W. Brytania: już ponad połowa energii z niskoemisyjnych źródeł

W. Brytania: już ponad połowa energii z niskoemisyjnych źródeł
Vattenfall press

Według analiz brytyjskiego koncernu energetycznego Drax, udział niskoemisyjnych źródeł nie tylko działających na Wyspach źródeł odnawialnych, ale również elektrowni jądrowych wzrósł w II kwartale 2017 r. do średniego poziomu 56 proc.

Szczyt generacji wyłącznie z OZE – elektrowni wiatrowych, słonecznych, biomasowych i wodnych – w minionym kwartale przypadł na Wyspach na 7 czerwca, na godz. 13, sięgając 56 proc. brytyjskiego miksu energi. Te źródła pracowały wówczas z mocą 19,1 GW.

W tym samym czasie wszystkie niskoemisyjne źródła, w tym także elektrownie jądrowe, zaspokajały 89 proc. zapotrzebowania na energię w brytyjskiej gospodarce.

REKLAMA

Odpowiadający za produkcję ok. 7 proc. energii elektrycznej na Wyspach koncern energetyczny Drax ocenia, że kolejne rekordy produkcji energii odnawialnej to wyłącznie kwestia czasu, odnotowując, że w trakcie budowy w Wielkiej Brytanii i u jej wybrzeży są elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 6 GW, a wzrost generacji z OZE zwiększy też planowana konwersja elektrowni węglowych na jednostki spalające biomasę – w tym przypadku chodzi m.in. o konwersję bloku o mocy 1,1 GW, który znajduje się w największej brytyjskiej elektrowni Drax, której łączna moc sięga niemal 4 GW.

Na wymienione 6 GW planowanych inwestycji wiatrowych składa się 3,6 GW w morskiej energetyce wiatrowej dzięki realizowanym projektom Hornsea 1 i 2, Race Bank, Dudgeon, Rampion, Galloper oraz Walney 1 i 2. Planowane około 2,5 GW w lądowej energetyce wiatrowej to zasługa projektów realizowanych głównie w Szkocji i Walii – największe z tych projektów, każdy o mocy ponad 100 MW, to Kilgallioch, Pen y Cymoedd, Clyde Extension, Muaitheabhal oraz Bhlaraidh.

REKLAMA

Dominującym źródłem energii elektrycznej na Wyspach są elektrownie gazowe. W ubiegłym roku energetyka gazowa miała 42,4-procentowy udział w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej (rok wcześniej 29,5 proc.), źródła odnawialne osiągnęły udział na poziomie 24,4 proc. (rok wcześniej 24,6 proc.), energetyka jądrowa miała 21,2-proc. udział (20,7 proc. w roku 2015), a z węgla Brytyjczycy wyprodukowali 9,1 proc. energii wobec 22,3 proc. w 2015 r.

W I połowie 2017 r. elektrownie węglowe odpowiadały już tylko za 2 proc. produkcji energii w Wielkiej Brytanii. Zaledwie w ciągu pięciu lat udział elektrowni węglowych w wytwarzaniu energii na wyspach spadł z około 40 proc. do zaledwie 2 proc. odnotowanych w I połowie br.

Na Wyspach działa nadal 8 elektrowni węglowych. Ich moc sięga – poza znajdującą się w Irlandii mniejszą elektrownią o mocy 0,52 GW – od ok. 1,5 GW do 2 GW.

Brytyjski rząd skierował do konsultacji plan zakładający wyłączenie wszystkich elektrowni na węgiel do roku 2025. Zdaniem ekspertów brytyjskiego rynku energii, zamknięcie ostatniej brytyjskiej elektrowni węglowej nastąpi jednak kilka lat wcześniej.

Wzrost udziału OZE w produkcji energii w Wielkiejj Brytanii (z lewej) oraz brytyjski miks energetyczny w czerwcu (z prawej). Źródło: Drax.

red. gramwzielone.pl