Ministerstwo Rozwoju ma zastrzeżenia do nowych regulacji dla rynku OZE

Ministerstwo Rozwoju ma zastrzeżenia do nowych regulacji dla rynku OZE
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Ministerstwo Rozwoju odniosło się do opracowanych przez Ministerstwo Energii projektów nowych regulacji dla sektora energetyki odnawialnej, postulując m.in. podniesienie przyszłorocznego obowiązku OZE w stosunku do propozycji ME, a także wnosząc uwagi do rządowego projektu nowelizacji ustawy o OZE w zakresie nowych zasad dopuszczania do aukcji morskich farm wiatrowych. 

Oceniając przygotowany przez resort energii projekt rozporządzenia dotyczący obowiązku OZE na przyszły rok Ministerstwo Rozwoju staje po stronie branży OZE, a także bankowców, którzy wskazali, w toku konsultacji, że proponowany przez ME obowiązek jest zbyt niski i nie rozwiąże problemu nadpodaży zielonych certyfikatów.

Ministerstwo Rozwoju wskazuje m.in., że „projektodawca proponuje poziom niższy, niż jest to w ustawie, nie wskazując jakie realne korzyści przyniesie to odbiorcom energii elektrycznej”. Resort wylicza przy tym, że występująca na rynku zielonych certyfikatów i nadal rosnąca nadwyżka „skutkuje rosnącymi stratami ponoszonymi przez sektor wytwórców OZE, które w 2016 r. sięgnęły ok. 3 mld zł”.

REKLAMA

W pismach skierowanych do ME w toku konsultacji projektu rozporządzenia dot. obowiązku na 2018 r. branża energetyki odnawialnej zaapelowała o zwiększenie przyszłorocznego obowiązku od poziomu zapisanego w nowelizacji ustawy o OZE z czerwca 2016 r., czyli 20 proc. (w tym 19,35 proc. dla zielonych certyfikatów i 0,65 proc. dla certyfikatów biogazowych).

Ten, wpisany do ubiegłorocznej noweli ustawy o OZE poziom obowiązku OZE na 2017 r., został kilka miesięcy później obniżony przez Ministerstw Energii do 15,4 proc. dla zielonych certyfikatów i 0,6 proc. dla certyfikatów biogazowych.

Teraz ME proponuje w projekcie rozporządzenia dot. obowiązku OZE na 2018 r. podniesienie go, ale tylko do poziomu 18 proc.

Taki poziom nie poprawi sytuacji wytwórców działających w systemie zielonych certyfikatów, nie przyczyniając się do redukcji nadpodaży certyfikatów, również zdaniem bankowców, którzy finansowali inwestycje w OZE.

O podniesienie łącznego obowiązku OZE do 20 proc. zwrócił się do Ministerstwa Energii BOŚ Bank, a Związek Banków Polskich ocenił, że w przyszłym roku obowiązek dla zielonych certyfikatów powinien sięgnąć 19,35 proc., a w latach 2019-2021 może wynieść nie mniej niż kolejno 17 proc., 18 proc. i 19 proc. Ponadto ZBP postuluje, aby planowany przez Ministerstwo poziom obowiązku na kolejne lata był wskazany co najmniej w uzasadnieniu do rozporządzenia ME.

REKLAMA

W przypadku projektów finansowych z udziałem kredytu bankowego utrzymanie się zjawiska nadpodaży będzie prowadziło do bardzo poważnych problemów finansowych przedsiębiorców OZE, którzy zainwestowali często w ten projekty swoje oszczędności i którzy zabezpieczyli te kredyty często osobistym majątkiem – pisze Związek Banków Polskich, który wskazuje ponadto na potrzebę przeprowadzenia aukcji pozwalających na migrację elektrowni wiatrowych ze „starego” systemu zielonych certyfikatów do nowego systemu aukcyjnego.

Resort rozwoju w obronie offshore

Ministerstwo Rozwoju ma również zastrzeżenia do przygotowanego przez Ministerstwo Energii projektu nowelizacji ustawy o OZE, która ma m.in. zmodyfikować zasady systemu aukcyjnego.

Propozycje ME zakładają, że inwestorzy planujący budowę morskich farm wiatrowych będą mogli zgłosić swoje projekty do aukcji, ale tylko gdy będą posiadać na te projekty pozwolenie na budowę. Tymczasem dotychczasowe przepisy zakładały jedynie konieczność uzyskania decyzji środowiskowej.

Ta zmiana może skutkować znaczącym podniesieniem kosztów przygotowania projektów w sytuacji, w której inwestorzy w branży offshore nawet nie mogą być pewni, czy aukcje dla nich w ogóle zostaną zorganizowane.

W odpowiedzi na propozycję resortu energii Ministerstwo Rozwoju wskazuje, że „projektowana zmiana może przyczynić się do zahamowania rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej poprzez niedopuszczenie do aukcji inwestorów projektów posiadających w chwili obecnej prawomocne decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach oraz wstrzymania realizacji projektów, co oznacza utratę ważności wydanych i prawomocnych pozwoleń na wznoszenie morskich farm wiatrowych oraz zawartych umów przyłączeniowych”. 

Rozporządzenie dotyczące obowiązku OZE na 2018 r. powinno zostać przyjęte do końca sierpnia br. Natomiast procedowanie projektu nowelizacji ustawy o OZE, w której zawarto zmianę zasad udziału w aukcjach projektów morskich farm wiatrowych, może rozpocząć się w Sejmie w kolejnym miesiącu. 

red. gramwzielone.pl