskalowych projekty OZE.

REKLAMA

Sporą część energii odnawialnej dostarczają w Australii domowe systemy OZE. Obecnie działa tam już około 150 tys. małych, dachowych instalacji fotowoltaicznych, które produkują energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 226 tys. domów – wylicza Green Energy Markets, dodając, że tylko dachowe systemy PV zainstalowane w okresie lipiec 2016 – czerwiec 2017 pozwolą zaoszczędzić w perspektywie 10 lat gospodarstwom domowym około 1,6 mld dolarów australijskich (4,5 mld zł) i około 10 tys. dolarów na instalację (ok. 28,4 tys. zł).

Tylko w ubiegłym miesiącu zainstalowano w Australii 14,46 tys. małych, dachowych instalacji fotowoltaicznych, które będą produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 24,3 tys. domów, generując oszczędności na rachunkach za energię szacowane przez Green Energy Markets w okresie 10 lat na 171 mln dolarów australijskich, czyli ok. 485,7 mln zł.

Na potencjał OZE w Australii na koniec ubiegłego roku składały się głównie duże elektrownie wodne o mocy 7,14 GW, elektrownie wiatrowe o mocy 4,32 GW, a także elektrownie fotowoltaiczne o mocy 5,2 GW, których budowa w Australii ruszyła na dobre dopiero kilka lat temu.

Australijscy deweloperzy obok rozwoju kolejnych, liczonych w setkach megawatów projektów wiatrowych i solarnych, mają w planie budowę również ogromnych magazynów energii. W ubiegły miesiącu zapadła decyzja o budowie największego na świecie bateryjnego magazynu energii o mocy 100 MW i pojemności 129 MW, który stanie przy jednej z australijskich farm wiatrowych. Przetarg na jego wykonanie wygrała amerykańska Tesla. Więcej na ten temat w artykule: Tesla zbuduje największy bateryjny magazyn energii.

red. gramwzielone.pl