Zakopane zachęca do dotacji na PV i pompy ciepła

Zakopane zachęca do dotacji na PV i pompy ciepła
Fot. Urząd Miasta Zakopane
REKLAMA

Władze Zakopanego zachęcają mieszkańców do zgłoszenia wniosku o unijną dotację na montaż fotowoltaiki, kolektorów słonecznych czy pomp ciepła.

W informacji skierowanej do mieszkańców zakopiański magistrat informuje o możliwości pozyskania dotacji na montaż domowej instalacji OZE, przy poziome dofinansowania sięgającego 60 proc. kosztów inwestycji. Zaznacza przy tym, że o dokładnym poziomie dotacji poinformuje, gdy zostanie on określony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Pozyskania dotacji ma być możliwe dzięki wnioskowi o dofinansowanie, który władze Zakopanego mają złożyć w konkursie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Oferta jest skierowana do właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych w Gminie Miasto Zakopane, także jeśli w budynku prowadzona jest działalność usługowa, np. wynajem pokoi.

Urząd Miasta Zakopane zaznacza, że o dotację na domowe źródło OZE mogą aplikować osoby, które równocześnie złożyły wniosek w ramach innego programu zakładającego dofinansowanie do wymiany starego pieca węglowego na ekologiczne źródło ogrzewania w ramach kampanii „Wymień piec, póki są dotacje”.

Aby zachęcić do złożenia wniosku o dotację na OZE zakopiański magistrat powołuję się na opinię jednego z mieszkańców, który zainwestował w instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła, rezygnując z tradycyjnego ogrzewania węglem i drewnem w domu wybudowanym jeszcze w XIX wieku.

Nasza instalacja pozwala zaoszczędzić ok. 1500 zł w ciągu roku. Gdyby dom nie był stary lub gdybyśmy mieli większą instalację fotowoltaiczną, rachunki za prąd spadłyby do zera. Średnio w ciągu roku dobowy koszt zagrzania wody użytkowej to 1,20 zł. Wiosną i w lecie, gdy fotowoltaika produkuje najwięcej energii elektrycznej, nie ma praktycznie żadnych kosztów: na naszym prądzie pracują też wszystkie sprzęty AGD i RTV. Nadwyżki prądu, które wtedy wyprodukujemy, oddajemy do sieci i za darmo pobieramy późną jesienią. (...) Nie spędzam czasu w kotłowni, tylko z dziećmi. Nie muszę już wyrzucać popiołu, czyścić pieca, zamawiać w lecie węgla i martwić się, jaka będzie jego cena i jakiej będzie jakości. Obsługa całej instalacji sprowadza się do wciśnięcia przełącznika na pompie dwa razy w roku: wiosną, by wyłączyć ogrzewanie domu i przed zimą – by je włączyć – serwis prasowy urzędu miasta w Zakopanem cytuje jednego z mieszkańców.

Wnioski o dofinansowanie mieszkańcy Zakopanego mogą składać do 31 sierpnia br. Pozyskanie dotacji będzie zależeć od wyników konkursu przeprowadzonego w ramach RPO dla Małopolski. 

Obecnie w woj. małopolskim prowadzone są dwa inne konkursy w programach dotyczących dofinansowania OZE i efektywności energetycznej. Pierwszy dotyczy poprawy efektywności energetycznej w sektorze publicznym (poddziałanie 4.3.3), a celem drugiego jest rozbudowa infrastruktury dystrybucyjnej w celu przyłączania OZE (poddziałanie 4.1.2).

Wnioski w obu konkursach można składać do końca 2017 r. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MlaskaczWaflami |
A jak tam opłata klimatyczna? Dalej pobierają od turystów? :P W końcu widać zaczynają się ruszać i coś robić z tym syfem, szkoda że tak późno...
TTTT |
Czy ktoś ma informację ile pieców na węgiel lub drewno znikło w Zakopanem ? 5 ? A ile ich jest obecnie ?
Prawda |
Ale jak to - nasz rząd idzie w WUNGIEL - przykład idzie z góry, Zakopane obudz się! haha
ProfZbieraczZnaczków |
Zakopane ma swój rozum - i zanieczyszczenia zimą jedne z największych w Polsce. Może tym razem przykład przyjdzie z GÓRy - do warszawskich nizin.
górol |
"rachunki spadły do zera" widać że żona płaci rachunki ha ha ha..... Opłata przejściowa, oze, abonamentowa, przesyłowa, a niebawem opłata węglowa, abonament rtv i co jeszcze?
Szczęśliwy użytkownik OZE |
Trzeba nauczyć się czytać - jest napisane: "rachunki za prąd SPADŁYBY do zera", a nie "rachunki SPADŁY do zera". Przy odpowiednio dużej instalacji fotowoltaicznej można uzyskać dodatni bilans energii, ale w świetle obecnych przepisów nie ma sensu produkować nadwyżki, więc najkorzystniej dobrać taką moc elektrowni słonecznej, żeby bilans roczny był bliski lub najlepiej równy zero. Wtedy żona może płacić inne rachunki, ale za zużyty prąd już zerowe :) Oczywiście nie mówimy tu o opłatach abonamentowych i innych stałych składnikach faktury za energię, bo żeby te były równe zero to należałoby się odłączyć od sieci dystrybucyjnej. Jak zwykle w tym kraju przeważa pesymizm i krytyka - mieszkaniec Zakopanego pokazał, że da się żyć bez pieca węglowego, dzieli się pozytywnymi doświadczeniami, podpowiada życzliwie co można ulepszyć, to go jeszcze kolega GÓROL wyśmiewa, bo nie umie czytać... Ludzie, opamiętajcie się - największym wrogiem wszelkich zmian jest pesymizm i bezzasadna krytyka. Jak nie umiesz czytać i nie znasz się na rzeczy to nie komentuj!!! Brawo Zakopane, oby tak dalej, powodzenia!

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...