W 2016 r. odmowy przyłączenia dla OZE na 1,5 GW

W 2016 r. odmowy przyłączenia dla OZE na 1,5 GW
Fot. Thomas Kohler, flickr cc
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki podał, że w ubiegłym roku przedsiębiorstwa energetyczne odmówiły zawarcia umowy o przyłączenie do sieci dla źródeł wytwórczych o mocy 1,537 GW. W zdecydowanej większości chodziło o źródła odnawialne.

Przedsiębiorstwa energetyczne w przypadku odmowy zawarcia umowy o przyłączenie do sieci mają obowiązek poinformowania o tym Urzędu Regulacji Energetyki.

W ubiegłym roku liczba złożonych do URE przez przedsiębiorstwa energetyczne powiadomień o odmowach przyłączenia do sieci wzrosła o ok. 12 proc. w odniesieniu do danych za rok 2015.

Z informacji przedstawionych przez URE wynika, że w 2016 r. przedsiębiorstwa energetyczne zgłosiły 133 odmowy przyłączenia do sieci instalacji wytwórczych na łączną moc 1 537,212 MW, z czego 1 525,979 MW dotyczyło 114 przypadków dotyczących OZE.

Odmowy wydane przez operatorów systemów dystrybucyjnych w 2016 r. dotyczyły w 49 przypadkach farm wiatrowych na łączną moc 462,685 MW, 62 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 1 060,667 MW, 3 biogazowni o łącznej mocy 2,627 MW, 18 obiektów odbiorców o łącznej mocy 10,133 MW, a także jednego źródła konwencjonalnego o mocy 1,1 GW.

Jak podaje URE, w największej liczbie, bo w 121 powiadomieniach, jako przyczynę odmowy przyłączenia do sieci wskazano brak istnienia warunków technicznych przyłączenia do sieci (łączna moc przyłączeniowa 1 452,832 MW), w 9 przypadkach przedsiębiorstwa energetyczne w powiadomieniach o odmowie wskazały oprócz braku istnienia warunków technicznych, także brak istnienia warunków ekonomicznych przyłączenia do sieci (łączna moc przyłączeniowa 83,311 MW), w 3 przypadkach jako przyczynę wskazano jedynie brak istnienia warunków ekonomicznych przyłączenia do sieci (łączna moc przyłączeniowa 1,069 MW).

W przypadku OZE odmowy miały wynikać głównie z powodu niespełnienia wymagań jakościowych energii, ze względu na zagrożenia zwarciowe sieci SN, a także z powodu „niezachowania lokalnego charakteru źródła" oraz ze względu na przeciążenia sieci.

W ubiegłym roku do oddziałów terenowych URE wpłynęło łącznie ponad 30 skarg wskazujących na odmowy przyłączenia. Urząd wskazuje, że część spraw związanych było z przyłączaniem do sieci elektroenergetycznej mikroinstalacji, w tym mikroinstalacji prosumenckich. W tym przypadku miało chodzić o „problemy z brakiem możliwości zbilansowania energii wprowadzonej do sieci z energią pobraną”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Szyszko |
Średnia moc PV około 17 MW. Nie dziwię się że odmawiają. Poniźej 2 MW nie odmawiają.
zyrandol |
Komuna wróciła. Państwowe ma pierwszeństwo. Cała prawda.
CoNieCo |
żyrandol- to nie tylkoPaństwowe ma pierwszeństwo.Połowa przypadków to tragiczny stan sieci, także tam gdzie dobry stan ale brak opomiarowania zatem trudno przewidzieć skutki przyłączenia
Zibi |
wiatraki precz z polski! tylko fotowoltaika!
prej |
Wiatraki muszą być ale tylko Polskie a nie naciągaczy z zagranicy..
. |
Precz z pisowskimi trollami
MojaPV |
To już "Przeminęło z wiatrem" - już nie będzie powrotu do osiedlania wiatraków na skandalicznych warunkach.
. |
Czas na wałki z PV, proboszczowie i Witczaki łączcie się.
ja |
Skończył się czas Oze . Nic już nie zrobimy . Jeszcze zaplaczemy .
qa |
Ciekawe ze odmowy dostaly tez instalacje Prosumenckie.
. |
Off grid, precz z monopolem
Agat |
Precz z preczem!
zeusgromowładny |
precz z preczem .

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...