Londyn chce więcej fotowoltaiki i pomoże prosumentom

Londyn chce więcej fotowoltaiki i pomoże prosumentom
Burmistrz Londynu Sadiq Khan. Fot. Sadiq.london
REKLAMA

Władze stolicy Wielkiej Brytanii wyznaczyły cel podwojenia obecnego potencjału fotowoltaiki do roku 2030. W Londynie mają wówczas działać elektrownie fotowoltaiczne o mocy 200 MW. Burmistrz Sadiq Khan zapowiada, że do 2050 r. brytyjska stolica stanie się zeroemisyjna. Już od 2019 r. zeroemisyjne mają być wszystkie powstające w niej budynki.

W fotowoltaikę w Londynie inwestuje m.in. miejska spółka Transport for London, której celem jest montaż PV na 24 budynkach infrastruktury autobusowej czy kolejowej. Obecny potencjał systemów fotowoltaicznych, które posiada TfL, sięga ok. 250 kW, a zwiększenie produkcji z własnych źródeł może być korzystne w kontekście planowanej elektryfikacji londyńskiego transportu.

Jednym z narzędzi, które ma przyczynić się do popularyzacji fotowoltaiki w brytyjskiej stolicy mają być przetargi, w których zamawiającym będzie grupa mieszkańców planujących instalację fotowoltaiki. Dzięki zbiorowemu zamówieniu koszt instalacji ma być dla nich dużo niższy w porównaniu do zakupu realizowanego samodzielnie.

W początkowym etapie władze Londynu chcą same wystąpić z pilotażami do mieszkańców rozważających montaż PV. Jeśli solarne przetargi sprawdzą się, mają zostać nimi objęte szersze grupy mieszkańców.

Wcześniej takie rozwiązanie testowano w Norwich. Przeprowadzony tam przetarg skutkował cenami instalacji dla gospodarstw domowych niższymi o kilkanaście procent w porównaniu do ofert indywidualnych.

Podobny model zakupu domowych instalacji fotowoltaicznych jest zresztą stosowany w Nowym Jorku, gdzie taki model inwestycji w PV jest elementem szerszej inicjatywy o nazwie Solarize NYC, której celem jest montaż do 2025 r. domowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 250 MW.

Dodatkowo władze Londynu chcą wspierać społeczne projekty fotowoltaiczne, dla których zaoferują granty w łącznej wysokości 300 tys. funtów.

Pomysły władz Londynu obejmują też stworzenie mapy potencjału fotowoltaiki na terenie brytyjskiej stolicy, a także wdrożenie pilotaży mających wykazać korzyści z zastosowania technologii pomp ciepła czy magazynowania energii.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan zapowiada również podjęcie działań zmierzających do walki z ubóstwem energetycznym. Mają temu służyć inwestycje w efektywność energetyczną. Od 2020 r. każdy londyński dom ma być wyposażony w technologię inteligentnego opomiarowania.

Ostateczny kształt programów mających na celu rozwój fotowoltaiki w Wielkiej Brytanii może jeszcze ulec zmianie w efekcie konsultacji społecznych, które zaplanowano do połowy listopada.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
rogii |
nie wiem dlaczego ale widzac twarz i poczatek tytulu pomyslalem "imigrantow"
jogi |
może dlatego że mózgownicę zmanipulowała medialna papka i politycy?
ed |
a u nas pod warszawą sklady węgla

Giełda OZE

Projekty PV do 1 MW

Sprzedam 2 projekty PV do 1 MW każdy z warunkami przyłączeniowymi. Projekty budowlane w trakcie real czytaj dalej...

Praca dla ekipy monterskiej w Holandii

Witam, Poszukujemy ekipy monterskiej/firmy do pracy przy instalacjach PV na terenie Holandii. czytaj dalej...

Poszukuje 1x generator V902MW do demontazu oraz lopaty do V 39

Poszukuje pilnie lopat do turbiny Vestas V39 ,Gamesa G58 oraz uzywanej turbiny V 90 2MW do demontazu czytaj dalej...

Okazja sprzedam projekt farmy wiatrowej 9MW z wszystkimi pozwoleniami i wykonanym wyprowadzeniem mocy w stacji GPZ

Witam mam do sprzedania spółkę celową z projektem farmy wiatrowej 9MW - 3 Vestasy V112_3MW na wieża czytaj dalej...