Ruszyły egzaminy na instalatorów OZE. Spadła zdawalność

Ruszyły egzaminy na instalatorów OZE. Spadła zdawalność
Fot. Fortum Sverige
REKLAMA

W tym miesiącu Urząd Dozoru Technicznego przeprowadził pierwsze w tym roku egzaminy na certyfikowanych instalatorów OZE. Kolejne odbędą się w najbliższych tygodniach. Wznowienie egzaminów UDT umożliwiło rozporządzenie ministra energii, które weszło w życie w czerwcu i zastąpiło wcześniejsze, wygaszone w listopadzie ubiegłego roku.

Wznowienie egzaminów na certyfikowanych instalatorów mikro- (do 40 kWe) i małych (do 200 kWe) systemów produkujących odnawialną energię elektryczną lub instalacji OZE o mocy cieplnej do 600 kW było możliwe dzięki wejściu w życie w czerwcu br. nowego rozporządzenia.

To umożliwiło wznowienie egzaminów, których realizacja została wstrzymana w ubiegłym roku na skutek wygaśnięcia wcześniejszego rozporządzenia, które utraciło moc na początku listopada 2016 r.

Wydawany przez UDT na podstawie zdanego egzaminu certyfikat potwierdza posiadanie kwalifikacji do instalowania kotłów i pieców na biomasę, systemów fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła lub płytkich systemów geotermalnych. Jest wydawany na 5 lat, a po tym okresie może zostać przedłużony na kolejne 5 lat po spełnieniu przez instalatora niezbędnych wymagań.

W ostatnich tygodniach organizowano głównie egzaminy dla instalatorów systemów fotowoltaicznych. Przeprowadzono również pierwszy w tym roku egzamin na certyfikowanego instalatora kolektorów słonecznych.

W planach UDT ma jeszcze organizację egzaminów na instalatorów systemów fotowoltaicznych, które odbędą się 30 sierpnia w Katowicach, 7 września w Rzeszowie, 27 września w Kielcach oraz 12 października w Tarnowie.

Ponadto zaplanowano jeden egzamin na instalatorów pomp ciepła, który odbędzie się 29 sierpnia w Warszawie, a także jeden egzamin dla instalatorów kolektorów słonecznych – zaplanowany na 30 sierpnia w Lublinie.

O ile podczas ubiegłorocznych egzaminów zdawalność sięgała 70 proc., pozytywne wyniki w pierwszych tegorocznych egzaminach dla instalatorów OZE, odbywających się po ich wznowieniu przez UDT, notuje często dużo mniejszy odsetek zdających.

Jak informuje Edyta Grabowska z firmy Atum, organizatora szkoleń dla osób chcących uzyskać certyfikat instalatora UDT, do pierwszych sześciu tegorocznych egzaminów – pięciu z systemów fotowoltaicznych i jednego ze słonecznych systemów grzewczych – przystąpiło łącznie 136 osób.

Atum podaje, że zdawalność wyniosła np. dla egzaminu we Wrocławiu – 63,6 proc., dla egzaminów w Płocku – jedynie 31,8 i 37 proc., a w Katowicach – 57 proc.

Każdy ośrodek szkoleniowy posiada własny numer akredytacji i ten numer zamieszcza się na zaświadczeniu, dzięki czemu można zweryfikować, jaki poziom zdawalności osiągają kursanci w danej jednostce szkoleniowej. Oczywiście nie jest to jedyna informacja, na której powinien opierać się osoba wybierająca firmę szkoleniową. Zdarza się bowiem, że kursanci odraczają w czasie decyzję o przystąpieniu do egzaminu, przez co nawet najlepiej przekazana wiedza ulatnia się i dezaktualizuje. Dochodzi również czynnik stresu – komentuje Edyta Grabowska z firmy Atum.

Obecnie w bazie certyfikowanych instalatorów mikro- i małych systemów OZE znajduje się już niemal 2 tys. osób. W tym 1457 osób posiada certyfikat instalatora systemów fotowoltaicznych, 254 – certyfikat instalatora pomp ciepła, 112 – certyfikat instalatora kolektorów słonecznych, 72 – certyfikat instalatora kotłów i pieców na biomasę, a 48 – certyfikat instalatora płytkich systemów geotermalnych. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (17)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
To nie egzaminy- to okradanie kandydatów z pieniedzy, to biznes, rabunek finansowy biorąc pod uwagę wysokość opłaty za egzamin. Nic dziwnego, że podobnie jak po wzrośie opłat za egzaminy na prawo jazdy- zdawalność będzie spadała
IXI |
Konieczność uzyskiwania i odnawiania uprawnień, zwanych potocznie "SEP-owskimi" jeszcze rozumiem. Jest na przykład wielu elektroników, którym brak wiedzy i doświadczenia w zwykłej (i dla ich umysłu prymitywnej) elektryki siłowo-prądowej. Poza tym egzaminy "SEP-owskie" są tanie. Ale w przypadku fotowoltaiki, zgadzam się z przedmówcą - to zwykły biznes, nie mający wiele wspólnego z bezpieczeństwem w pracy. No, chyba, że za instalację bierze się piekarz, i to wyłącznie taki, który nie jest samoukiem i pasjonatem w dziedzinie elektryki.
xxx |
Przecież wystarczą uprawnienia jak ma każdy elektryk więc po co uprawnienia OZE
IXI |
Pół biedy, jak pracodawca wyłoży kasę za pracownika. Tak dzieje się masowo przy uprawnieniach SEP, bo są tanie. Nieraz pracodawca funduje także kurs. A z uprawnieniami OZE takie coś raczej się chyba nie zdarza.
James |
Te egzaminy to wielka bzdura. Do uprawnień SEP powinien być dodany punkt odpowiadający za montaż instalacji OZE i wymienione które możesz instalować: -fotowoltaika -pompy ciepła -etc.
ekspert |
Typowa instalacja PV składa się z paneli, inwertera i przyłącza do sieci elektroenergetycznej. Panele i inwertery, to zakres kompetencji elektronika. Przyłączenie inwertera do sieci, to sprawa elektryka z uprawnieniami. Po co jakieś uprawnienia dla instalatora PV? Czy prowadzenie serwisu inwerterów PV też wymaga uprawnień? Nie wymaga, bo wymaga to dużej specjalistycznej wiedzy i przekracza zakres wiedzy egzaminatorów kandydatów na instalatorów PV. Czy elektronik serwisujący np. spawalnicze urządzenia inwertorowe potrzebuje uprawnień SEP powyżej 1kV? Nie potrzebuje, chociaż napięcia pilotujące w tych urządzeniach przekraczają 10kV. Nie potrzebuje, bo jego wiedzy, która jest niezbędna dla obsługi tego typu urządzeń nie zastąpi żaden papierek typu instalator PV. Nie widzę merytorycznego uzasadnienia wprowadzanie uprawnień instalatora PV.
Aldebaran |
A co ma UDT do paneli PV ? Jedyna instytucja, która sama sobie określa budżet i tworzy przepisy. A pensje w UDT - bajka! UDT niech się zajmuje tym czym powinien - zbiornikami i urządzeniami transportowymi, bo do tego został powołany, UDT nie zajmował się elektryką. Tak jak piszą przedmówcy - lobbing, skok na kasę i nic więcej. Dlatego OZE w Polsce jest tak drogie. Każdy chce się na maksa nachapać pod płaszczykiem ekologii i iluzorycznych zysków.
TomB |
De FACTO - nie wiem do czego te uprawnienia UDT-u . Gdzie one są wymagane . Na uprawnieniach SEP-wskich jest punkt o źródłacg wytwórczych . I to starczy. Mam te uprawnienia z UDTu -ale robiłem pod wymagania Prosumenta i tak na przyszłość. Do zgłoszenia instalacji w ZE są potrzebne SEP owskie.
TomB |
Co do zdawalności. EGZAMIN - jest prosty dla każdego co ma wykształcenie z branży elektrotechnicznej. NIE ZDAJĄ - PRAWDZIWE GŁĄBY. I dobrze się dzieje - bo ludzie, których ja spotkałem na szkoleniu i na egzaminie nie powinni być do tego dopuszczeni . Dzisiaj w Polsce ruszyła fala szkoleń w Urzędach Pracy gdzie kieruje się ludzi masowo nie sprawdzając ich zdolności umysłowych. Jeśli ktoś z Was był na takim szkoleniu i egzaminie to potwierdzi moje słowa. A egzaminy SEPowskie prowadzone są przez ośrodki , które dopuszczają idiotów i podpisują uprawnienia byle komu. O tym mógłbym pisać i pisać
Baszko |
UDT samo sobie nie wymyśliło że będzie przeprowadzać egzaminy dla instalatorów OZE. To zostało wpisane w ustawie i odpowiednich rozporządzeniach. Stawki też UDT nie wymyśliło tylko ministerstwo które zamieściło je w rozporządzeniu. Co do samych egzaminów są one łatwe dla kogoś kto zna temat i o to w tym chodzi. Certyfikowany instalator ma wykazywać znajomość tematu którym się zajmuje, przynajmniej ja jako klient tego bym oczekiwał. A zdawalność jest niska ponieważ sporo osób jest z "łapanki" i pojęcia nie ma o czym do nich się mówi na tych szkoleniach. Jak oni mają zdać egzamin po trzech dniach szkolenia??? Ja się cieszę że ten certyfikat ma jakąś wartość a nie kolejny papierek do kolekcji pt. zapłaciłem to mam.
Aldebaran |
@Baszko, naprawdę wierzysz w to co piszesz ? UDT jest m.in. PCA i ma żywotny interes w tym aby "łapać" wszelkie nadarzające się okazje. Reszta to powiedzmy lobbing. Nie sadzę aby w Sejmie istniała znacząca grupa posłów, która ma wiedzę na temat instalacji PV, a tym bardziej rozmyślała o konieczności uzyskania certyfikatu....
alladyn-solar-batt |
,,UDT samo sobie nie wymyśliło że będzie przeprowadzać egzaminy dla instalatorów OZE. To zostało wpisane w ustawie i odpowiednich rozporządzeniach.''- Baszko- zabierasz głos w materii o której nie masz bladego pojęcia. Nie bywałeś na komoisjach sejmowych w 2015 roku.Nie widziałeś jak babsko z UDT (przedstawiciel UDT) lobbuje na każdym posiedzeniu twardo obstając za ,,wrzutą'' Prezesa do Ustawy o tym by egzaminować. By przydać UDT-owi zarobku na maluczkich.Te egzaminy, te ,,uprawnienia'' to taka sama lipa i taki sam szwindel (nie ważne że szwindel wszemy do ustawy- nadal jest szwindlem) jakbyś w UDT zrobił egzaminy dla kierowcow, którzy jeżdżą samochodami o karoserii koloru czarnego (bo ktoś sobie ubrdał, że takie sa bardziej niebezpieczne). Polska to kraj fikcji i rabunku.Egzaminowanie elektryka posiadającego SEP po raz wtóry- to uosobienie fikcji. Zainstalowanie w przepisach Ustawy/rozporządzeniu lichwiarskich stawek dla UDT pod pozorem i płaszcykiem rzekomej potrzeby egzaminowania- to kolejna fikcja i w jednym- przekręt. Kiedy zapytasz ,,egzaminatorów'' w UDT czym się różnią charakterystyki bezpieczników na prąd zmienny od charakterystyk bezpieczników na prąd stały - żaden nie miałpojęcia...To tyle na temat tego ktoi kogo winien egzaminować.Oplaty za te egzaminy- to SKOK na kasę.Nie pierwszy i nie ostatni SKOK tej władzy.
Baszko |
@alladyn-solar-batt - prowadzę ośrodek szkoleniowy akredytowany m.in. w UDT i nie zgadzam się z tym co piszesz, właściwie mam wrażenie że zapadła Ci w pamięci jakaś baba i na tym skupiasz swoje wspomnienia. Wiem kogo szkolimy i kto do nas przychodzi na szkolenia. W głównej mierze kieruję się rachunkiem ekonomicznym, nie wolontariatem i nie rozumiem ciśnienia na te egzaminy. Certyfikat instalatora OZE jest NIEOBOWIĄZKOWY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jeśli ktoś chce go uzyskać niech spełni wymagania. Proszę też zasięgnąć informacji jak wygląda certyfikacja w Niemczech i ile to tam kosztuje w TUV. TUV też obsługuje Czechy i Słowację i proszę wierzyć, że ceny za egzamin w UDT są bardzo "promocyjne". Lwia część instalatorów którzy realnie zajmują się instalowaniem OZE uzyskała certyfikaty jeszcze pod poprzednim rozporządzeniem, teraz to ludzie z Urzędu Pracy z programu przekwalifikowania z piekarza na instalatora OZE którzy nigdy na oczy nie widzieli instalacji PV, SH czy HP.
załamany |
już elektrycy którym nie potrzebne są uprawnienia (czy doszkolenie z PV) wzięli się za pisanie projektów budowlanych dużych instalacji PV i wychodzą, jakie bzdury są popisane. Praktycznie 85% projektów budowlanych (dużych instalacji PV) należy przeprojektować aby to miało ręce i nogi. Więc już nie wypisujcie, że elektrycy wszystko wiedzą co i jak bo tak nie jest. Jednak faktem jest, że egzaminy w UDT nic nie mają wspólnego z późniejszym doborem podzespołów do instalacji itp.
taka prawda |
a co tu trzeba zdawać ??? kolejny biznesik egzaminacyjny sobie porobili ! Pojęciem fotowoltaiki powinien zajmować się SEP a nie UDT kolesie od koparek. Zresztą jeszcze na mądrzejszego od siebie na tych wykładach fotowoltaicznych nie trafiłem, zatem kto tworzy komisje ? Nawet procesu kombinacji i rekombinacji nośników nie umieja poprawnie opisać.
yoko |
banda starych zflustrowanych dziadków robi skok na kasę i tyle. Słabi mnie jak taki nieudaczny egzaminator nie umie udzielić odpowiedzi na zadane przeze mnie pytanie (czasem ich specjalnie po egzaminie podpytuję). Albo gdy wychodzi na to że są zwykłymi bucami z elektrotechniki.
obi łan |
sam byłem świadkiem jak egazminatorzy SEPu zacierali ręce że ustawa doda im coś więcej do egzaminowania... przecież tu tylko o kasę chodzi. Rzadko kiedy egzaminator jest dobrym fachowcem z elektrotechniki. Bazuje tylko na mniej lub lepiej pojętym zagadnieniu obowiązujących przepisów

Giełda OZE

Kupię projekty PV na terenie całej Polski

Kupię projekty PV na terenie całej Polski na każdym etapie realizacji. Proszę o przesyłanie dokument czytaj dalej...

Wydzierżawię grunty pod fotowoltaikę

Poszukuję do wydzierżawienia gruntów pod instalację fotowoltaiczne na terenie całego kraju. Mile wid czytaj dalej...

kupię PV z aukcjami

Jestem zainteresowany kupnem projektów PV z wygranymi aukcjami. Radosław Włodarczyk czytaj dalej...

Oferuję zespół monterów pv

Oferuję zespół 8 doświadczonych monterów instalacji pv. Instalatorzy posiadają doświadczenie przy p czytaj dalej...