Moody’s ocenia nowelizację ustawy o OZE

Moody’s ocenia nowelizację ustawy o OZE
Fot. wholehole, flickr cc
REKLAMA

Czołowa agencja ratingowa Moody’s oceniła, jaki wpływ na polską energetykę mogą mieć ostatnie zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii.

Przyjęta przez Sejm w dniu 20 lipca 2017 r., a ostatnio podpisana przez prezydenta, ustawa o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii zmienia sposób określania wysokości opłaty zastępczej, poprzez powiązanie jej wysokości z rynkowymi cenami praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia.

Jednostkowa opłata zastępcza, o której mowa w art. 56 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, będzie wyznaczana na podstawie średniej ceny praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w poprzednim roku kalendarzowym i będzie naliczana w oparciu o wskaźnik 125 proc. rocznej ceny średnioważonej praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia innych niż wydanych dla energii elektrycznej z biogazu rolniczego, z tym że nie będzie mogła być wyższa niż 300,03 złotych za 1 MWh.

Przyjmowana nowelizacja może pomóc państwowym koncernom energetycznym, które kilka lat temu wybierały możliwość zakupu zielonych certyfikatów na podstawie zawieranych z wytwórcami długoterminowych umów, po cenach odnoszących się do tzw. opłaty zastępczej – wówczas niższych nawet o 30 proc. od rynkowych cen zielonych certyfikatów w notowaniach na Towarowej Giełdzie Energii. Obecnie, na skutek odnotowanego w ostatnich latach drastycznego spadku rynkowych cen certyfikatów, ceny wynikające z długoterminowych umów są znacznie wyższe od cen uzyskiwanych na TGE. 

Podpisana przez prezydenta nowelizacja może natomiast uderzyć w producentów energii odnawialnej, którzy działają w systemie zielonych certyfikatów, pozbawiając ich nadziei na wzrost cen certyfikatów powyżej nowego, relatywnie niskiego poziomu opłaty zastępczej, który już w przyszłym miesiącu spadnie z 300,03 zł do około 92 zł/MWh, a w roku 2018 może wynieść już tylko około 40 zł/MWh.

Na potencjalne konsekwencje nowych regulacji dla rynku energetycznego w Polsce zwróciła uwagę agencja ratingowa Moody’s, oceniając, że będą one mieć pozytywny wpływ na biznes państwowych koncernów energetycznych PGE, Taurona, Energi i Enei.

Poprawka do ustawy o OZE będzie korzystna dla koncernów sprzedających energię, które kupują zielone certyfikaty od producentów energii odnawialnej, ponieważ ograniczenie opłaty zastępczej obniży ich koszty – napisał w komentarzu nt. sytuacji rynku OZE w Polsce Moody’s.

Czołowa agencja ratingowa dodaje, że „poprawka zmienia opłatę zastępczą ze stałego poziomu do wysokości, która jest powiązana z rynkową ceną certyfikatów, spadającą na skutek ich nadpodaży, co uderzy w producentów energii odnawialnej, czyniąc ich projekty nieopłacalnymi”.

Ostrzegamy, że brak przewidywalności systemu prawnego może mieć wpływ na warunki finansowania projektów w energetyce odnawialnej w Polsce, ponieważ ryzyko regulacyjne to ważny aspekt przy określaniu warunków kredytowania – podkreśla Moody’s. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (17)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wiatrakowiec |
Przeciesz to bylo pisane wlasnie po to ... zeby uwalic producentow z OZE , a napchac kiesznie BIG ENERGY !!
Szyszko |
Kolejni eksperci wynagradzani przez lobby wiatrowe. Jak ci co napisali ekspertyzę za 13 mln zł i na jej podstawie kupiono hiszpańskie wiatraki, gdzie prognozowali z.certyfikaty po 300 zł.
. |
ŚciemaPv pokaż mi tych polskich ekspertów z dziurawymi skarpetkami opłacanych przez stopwiatrakom. Tylko niech najpierw umyją wąsy z barszczu.
Szyszko |
Ale mnie dziś kołtun swędzi, będzie deszcz
Lig |
Złodziejskie Państwo! Jak to mówią "złodziej tylko raz przejdzie przez wieś". Miejmy nadzieję, że inne sektory gospodarki nie spotka taka złodziejska polityka jaka teraz spotkała branżę OZE. Ale jak sw-nią z wiejskiej raz udało się zrabować prywatny biznes to w przyszłości nie oprą się pokusie i zrabują kolejne sektory gospodarki.
ElektrowniaPV |
Ile wart jest zielony certyfikat ? - wart jest tyle ile ktoś tam sobie wymyśli i napisze czyli jego realna wartość dla finalnego odbiorcy energii wynosi 0 (słownie: zero) nic
Windturbiness |
Skończyła sie kasa dla górników to musimy wspomuc państwowe koncerny czytaj "górnictwo" a przy okazji wywłaszczy sie prywatne interesy i przejmie za grosze ale troszke drogo nam to wyjdzie ,bo jurz szykuja sie odszkodowania w miliardach euro . Powtórka z sytuacji w Hiszpani tam za to poszli siedzieć ciekawe jak będzie u nas ja postuluje za wprowadzeniem odpowiedzialnośći własnym mająntkiem dla posłów prejektodawców.
PawianPv |
Ile jest wart troll który pisze na forum? Proszę zapłacić za zeszły miesiąc bo zacznę pisać posty krytyczne wobec dobrej zmiany
ElektrowniaPV |
@windturbiness Wspomóc przez "ó" piszemy. Nie strasz sądami bo przypadek Hiszpanii to zupełnie inny case. Ponadto sądy powinny się zająć przypadkami stawiania turbin wbrew woli mieszkańców i korumpowaniem władz lokalnych bo to były niezłe wałki.
K. |
Elektrownia Pv Piszesz o wałkach to może coś z konkretów ? Czý to kolejne hasła Pis ?
TchorzewskiZajączkowski |
Uwaga uwaga, MojaPZPR vel PawianPV jest opłacany ze środków ME, nie warto z tym kołtunem dyskutować :)
Wiatrakowiec |
Tak zostawmy tego ELEKTROWNIA PV .... ignorowac pajaca i tyle !!! Elekt.PV O zdziwsz sie jakie kary beda placone.... i to z twojej kieszni i nie stety z mojej tez :(
MojaPV |
Żadne kary nie będą płacone. Bo niby za co? Towar w postaci zielonych certyfikatów nie jest nic wart, nie jest wart nawet tyle co papier bo nie mają postaci drukowanej :). Są warte tylena ile legislator pozwoli więc bądź wdzięczny za tę20-40 zeta
TchorzewskiZajączkowski |
PawianPV, vel DynamoPR vel ŚciemaPV vel. MojaPZPR coraz bardziej odlatuje w kosmos;) Pisowska utopia jak komunizm Marksa i Engelsa, niedoczekanie kołtunie pisowski :)
TchorzewskiZajączkowski |
Trzeba przestrzegać wcześniej ustalonych reguł gry, i mam nadzieje katolickie komuchy odczujecie to jak odcisk glana na swojej doopie:)
MojaPV |
"katolickie komuchy" :D ...a potem się dziwi jeden z drugim, że społeczeństwo im wystawia środkowy palec :D :D
TchorzewskiZajączkowski |
Ale ja nie jestem z POPiSu, komuchu, musisz zacząć myśleć innymi kategoriami niż PO-PiS, komuchu. Branża OZE pokazuje faka całemu POPiSowi, bo jesteście siebie warci. Jak nie zrozumiesz, to możesz w następnym poście wrzucić wiecęj emotikonek, szopenfeldziarzu.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...