Londyn chce więcej fotowoltaiki i pomoże prosumentom

Londyn chce więcej fotowoltaiki i pomoże prosumentom
Burmistrz Londynu Sadiq Khan. Fot. Sadiq.london
REKLAMA

Władze stolicy Wielkiej Brytanii wyznaczyły cel podwojenia obecnego potencjału fotowoltaiki do roku 2030. W Londynie mają wówczas działać elektrownie fotowoltaiczne o mocy 200 MW. Burmistrz Sadiq Khan zapowiada, że do 2050 r. brytyjska stolica stanie się zeroemisyjna. Już od 2019 r. zeroemisyjne mają być wszystkie powstające w niej budynki.

W fotowoltaikę w Londynie inwestuje m.in. miejska spółka Transport for London, której celem jest montaż PV na 24 budynkach infrastruktury autobusowej czy kolejowej. Obecny potencjał systemów fotowoltaicznych, które posiada TfL, sięga ok. 250 kW, a zwiększenie produkcji z własnych źródeł może być korzystne w kontekście planowanej elektryfikacji londyńskiego transportu.

Jednym z narzędzi, które ma przyczynić się do popularyzacji fotowoltaiki w brytyjskiej stolicy mają być przetargi, w których zamawiającym będzie grupa mieszkańców planujących instalację fotowoltaiki. Dzięki zbiorowemu zamówieniu koszt instalacji ma być dla nich dużo niższy w porównaniu do zakupu realizowanego samodzielnie.

W początkowym etapie władze Londynu chcą same wystąpić z pilotażami do mieszkańców rozważających montaż PV. Jeśli solarne przetargi sprawdzą się, mają zostać nimi objęte szersze grupy mieszkańców.

Wcześniej takie rozwiązanie testowano w Norwich. Przeprowadzony tam przetarg skutkował cenami instalacji dla gospodarstw domowych niższymi o kilkanaście procent w porównaniu do ofert indywidualnych.

Podobny model zakupu domowych instalacji fotowoltaicznych jest zresztą stosowany w Nowym Jorku, gdzie taki model inwestycji w PV jest elementem szerszej inicjatywy o nazwie Solarize NYC, której celem jest montaż do 2025 r. domowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 250 MW.

Dodatkowo władze Londynu chcą wspierać społeczne projekty fotowoltaiczne, dla których zaoferują granty w łącznej wysokości 300 tys. funtów.

Pomysły władz Londynu obejmują też stworzenie mapy potencjału fotowoltaiki na terenie brytyjskiej stolicy, a także wdrożenie pilotaży mających wykazać korzyści z zastosowania technologii pomp ciepła czy magazynowania energii.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan zapowiada również podjęcie działań zmierzających do walki z ubóstwem energetycznym. Mają temu służyć inwestycje w efektywność energetyczną. Od 2020 r. każdy londyński dom ma być wyposażony w technologię inteligentnego opomiarowania.

Ostateczny kształt programów mających na celu rozwój fotowoltaiki w Wielkiej Brytanii może jeszcze ulec zmianie w efekcie konsultacji społecznych, które zaplanowano do połowy listopada.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
rogii |
nie wiem dlaczego ale widzac twarz i poczatek tytulu pomyslalem "imigrantow"
jogi |
może dlatego że mózgownicę zmanipulowała medialna papka i politycy?
ed |
a u nas pod warszawą sklady węgla

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...