Ministerstwo Rozwoju ma zastrzeżenia do nowych regulacji dla rynku OZE

Ministerstwo Rozwoju ma zastrzeżenia do nowych regulacji dla rynku OZE
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju odniosło się do opracowanych przez Ministerstwo Energii projektów nowych regulacji dla sektora energetyki odnawialnej, postulując m.in. podniesienie przyszłorocznego obowiązku OZE w stosunku do propozycji ME, a także wnosząc uwagi do rządowego projektu nowelizacji ustawy o OZE w zakresie nowych zasad dopuszczania do aukcji morskich farm wiatrowych. 

Oceniając przygotowany przez resort energii projekt rozporządzenia dotyczący obowiązku OZE na przyszły rok Ministerstwo Rozwoju staje po stronie branży OZE, a także bankowców, którzy wskazali, w toku konsultacji, że proponowany przez ME obowiązek jest zbyt niski i nie rozwiąże problemu nadpodaży zielonych certyfikatów.

Ministerstwo Rozwoju wskazuje m.in., że „projektodawca proponuje poziom niższy, niż jest to w ustawie, nie wskazując jakie realne korzyści przyniesie to odbiorcom energii elektrycznej”. Resort wylicza przy tym, że występująca na rynku zielonych certyfikatów i nadal rosnąca nadwyżka „skutkuje rosnącymi stratami ponoszonymi przez sektor wytwórców OZE, które w 2016 r. sięgnęły ok. 3 mld zł”.

W pismach skierowanych do ME w toku konsultacji projektu rozporządzenia dot. obowiązku na 2018 r. branża energetyki odnawialnej zaapelowała o zwiększenie przyszłorocznego obowiązku od poziomu zapisanego w nowelizacji ustawy o OZE z czerwca 2016 r., czyli 20 proc. (w tym 19,35 proc. dla zielonych certyfikatów i 0,65 proc. dla certyfikatów biogazowych).

Ten, wpisany do ubiegłorocznej noweli ustawy o OZE poziom obowiązku OZE na 2017 r., został kilka miesięcy później obniżony przez Ministerstw Energii do 15,4 proc. dla zielonych certyfikatów i 0,6 proc. dla certyfikatów biogazowych.

Teraz ME proponuje w projekcie rozporządzenia dot. obowiązku OZE na 2018 r. podniesienie go, ale tylko do poziomu 18 proc.

Taki poziom nie poprawi sytuacji wytwórców działających w systemie zielonych certyfikatów, nie przyczyniając się do redukcji nadpodaży certyfikatów, również zdaniem bankowców, którzy finansowali inwestycje w OZE.

O podniesienie łącznego obowiązku OZE do 20 proc. zwrócił się do Ministerstwa Energii BOŚ Bank, a Związek Banków Polskich ocenił, że w przyszłym roku obowiązek dla zielonych certyfikatów powinien sięgnąć 19,35 proc., a w latach 2019-2021 może wynieść nie mniej niż kolejno 17 proc., 18 proc. i 19 proc. Ponadto ZBP postuluje, aby planowany przez Ministerstwo poziom obowiązku na kolejne lata był wskazany co najmniej w uzasadnieniu do rozporządzenia ME.

W przypadku projektów finansowych z udziałem kredytu bankowego utrzymanie się zjawiska nadpodaży będzie prowadziło do bardzo poważnych problemów finansowych przedsiębiorców OZE, którzy zainwestowali często w ten projekty swoje oszczędności i którzy zabezpieczyli te kredyty często osobistym majątkiem – pisze Związek Banków Polskich, który wskazuje ponadto na potrzebę przeprowadzenia aukcji pozwalających na migrację elektrowni wiatrowych ze "starego" systemu zielonych certyfikatów do nowego systemu aukcyjnego.

Resort rozwoju w obronie offshore

Ministerstwo Rozwoju ma również zastrzeżenia do przygotowanego przez Ministerstwo Energii projektu nowelizacji ustawy o OZE, która ma m.in. zmodyfikować zasady systemu aukcyjnego.

Propozycje ME zakładają, że inwestorzy planujący budowę morskich farm wiatrowych będą mogli zgłosić swoje projekty do aukcji, ale tylko gdy będą posiadać na te projekty pozwolenie na budowę. Tymczasem dotychczasowe przepisy zakładały jedynie konieczność uzyskania decyzji środowiskowej.

Ta zmiana może skutkować znaczącym podniesieniem kosztów przygotowania projektów w sytuacji, w której inwestorzy w branży offshore nawet nie mogą być pewni, czy aukcje dla nich w ogóle zostaną zorganizowane.

W odpowiedzi na propozycję resortu energii Ministerstwo Rozwoju wskazuje, że „projektowana zmiana może przyczynić się do zahamowania rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej poprzez niedopuszczenie do aukcji inwestorów projektów posiadających w chwili obecnej prawomocne decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach oraz wstrzymania realizacji projektów, co oznacza utratę ważności wydanych i prawomocnych pozwoleń na wznoszenie morskich farm wiatrowych oraz zawartych umów przyłączeniowych”. 

Rozporządzenie dotyczące obowiązku OZE na 2018 r. powinno zostać przyjęte do końca sierpnia br. Natomiast procedowanie projektu nowelizacji ustawy o OZE, w której zawarto zmianę zasad udziału w aukcjach projektów morskich farm wiatrowych, może rozpocząć się w Sejmie w kolejnym miesiącu. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (27)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Paweł |
Witraki umarły i już nie powstaną - powodów jest kilka. Ogromne protesty społeczne - bo kto chce mieszkac ko 220metrowego potwora który hałasuje bo musi hałasować (części ruchome i śmigła przecinające powietrze - fizyki Pan nie oszukasz). Kolejna sprawa to koszty przyłączenia do GPZ i brak miejsc lokalizacyjnych w polsce (bardzo gęsta zabudowa). Dochdzi do tego brak wsparcia - wsparcie na wiatraki w europie jest co raz mniejsze, polska się już nie załapie bo od 2020 roku nikt nie da wsparcia na tak duże projekty. Unia przestanie dawać dopłaty :)
Wójt |
Teraz czas na fotowoltaikę, gminy jak i lokalna społeczość jest za.
K. |
Ceny energii dla klienta końcowego są takie same w czasie kiedy certyfikaty kosztowały ponad 200 zł i teraz kiedy kosztują 30 zł. Więc nie rozumiem jak niektórzy wypisują tutaj bzdury.
Mav |
Uzupełniając słuszną uwagę K. dodam, że ceny jednostkowe zakupu świadectw (na kWh energii sprzedawanej odbiorcom końcowym) w zatwierdzonych przez URE taryfach spadły z poziomu 28 zł w 2012 r. do poziomu 10 zł w 2017 r. (URE udostępni te dane każdemu zainteresowanemu). Ceny energii w taryfie G jakoś w tym czasie nie spadły o tyle samo. Wniosek prosty - wszystko zostaje w marży zakładów energetycznych lub jest pochłaniane przez dodatkowe opłaty wymyślane przez ustawodawcę (np. dwukrotnie podwyższona niedawno opłata przejściowa na dofinansowanie elektrowni węglowych). Polecam lekturę informacji o wynikach finansowych spółek energetycznych. Straszenie wzrostem taryf przy wzroście cen świadectw pochodzenia - to jest prawdziwa manipulacja. Wszelkie dane niezbędne do zweryfikowania tago o czym piszę są jawne trzeba tylko chcieć je zdobyć i przeczytać.
Mav |
korekta: koszt jednostkowy zakupu świadectw uwzględniony w taryfie G dotyczy oczywiście MWh, a nie kWh sprzedawanej energii, co nie zmienia postawionej tezy.
Wiatrakowiec |
Oczywiscie ze to sciema, manipulacja ze strony BIG ENERGY, ale wmawianie ze strony ME ile oni nie dokladaja do OZE to jest kosmos :( szkoda tych malych polskich firm ktore zaufaly i zainwestowaly w OZE swoje oszczednosci i wzieli kredyty !!! przy nastepnych wyborach to my pokazemy im srodkowy palec .
kingofsolar |
ponownie zagraniczne firmy kupią projekty OZE (czyli PV), bo rozumieją, że to ma sens. a nasze gwiazdy, czyli pge i spółka będą czekać nie wiadomo na co. a za 2 lata podniosą alarm, że firmy zagraniczne przejmują rynek OZE w Polsce. niestety ich nieporadność bardzo dużo nas kosztuje. bo za te 2 lata polecą na skargę do Ministra i będą wkładać kij w szprychy OZE. zamiast teraz szybko się zebrać i zostać liderem tego rynku, kołem zamachowym, które pokaże, ze warto i trzeba inwestować w OZE. zostać przykładem.
kingofsolar |
ponownie zagraniczne firmy kupią projekty OZE (czyli PV), bo rozumieją, że to ma sens. a nasze gwiazdy, czyli pge i spółka będą czekać nie wiadomo na co. a za 2 lata podniosą alarm, że firmy zagraniczne przejmują rynek OZE w Polsce. niestety ich nieporadność bardzo dużo nas kosztuje. bo za te 2 lata polecą na skargę do Ministra i będą wkładać kij w szprychy OZE. zamiast teraz szybko się zebrać i zostać liderem tego rynku, kołem zamachowym, które pokaże, ze warto i trzeba inwestować w OZE. zostać przykładem.
Wiatrakowiec |
kingofsolar... ale oni maja zakaz jakich kolwiek inwestycji w OZE, chyba ze przejac za grosze !, teraz jest pompowanie w Kopalnie i wykazywanie jak najwiekszych zyskow tzw propagandny ciag dalszy ..... Kto nami rzadzi w jakim my kraju zyjemy :(
MojaPV |
przestańcie płakać na forum jak to Wam wszyscy kij w szprychy kładą. Mieliście świadomość od samego początku, że wchodzicie do gry, która toczy sie tylko i wyłącznie dzięki tłustym subsydiom. A jak wiadomo wszystko się kiedyś kończy albo przynajmniej zmienia.
MojaPVMało |
Proponuję zebrać wszystkie obelgi i bluzgi jakie padły tutaj w komentarzach pod adresem Morawieckiego i przekazać adresatowi z wyrazami wsparcia jakim darzy go branża. Z pewnością pomoże.
Wiatrakowiec |
do MojaPV , oczywiscie ze nic nie trwa wiecznie, ale zrozum ze wlasnie PIS namawial nas na inwestycje w OZE, a teraz zabrali nam wykup gwarantowany co mielismy na 15 lat i zniszczyli Certyfikaty praktycznie do zera !!! Do tego w zostalo wpompowane grube miliony zlotych a teraz z tego praktycznie nie ma. Teraz taka pani z warzwniaka moze sie znas smiac.... bo ma takie same zyski przy inwestycji kilka-kikanascie tys zl co my wlozyslismy miliony zlotych , do tego ona zwija interes w 5 min jak musi a my... Wiadomo o co chodzi , zazdrosc i jeszcze raz zadrosc - to jest wlasnie cale PIS !!!, bo w interesy OZE weszli ludzie ktorzy mieli i maja inne biznesy , LUDZIE ktorym w zyciu sie udalo, ktorzy do czegos doszli , ale w Polsce wlasnie takich ludzi sie nie nawidzi !!! to tak jak ktos juz tutaj cos takiego pisal: o co sie modli i prosi sasiad ... zeby drugiemu sasiadowi krowa zdechla !!!
Seb |
PZPR wiecznie żywe.
Beata |
Energatyka wiatrowa nie umrze jak to pisze Paweł. Z jednej podstawowej przyszczyny: jest to obecnie najtańsze źródło energii. świat o tym juz dobrze wie o czym swiadcze rozwój tej energetyki (do tej pory liderem była Europa, teraz Chiny, Indie i USA). Dlatego działania PiS to tylko chwilowe wstrzymanie rozwoju.
Master |
MojaPV, jesteś jakiś ograniczony czy co? Co mieliśmy wiedzieć w 2009 jak branża zaczynała raczkować ? Wtedy podjeliśmy wraz z akcjonariuszami naszej spółki o budowie 5 wiatraków, a teraz jeśli nic się do grudnia nie zmieni będziemy zmuszeni do zgłoszenia UPADŁOŚCI, dłużej się odganiać wieżycieli nie da! I GDZIE JEST MOJA WINA??????
Mahmuud |
,, Mieliście świadomość od samego początku, że wchodzicie do gry, która toczy sie tylko i wyłącznie dzięki tłustym subsydiom"-trzeba zupełnie upaść na głowę by napisać gdziekolwiek (zwłaszcza tutaj) takie zdanie. Ta gra pseudonimem ofercie toczy się o wyeliminowanie monopolu BigEnergy, które dziś znalazło nowych popleczników w tzw. ME...Tak samo było za PO i PSL, bowiem ŻADEN prymat monopolu BE od 2014 roku nie został usunięty z ustawodawstwa a równolegle subsydia w węglową podstawę idą.Inną nieco ścieżką ale idą.A tutaj takie coś wypluwa się WYŁĄCZNIE na biznesmenów od OZE...Kto Ci płaci g..do?
jacek |
prosta odpowiedz ten fachowiec od energii to na klace światło gasił i teraz mamy takie ustawy zbublowanne ludzie się kłócą na forum p
jacek |
prosta odpowiedz ten fachowiec od energii to na klace światło gasił i teraz mamy takie ustawy zbublowanne ludzie się kłócą na forum p
Wiatrakowiec |
do Master... Tylko ten PV nie kuma, bo to nie on wlozysz swoich szczednosci i nie wziol kredytu , a teraz pisze glupoty ! Master, mam nadzieje ze jakos to ogarniecie i uratujecie siebie. A po 1 Stycznia 2018r bedzie jeszcze gorzej...., moze jakos przetrwamy !
Master |
Jakoś sobie poradzą... jakbym słyszał głos najmądrzejszych głów z ME Obawiam się że takich jak my jest większość
prej |
Seb | 2017-08-13 21:47:49 Bo jak o głupim pisaniu dyskutować,przyznajesz się do lewicy?
Wiatrakowiec |
Tak jak mowie sam PIS z Lechem Kaczynskim namawial Polske i Polakow do inwestowania w Wiatraki a teraz pokazali nam srodkowy Palec :( Jeszcze pare miechow temu zastanawialismy sie czym jest zwiazane az taki spadek ZC. ... JA myslalem ze to spekulancji z zagranicy tzn inwestorzy gieldowi... ale ostatnie kilka miesiecy ewidentnie wskazuja ze sprawka BIG ENERGY !!!
Seb |
Srej, to juz ty wiesz najlepiej.
Wiatrakowiec |
W szczegolnosci mogli cos zrobic dla malych polskich FIRM ktore zainwestowaly w OZE.... jakies preferencje dla instalacji do np 1MW , ZOSTAWIC nas z wykupem gwarantowanym albo nam dac gwarantowane ceny do konca tych 15tu lat, A nie zakrwyac sie prawem uni ze do 500kw JEST zapisane i oni nic nie moga zrobic , a to akurat gowno prawda, np Niemcy maja prefrekcje i gwarantowne ceny do 750 kw, Czechy i slowacja po zapasci ZC wprowadzila ceny gwarantowane dla Instalacji oze i Unia zaakceptowala - wiec chciec to moc !!! ALE dla PIS to najwazniesze dotowac na maxa Gornictwo (bo to grupa ludzi ktora zaglosuje na PIS) plus napchac kieszenie BIG ENERGY czyli swoje , a nas ludzi ktorzy zainwestowali w OZE poprostu w bilay dzien okrasc i to sie dzieje wlasnie teraz !!!!!!!!!!!! Aha i do tego wmowic ludza ile to oni nie dokladaja do OZE - A CIEMNY LUD JUZ TO KUPIL :( Reprtarze w TVP, TVTRAM itd
MojaPV |
Śmiać mi się chce gdy czytam takie komentarze o rzekomej "zazdrosci" albo ze kogoś "PiS na wiatraki podstępem namowil". I to pisza ludzie rzekomo znajacy biznes... Śmiech... każdy kto kiedykolwiek inwestowal własne pieniądze wie że idzie to w parze z podejmowaniem ryzyka, w tym regulacyjno-prawnego. Nawet niosąc pieniądze do banku nie można być pewnym że uda się je odzyskać...
SPS |
Śmiać mi się chce gdy czytam węglowych troli, którzy chaotyczne próby obrony interesów Big Energy, bezustanne zmiany reguł w czasie gry oraz notoryczne manipulowanie parametrami nazywają tutaj "ryzykiem rynkowym" i "normalmym biznesem".
Seb |
bo to polityczne prostytutki są, jedyny biznes jaki prowadzili w życiu to trzymanie miejsca w kolejce do MOPS, a prąd elektryczny to już w ogóle- chyba w dynamie.

Giełda OZE

Turbiny Wiatrowe, Projekty, Budowa i Finansowanie

Vestas, Enercon - Turbiny, Projekty zgodne z Ustawą Odległościową, "Realizacje pod klucz" czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Prefkwalifikacje do aukcji, promesy, koncesje, technical due diligence

Oferujemy przygotowanie wniosków: - o wydanie zaświadczenia o dopuszczeniu do udziału w aukcji; - o czytaj dalej...

Vestasy V80, 100m wieza

Vestasy V-80, 2000kW, 80m lopaty, 100 m WIEZA, top stan techniczny, w lecie 2018 do demontazu, be czytaj dalej...