URE: tylko 62,5 MW więcej mocy w OZE

URE: tylko 62,5 MW więcej mocy w OZE
Fot. Damian Brdak
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki podał informacje o wzroście zainstalowanego potencjału odnawialnych źródeł energii w I połowie br. Jeśli podobna dynamika utrzyma się w II półroczu, zanosi się na najgorszy rok pod względem inwestycji w OZE od czasu, kiedy URE zaczął monitorować rozwój rynku energetyki odnawialnej.

W I połowie br. według Urzędu Regulacji Energetyki w naszym kraju przybyły OZE o łącznej mocy 62,49 MW. Na ten wynik złożyły się nowe elektrownie wiatrowe o mocy 17 MW, elektrownie biomasowe o mocy 42,1 MW, elektrownie biogazowe o mocy 1,61 MW oraz elektrownie fotowoltaiczne o mocy ok. 3 MW. Zmniejszeniu uległa zainstalowana moc elektrowni wodnych z – z 993,9 MW na koniec 2016 roku do 992,7 MW.

Łączna moc odnawialnych źródeł energii, które odnotowuje na koniec I poł. 2017 r. Urząd Regulacji Energetyki, wyniosła 8478 MW wobec 8415,5 MW na koniec 2016 r.

Oznacza to, że wzrost zainstalowanych mocy w OZE wyniósł w tym czasie jedynie 62,5 MW, podczas gdy w całym 2016 r. zwiększył się o 1445,5 MW, a rok wcześniej o 941,4 MW.

Wcześniej URE podawał, że potencjał OZE w I kwartale br. zwiększył się o 26 MW – w tym przybyło 16,9 MW w energetyce biomasowej i 5,8 MW w elektrowniach wiatrowych. Oznacza to, że wzrost w II kwartale 2017 r. wyniósł 36,5 MW.

Najwięcej zainstalowanych mocy na koniec czerwca br. URE odnotowuje w energetyce wiatrowej (5824,4 MW), elektrowniach biomasowych (1323,2 MW), wodnych (992,7 MW), biogazowych (235,5 MW), a najmniej w fotowoltaicznych – 102 MW.

Urząd Regulacji Energetyki w zestawieniu potencjału OZE w Polsce uwzględnia tylko instalacje, które uzyskały koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej, wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji lub posiadają wpis do prowadzonego przez Agencję Rynku Rolnego rejestru biogazowni rolniczych. W podawanych liczbach URE uwzględnia również mikroinstalacje, ale tylko te, których właściciele wnioskują o wydanie świadectw pochodzenia – czyli nie uwzględnia się przeważającej większości mikroinstalacji realizowanych na podstawie zgłoszenia.

Jak wynika z informacji zebranych przez portal Gramwzielone.pl, w pierwszym kwartale 2017 r. do sieci pięciu największych operatorów systemu dystrybucyjnego, którzy swoim zasięgiem obejmują niemal cały kraj, przyłączono mikroinstalacje OZE o łącznej mocy około 14,8 MW, na co złożyło się niewiele ponad 2 tys. przyłączeń. Dane za II kwartał i całe I półrocze opublikujemy w najbliższych tygodniach. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Szyszko |
Spoko. Dobra zmiana tak szufluje grochówę (minstra spraw zagranicznych trzeba zawijać już w dwa garnitury) że za chwilę przejdą na produkcję energii z metanu. I co nie OZE?
TchUrzewski |
Szyszko, uszyjemy na miarę, ta jak uszyliśmy sobie propagandę sukcesu OZE w 2016 :) Co robi DB na konferencji z ministrem energii - przecież 80% przychodów DB w Polsce to transport węgla... :) odpowiada mały przedsiębiorca z zachodu.
Seba |
Za 2 lata będzie panika. Będzie trzeba wybrać winnego. Stawiam na Unię Europejską, niedobrych przedsiębiorców, którzy kierują się tylko zyskiem, a powinni dobrem panujących, ewentualnie zrzucą na Donalda Tuska lub Balcerowicza. To dużurni chłopcy do bicia.
ProfZbieraczZnaczków |
Ciekawe co powie za dwa lata minister tchórzliwy, który ogłosił "wielkie wyprzedzenie w OZE" i "konieczność zwolnienia tempa rozwoju OZE". Ci ignoranci nie widzą, że UE juz zapowiada nastepne limity na 2030 (30-35% OZE) a oni zachłystują się 15% których i tak nie zrobią... Na szczęście ogłosili że będą robić polską elektr. jądrowa. To gwarancja tego że ona nigdy nie powstanie, na szczęście.. bo wywalą na to kupę kasy - która na szczęście tym razem pozostanie w kraju. Chcieliście Polski oto ją macie, skumbrie w tomacie;-)
xxx |
za 2 lata będzie chłopak szukał filatelistów :) a panele będą za darmo, wtedy założę mi pasuje

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...