Nowa strategia energetyczna Ukrainy. Więcej OZE niż węgla

Nowa strategia energetyczna Ukrainy. Więcej OZE niż węgla
Fot. Activ Solar
REKLAMA

Ukraiński rząd przyjął nową strategię rozwoju energetyki, w której wyznaczył m.in. cel określonego udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym. Do roku 2035 ukraińska energetyka ma być znacznie mniej emisyjna niż energetyka Polski.

Kijów zdecydował o przyjęciu w perspektywie 2035 r. celu 25-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym, przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc.

W 2035 r. największy udział w ukraińskim miksie energetycznym ma posiadać energetyka jądrowa, odpowiadając 50 proc. produkcji energii. Pozostały udział, wynoszący zaledwie ok. 12 proc., ma przypadać na elektrownie termalne.

Obecny udział OZE w miksie energetycznym Ukrainy szacuje się na 4 proc. Wzrost produkcji zielonej energii ma się odbywać głównie dzięki inwestycjom w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. W tym celu Kijów zapowiada zintensyfikowanie działań mających na celu przyciągnięcie zagranicznych inwestycji.

O zainteresowaniu zagranicznych inwestorów działalnością na ukraińskim rynku OZE – firm z Chin, ale również zachodnioeuropejskich koncernów energetycznych – świadczą negocjacje, które mają się toczyć w sprawie budowy gigantycznego kompleksu farm fotowoltaicznych o docelowej mocy 1 GW, który ma powstać w okolicy Czarnobyla.

Przygotowania do budowy farm fotowoltaicznych koło Czarnobyla potwierdziły chińskie firmy, jednak Kijów podjął rozmowy w tej sprawie również m.in. z francuskimi państwowymi koncernami energetycznymi.

Według Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), w 2016 r. potencjał elektrowni wodnych na Ukrainie wyniósł 4,607 GW, a moc elektrowni wiatrowych sięgnęła 525 MW. Ponadto moc elektrowni fotowoltaicznych wyniosła 938 MW, z czego 377 MW zainstalowano w rekordowym roku 2013.

IRENA uwzględnia przy tym moc elektrowni fotowoltaicznych, które zbudowano na zaanektowanym przez Rosjan Krymie. Bez tych instalacji potencjał PV na Ukrainie na koniec 2016 r. wynosił, jak wylicza ukraińska agencja rządowa SAEE, 530 MW.

IRENA podaje, że w ubiegłym roku na Ukrainie podłączono elektrownie fotowoltaiczne o mocy 99 MW, a także elektrownie wiatrowe o mocy 11 MW.

Budowę elektrowni fotowoltaicznych na Ukrainie napędzają określane w euro, relatywnie wysokie taryfy gwarantowane na sprzedaż energii, które równoważą inwestorom ryzyko polityczne, walutowe czy wysoki koszt pozyskania kapitału.

Obowiązująca na Ukrainie taryfa za sprzedaż energii z farm solarnych dla projektów oddanych do użytku w latach 2017-19 wynosi 0,15 EUR/kWh.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Oze |
Na całym świecie inwestycje w Oze są opłacalne , tylko Polska zostaje w ogonie przez lobby węglowe sterowane przez Tchórzewskiego, mam nadzieje, że ich rozliczą za to lobbowanie jak najszybciej
K. |
To znaczy ze nawet Ukraina nas wyprzedzi ! To państwo pisowskie chce nas cofnąć do epoki węgla. Trzeba jak najszybciej skończyć tą farse.
Wiatrakowiec |
A w POLSZY FUNGEL FOREVER :(
Szkoda słów .... |
eheh a w Polsce nadal nieopłacalne ... Panie Tchórzewski zapraszamy do dymisji !
MojaPV |
Ludzie o mentalności meduzy. Jeśli ktokolwiek wierzy, że Ukraina, kraj w tragicznej sytuacji finansowej, prowadzący do tego wojnę będzie płacił te 15 eur/kWh za energię z pv to szczerze gratuluję!! No chyba, że uwłaszczy się na tym nowa "elita" państwowa, wtedy tak. Już widzę jak przeciętny Ukrainiec zarabiający w przeliczeniu 800 pln leci by zapłacić 600 pln/MWh :D:D. Obudźcie się :) tam to dopiero będzie pogrom ! chętnym polecam inwestycje na Ukrainie... do czasu uruchomienia instalacji ;).
sol |
@MojaPV. Kraj, który jest w finansowej zapaści, płaci 0.15 euro/kWh, czyli 2 razy więcej niż np. RFN i 50% więcej niż RP. "Budowę elektrowni fotowoltaicznych na Ukrainie napędzają określane w euro, relatywnie wysokie taryfy gwarantowane na sprzedaż energii, które równoważą inwestorom ryzyko polityczne, walutowe czy wysoki koszt pozyskania kapitału." Czyli te gwarancje bankruta równoważą wszystkie ryzyka. Kto tu pisał biznesplany? Przecież to przypomina piramidę finansową.
Piotr Rusinowski |
Witam, Energy Invest Group S. A. Posiada w swoim portfolio projekt na Ukrainie ( Okręg Lwowski ) do którego można przystąpić metodą Crowdfundingu. Pozdrawiam
TchorzewskiZajączkowski |
Uwaga na pisowskie trolle: Prej@MojaPZPR.PawianPV.KropkaPiS.Szyszko(fake).pl
prej |
TchorzewskiZajączkowski | 2017-08-22 14:17:27 Bo obsesji dostaniesz lewikowski trollu.
Wieśniak |
Cwaniacy znaleźli następny kraj do dojenia.
ElektrowniaPV |
@Wieśniak dokładnie tak! będzie tak jak u nas w Polsce z wiatrakami - popodpisują sobie umowy z bajońskimi sumami za odbiór energii i załatwione! ...tyle tylko, że na Ukrainie tez kiedyś rząd się zmieni i cwaniakom zakręci kurek.
inżynier |
@Piotr Rusinowski - a 25% wziatki macie już opłacone? ;)

Giełda OZE

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...