W 2016 r. odmowy przyłączenia dla OZE na 1,5 GW

W 2016 r. odmowy przyłączenia dla OZE na 1,5 GW
Fot. Thomas Kohler, flickr cc
REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki podał, że w ubiegłym roku przedsiębiorstwa energetyczne odmówiły zawarcia umowy o przyłączenie do sieci dla źródeł wytwórczych o mocy 1,537 GW. W zdecydowanej większości chodziło o źródła odnawialne.

Przedsiębiorstwa energetyczne w przypadku odmowy zawarcia umowy o przyłączenie do sieci mają obowiązek poinformowania o tym Urzędu Regulacji Energetyki.

W ubiegłym roku liczba złożonych do URE przez przedsiębiorstwa energetyczne powiadomień o odmowach przyłączenia do sieci wzrosła o ok. 12 proc. w odniesieniu do danych za rok 2015.

Z informacji przedstawionych przez URE wynika, że w 2016 r. przedsiębiorstwa energetyczne zgłosiły 133 odmowy przyłączenia do sieci instalacji wytwórczych na łączną moc 1 537,212 MW, z czego 1 525,979 MW dotyczyło 114 przypadków dotyczących OZE.

Odmowy wydane przez operatorów systemów dystrybucyjnych w 2016 r. dotyczyły w 49 przypadkach farm wiatrowych na łączną moc 462,685 MW, 62 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 1 060,667 MW, 3 biogazowni o łącznej mocy 2,627 MW, 18 obiektów odbiorców o łącznej mocy 10,133 MW, a także jednego źródła konwencjonalnego o mocy 1,1 GW.

Jak podaje URE, w największej liczbie, bo w 121 powiadomieniach, jako przyczynę odmowy przyłączenia do sieci wskazano brak istnienia warunków technicznych przyłączenia do sieci (łączna moc przyłączeniowa 1 452,832 MW), w 9 przypadkach przedsiębiorstwa energetyczne w powiadomieniach o odmowie wskazały oprócz braku istnienia warunków technicznych, także brak istnienia warunków ekonomicznych przyłączenia do sieci (łączna moc przyłączeniowa 83,311 MW), w 3 przypadkach jako przyczynę wskazano jedynie brak istnienia warunków ekonomicznych przyłączenia do sieci (łączna moc przyłączeniowa 1,069 MW).

W przypadku OZE odmowy miały wynikać głównie z powodu niespełnienia wymagań jakościowych energii, ze względu na zagrożenia zwarciowe sieci SN, a także z powodu „niezachowania lokalnego charakteru źródła" oraz ze względu na przeciążenia sieci.

W ubiegłym roku do oddziałów terenowych URE wpłynęło łącznie ponad 30 skarg wskazujących na odmowy przyłączenia. Urząd wskazuje, że część spraw związanych było z przyłączaniem do sieci elektroenergetycznej mikroinstalacji, w tym mikroinstalacji prosumenckich. W tym przypadku miało chodzić o „problemy z brakiem możliwości zbilansowania energii wprowadzonej do sieci z energią pobraną”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Szyszko |
Średnia moc PV około 17 MW. Nie dziwię się że odmawiają. Poniźej 2 MW nie odmawiają.
zyrandol |
Komuna wróciła. Państwowe ma pierwszeństwo. Cała prawda.
CoNieCo |
żyrandol- to nie tylkoPaństwowe ma pierwszeństwo.Połowa przypadków to tragiczny stan sieci, także tam gdzie dobry stan ale brak opomiarowania zatem trudno przewidzieć skutki przyłączenia
Zibi |
wiatraki precz z polski! tylko fotowoltaika!
prej |
Wiatraki muszą być ale tylko Polskie a nie naciągaczy z zagranicy..
. |
Precz z pisowskimi trollami
MojaPV |
To już "Przeminęło z wiatrem" - już nie będzie powrotu do osiedlania wiatraków na skandalicznych warunkach.
. |
Czas na wałki z PV, proboszczowie i Witczaki łączcie się.
ja |
Skończył się czas Oze . Nic już nie zrobimy . Jeszcze zaplaczemy .
qa |
Ciekawe ze odmowy dostaly tez instalacje Prosumenckie.
. |
Off grid, precz z monopolem
Agat |
Precz z preczem!
zeusgromowładny |
precz z preczem .

Giełda OZE

Kupie projekty elektrowni wiatrowych

Kupię projekty elektrowni wiatrowych z pozwoleniem na budowę dla elektrowni nowych i używanych. czytaj dalej...

Kupie pracujące elektrownie wiatrowe

Kupię pracujące elektrownie wiatrowe nowe i używane czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

2 x 1MW Małopolska

2 x 1MW z pozwoleniem na budowę, umowa warunkowa na sprzedaż po wygraniu aukcji. Kolejny 1MW na tej czytaj dalej...