Ile energii cieplnej produkuje się w Polsce z OZE i jaki jest jej koszt?

Ile energii cieplnej produkuje się w Polsce z OZE i jaki jest jej koszt?
Fot. Darren Shilson, flickr cc
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki podał strukturę miksu wytwarzania energii cieplnej za ubiegły rok, wskazując również średnie ceny ciepła produkowanego z wykorzystaniem poszczególnych rodzajów paliw. Udział zaliczanej do OZE energii cieplnej jest wliczany do przyjętego przez polski rząd krajowego celu OZE i będzie decydować o tym, czy nasz kraj wypełni ogólny 15-procentowy cel dla energetyki odnawialnej na rok 2020.

Najnowszy raport Urzędu Regulacji Energetyki pt. "Energetyka cieplna w liczbach - 2016" przedstawia wyniki badania działalności koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych w minionym roku. W badaniu tym udział wzięło 437 przedsiębiorstw posiadających koncesje udzielone przez Prezesa URE na działalność związaną z zaopatrzeniem odbiorców w ciepło, funkcjonujących na regulowanym rynku ciepła w 2016 r.

Urząd Regulacji Energetyki podaje, że w 2016 r. całkowita moc cieplna zainstalowana u koncesjonowanych wytwórców ciepła wynosiła 54 259,8 MW, podczas gdy jeszcze w 2002 r. sięgała 70 952,8 MW. URE zaznacza przy tym, że w latach 2002-2016 koncesjonowane ciepłownictwo zredukowało zatrudnienie o połowę.

W 2016 r. koncesjonowane przedsiębiorstwa wytworzyły, łącznie z ciepłem odzyskanym w procesach technologicznych, 416,9 tys. TJ energii cieplnej, z czego 234,7 tys. TJ zostało wytworzone w kogeneracji. URE zaznacza że tylko 30 proc. wytwórców ciepła wytwarzało ciepło w kogeneracji.

Udział energii cieplnej wytwarzanego w kogeneracji z produkcją energii elektrycznej w produkcji ciepła ogółem kształtuje się od kilku lat na niezmienionym poziomie. W 2016 r. wyniósł ogółem 61 proc.

Podobnie jak w latach ubiegłych, w 2016 r. podstawowym paliwem w źródłach ciepła wykorzystywanym do jego wytwarzania nadal był węgiel kamienny. URE podkreśla, że mimo, że udział poszczególnych paliw w wytwarzaniu ciepła był również dosyć zróżnicowany pod względem terytorialnym, w województwach świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, małopolskim i opolskim ponad 90 proc. ciepła wciąż wytwarzano z węgla kamiennego.

W ubiegłym roku z węgla kamiennego wyprodukowano w Polsce 320,6 tys. TJ energii cieplnej, w tym 223 tys. TJ wytworzono w kogeneracji. Produkcja z węgla brunatnego wyniosła ok. 7 tys. TJ, w tym 6,48 tys. TJ powstało z instalacjach kogeneracyjnych.

Ważny udział w produkcji ciepła w ubiegłym roku miał również olej opałowy – głównie ciężki, w minimalnym stopniu lekki (ok. 24,69 tys. TJ, w tym 24,53 tys. TJ z kogeneracji). Produkcja z gazu ziemnego – głównie wysokometanowego, w małym stopniu z zaazatowanego – wyniosła łącznie 31,4 tys. TJ, z czego 20,95 tys. TJ powstało w kogeneracji.

Produkcja z biomasy odpowiadała wartości 32,43 tys. TJ, z czego 29,75 tys. TJ powstało w jednostkach kogeneracyjnych. Najwięcej ciepła z biomasy – około 10,9 tys. TJ wyprodukowano w woj. kujawsko-pomorskim.

Z biogazu wyprodukowano 114,9 TJ ciepła – całość w skojarzeniu z energią elektryczną. W tym 102,69 TJ wyprodukowano w woj. kujawsko-pomorskim.

W pozostałych instalacjach OZE powstało tylko 610,29 TJ energii cieplnej – w tym przypadku produkcji ciepła w ogóle nie towarzyszyła produkcja energii elektrycznej. W tym przypadku produkcja aż 541,59 TJ przypadła na woj. małopolskie.

Z odpadów komunalnych wytworzono 2 tys. TJ ciepła – całość w jednostkach kogeneracyjnych, a z opadów przemysłowych zaliczonych do nieodnawialnych powstało 650,12 TJ, w tym 610,93 TJ w kogeneracji.

Procentowo udział generacji z paliw węglowych wyniósł w ubiegłym roku 75 proc. wobec 81,7 proc. w roku 2002. Udział paliw gazowych wzrósł w latach 2002-2016 z 3,7 proc. do 7,2 proc., udział oleju opałowego zmniejszył się z 7,8 proc. do 5,6 proc., a udział paliw stosowanych w jednostkach wytwórczych stanowiących źródła OZE, w szczególności biomasy, w 2016 r. wyniósł 7,6 proc.

Po piętnastu latach badań koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych można stwierdzić, że dywersyfikacja paliw zużywanych do produkcji ciepła postępuje bardzo powoli. Pomimo spadku udziału paliw węglowych w produkcji ciepła ‒ o 6,7 punktu procentowego w porównaniu z 2002 r., w 2016 r. paliwa węglowe w dalszym ciągu stanowiły3/4 paliw zużywanych w źródłach ciepła. W badanych latach zaobserwowano wzrost udziału paliw gazowych – o 3,5 punktu procentowego i źródeł OZE – o 4,7 punktu procentowego – komentuje Urząd Regulacji Energetyki.

Koszty produkcji ciepła

W ubiegłym roku średnia cena ciepła wyniosła 38,27 zł/GJ wobec 38,61 zł/GJ w roku 2015 oraz 22,98 zł/GJ w roku 2002.

Najdroższe w 2016 r. było ciepło z oleju opałowego lekkiego – kosztowało średnio 77,25 zł/GJ wobec ceny 84,77 zł/GJ rok wcześniej. Ciepło z najpopularniejszego paliwa w ciepłownictwie, czyli węgla kamiennego, kosztowało przeciętnie 37,43 zł/GJ wobec 37,7 zł/GJ przed rokiem.

Ciepło z biomasy kosztowało przeciętnie 41,4 zł/GJ wobec 40,94 zł/GJ w roku 2015 oraz wobec 26,87 zł/GJ w roku 2002. Koszt energii cieplnej z paliw zaliczanych do grupy „inne OZE” wynosił w ubiegłym roku przeciętnie 41,4 zł/GJ wobec 40,94 zł/GJ w roku 2015. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pros |
Koszmarne te ceny ciepła. 14 gr/kWh z węgla to porażka. Zakładam, że przedsiębiorstwa ciepłownicze mają wyższą sprawność spalania niż węglowe kotły domowe. Z pompy ciepła korzystając z taniej taryfy uzyskuje się około 7 gr/kWh bez kiwnięcia palcem, nie mówiąc o szuflowaniu syfie itp. Taka to "drobna" różnica ;-)
Aldebaran |
Wlicz jeszcze koszt zakupu i serwisowania "lepszej" PC w wysokości 50 tys. zł przy koszcie zakupu kotła na ekogroszek ~ 7 tys, wtedy cena za kWh nie wyniesie 7 gr. Poza tym 7 gr jest tylko przy prądzie w II taryfie. W I taryfie cena za 1 kWh wynosi 16,75 gr.
pros |
Pc nie musi kosztować 50 tys, lecz nieco ponad 20 tys z kotłownią, a do kotła węglowego dolicz kotłownię, to wyjdzie sporo ponad 10tys, a nie 7. Do węgla dolicz koszty i uciążliwość codziennej obsługi i nie pisz, że to nic nie kosztuje bo jest to hobby palących węglem. Nie zapominajmy o trujących produktach nawet "czystego" spalania w kotle retortowym, bo tlenki siarki i inne syfy zatruwają powietrze, którym właściciel węglowca musi oddychać. Zgodzę się, że w I taryfie prąd jest droższy, ale po co z niego korzystać, skoro tania taryfa jest tańsza a dzięki dużej bezwładności instalacji komfort jest taki sam ?
Aldebaran |
@pros Choćbyś stanął na głowie PC za 20 tys. nie ogrzejesz domu z lat 70-90 -tych, a nawet nowszych, a takie domy przeważają. Piszę o istniejących domach, które kotłownie mają, więc właściciel nie ponosi żadnych kosztów instalacji kotłowni. Zgoda co do nowobudowanych ciepłych domów - tam PC jak najbardziej. Również zgoda co do trującego syfu z komina.
pros |
Masz rację, kluczem jest termomodernizacja. Tak jak się wymienia stare auta na nowe, gdyż eksploatacja ich jest za droga (naprawy, zawodność, komfort), tak samo trzeba z domami - te trudniej jest wymienić, w pierwszej kolejności konieczna jest więc rozsądnie wykonana termomodernizacja. Tu mogłoby pomóc państwo zamiast zasypywać pieniędzmi kopalnie, te środki można by właśnie przeznaczyć na termomodernizację.
Aldebaran |
Drugim kluczem jest sprzedaż PC po normalnych cenach. Nie jest normalne, że cena PC wynosi 50 tys. zł. Jest to cena samochodu. Niech mnie ktoś przekona, że PC jest bardziej skomplikowana i droższa w produkcji niż samochód. Zresztą można porównać wagę - PC 140 kg, samochód 1400 kg. Wbrew pozorom jest to dobre porównanie i przejrzenie na oczy jak ceny PC są wyśrubowane. Jeśli tak bardzo producentom i sprzedawcom PC zależy na ekologii, o czym tak namolnie przekonują w swoich folderach, to niech wreszcie obniżą ceny PC do normalnych poziomów, tak aby mogły stać się popularne. Obecny rynek PC jest zwykłym żerowaniem na zmanipulowanych ludziach mieszaniną ekologii i wielkich oszczędności dla użytkownika. Tymczasem ten potencjalny zysk z użytkowania PC sprzedawca wlicza sobie na swoją korzyść. Marże na rynku PC są skandaliczne. Zresztą marże w całym rynku OZE takie są. Sławetny przykład grzałki "solarnej" 6 kW za 230 zł, podczas gdy grzałka "niesolarna" kosztowała 54 zł.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...