Energa: 150 mln zł oszczędności dzięki nowelizacji ustawy o OZE

Energa: 150 mln zł oszczędności dzięki nowelizacji ustawy o OZE
Energa press
REKLAMA

Koncern energetyczny Energa policzył, że dzięki nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, którą podpisał przedwczoraj prezydent, uda jej się zaoszczędzić w przyszłym roku w ramach tzw. obowiązku OZE około 150 mln zł. O tyle mniej zarobią producenci zielonej energii, od których Energa kupuje zielone certyfikaty.

W poniedziałek prezydent podpisał przygotowaną przez posłów PiS nowelizację ustawy o OZE, która zmienia zasady wyznaczania tzw. opłaty zastępczej, której wysokość to istotny czynnik determinujący rynkową cenę zielonych certyfikatów.

Zamiast 300,03 zł/MWh jak dotychczas, opłata zastępcza w przyszłym roku wyniesie jedynie o 25 proc. więcej od średniej ceny certyfikatów za 2017 r. Przyszłoroczną wysokość opłaty zastępczej Energa szacuje na 43 zł/MWh.

Koncern energetyczny z Gdańska ma być jednym z największych beneficjentów nowelizacji ustawy o OZE. Nowe regulacje umożliwią mu realizację obowiązku OZE dużo niższym kosztem dzięki zakupom zielonych certyfikatów po znacznie niższych cenach niż dotychczas.

W kontraktach długoterminowych na zakup certyfikatów, zawieranych między koncernami energetycznymi a producentami zielonej energii,  cenę certyfikatów wiązano z poziomem opłaty zastępczej. Teraz ten poziom będzie dużo niższy.

Energa podaje, że dzięki temu tylko w przyszłym roku ograniczy koszty związane z zakupem certyfikatów o około 150 mln zł.

Zakres ten obejmuje zarówno ograniczenia kosztów i przychodów z pełnienia roli sprzedawcy zobowiązanego, jak i urynkowienie poziomu opłaty zastępczej w części kontraktów długoterminowych na zakup zielonych certyfikatów. Powyższe wyliczenia nie stanowią prognozy przyszłych wyników Grupy Energa i opierają się na założeniu wolumenu sprzedaży detalicznej na poziomie roku 2016 (19 TWh) oraz poziomu jednostkowej opłaty zastępczej w roku 2018 w wysokości 43 zł/MWh – wylicza Energa.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o OZE wejdzie w życie 30 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Rolnik |
Pisowskie bandyci,
Daniel |
Dlatego włodarze Energa napisali tą ustawę. Ale czy to nie jest sprawa dla organów ścigania? Myślę, że sądy arbitrażowe w UE mają teraz w znacznym stopniu ułatwione zadanie stanąć po właściwej stronie.
zyrandol |
Energa zaoszczędzi ale zakładam się dzisiaj, że za parę lat zapłacimy wszyscy i to z odsetkami. Tak jak już bywało. przykładem JTT z Wrocławia. Ale o tym cicho sza.
Ksiądz |
Wiatraki Precz - Polska dla Polaków nie Wiatraków!
Szyszko |
oszczędzać już umiecie, teraz pokażcie że potraficie zarabiać i inwestować
Daniel |
do Ksiądz@ skoro twierdzisz, że Polska dla polaków to co robisz tutaj KACAPIE? - tak niepozornie zapytam idiotę Ksiedza ;)
Ml |
I już wiadomo pod kogo była robiona ustawa-a małych inwestorów zgnębić.
sd |
wyleczy ich rozproszony off grid i nie nalezy sie doktoryzować a robić swoje
Szyszko |
Energa to tylko 3% mocy w Polsce i 4 farmy wiatrowe. I umieją oszczędzać bo właśnie reorganizują pod 40 spółek, będzie tylko 23. Czyli mniejsze koszty. I kurs na giełdzie leci do góry. My zapłacimy o 150 mln zł mniej, nie zarobią wiatraki.
Szyszko |
znowu się gad podszywa, to powyżej to prej/EV, albo inny pies
Szyszko |
Albo suka
Szyszko |
Daj spokój trollu, to zaczyna wyglądać na problemy psychiatryczne.
Lewak |
Trolle to emerytowana ubecja, którym obiecano nie zmniejszać emerytur za wylewanie pomyji na forach.
TT |
Po nawałnicy w pomorskim nici będzie z oszczędności, a wiatraki stoją.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...