Unijna dotacja na kogenerację w Mlekovicie

Unijna dotacja na kogenerację w Mlekovicie
Fot. Weltec
REKLAMA

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyzna unijne dofinansowanie na kotłownię kogeneracyjną dla Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita. Przedsięwzięcie o wartości ponad 8,8 mln zł otrzyma prawie 2 mln zł unijnego wsparcia.

Projekt zakłada budowę elektrociepłowni wyposażonej w kotły parowe opalane gazem ziemnym oraz agregaty kogeneracyjne zasilane gazem ziemnym.

Moc cieplna instalacji, która powstanie w zakładach Mlekovity w Trzebownisku, wyniesie 12,26 MW, natomiast moc elektryczna sięgnie 1,2 MW.

Nowe źródło energii zapewni pokrycie potrzeb cieplnych oraz energii elektrycznej zakładu. Produkcja z kogeneracji ma zapewnić oszczędność energii pierwotnej w wysokości 21,32 proc. w porównaniu z wartościami referencyjnymi dla rozdzielonej produkcji ciepła i energii elektrycznej. Roczną produkcję oszacowano na 7 125 MWh energii elektrycznej oraz 9 856 MWh ciepła.

Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych ma wynieść 12 573 ton równoważnika CO2/rok, a zmniejszenie zużycia energii pierwotnej sięgnie 68 642 GJ/rok, co przełoży się na redukcję emisji tlenków siarki o ok. 166 ton/rok, tlenków azotu o ok. 42 tony/rok i pyłu o ok. 14 ton/rok.

Projekt zostanie dofinansowany z unijnych funduszy z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w m ramach poddziałania 1.6.1. Źródła wysokosprawnej kogeneracji.

Całkowity koszt inwestycji to 8,832 mln zł, a przyznana dotacja sięga 1,894 mln zł.

Realizacja projektu potrwa do końca I kwartału przyszłego roku.  

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pesel |
Ciekaw czy kiedyś dojdzie do wspierania mikrokogeneracji takiej na skalę domową czy samorządową. Wspiera się fotowoltaikę prosumentów która ma sprawność 18% gdy świeci słońce. Ale ponieważ świeci tylko 1000 godzin w roku to praktyczna sprawność wychodzi 2% i 15 lat okres zwrotu inwestycji. Mikrokogenerator potrafi pracować 8000 godzin rocznie, w zimie też ze sprawnością przynajmniej 90% i zwraca się w 3 lata . Daje oszczędności 25 gr na każdej wyprodukowanej kWh. W Niemczech jest kilkadziesiąt tysięcy instalacji, są dotacje a u nas nic.

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...